Arı sokması vücuda ne yapar

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,075
1,256
112
Arı sokmasının Vücudumuz Üzerindeki Etkileri

Arı sokması, arının vücuda bir şekilde yerleştirdiği bir tür zehir olan melittin adı verilen bir böcek zehiri olan bir madde meydana getirerek gerçekleşen bir durumdur. Arı sokmasının vücudumuza etkisi her zaman aynı olmaz ve daha önce arı sokması almış olanların durumuna göre değişebilir. Arı sokması vücudumuzda iltihaplanmaya, şişmelere ve ağrıya neden olabilir. Bu etkilerin yoğunluğu arı sokması alan kişinin arı zehriye alerjisi var mı yok mu ve ne kadar süre içerisinde arı sokması alındığına bağlı olarak değişebilir.

Arı sokmasının Belirtileri

Arı sokması alan kişide hemen oluşan belirtiler arasında şişme, kaşınma, kızarıklık ve kabuklanma yer alır. Bunlar arı sokmasının alındığı yerin yakınındaki deride oluşan bölgesel belirtilerdir. Ayrıca arı sokması alan kişide ateş, halsizlik, öksürük, nefes darlığı, kusma ve baş ağrısı gibi sistemik belirtiler de meydana gelir. Bu belirtiler arasında şişme, kaşınma ve kızarıklık en sık görülen belirtilerdir. Arı sokması alan kişide göğüs ağrısı, nefes darlığı ve kusma da gözlenir.

Arı sokmasının Teşhisi ve Tedavisi

Arı sokmasının teşhisi arı sokmasının alındığı yerin yakınında meydana gelen şişme, kaşınma ve kızarıklığın olmasıyla kolayca konulabilir. Ayrıca sistemik belirtilerin olması arı sokmasının teşhisi konusunda doktorların yardımına başvurulmasını gerektirebilir. Arı sokmasının tedavisinde genellikle antihistaminikler kullanılır. Ayrıca şişmeyi azaltmak için soğuk kompresler de kullanılabilir. Ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler kullanılabilir.

Sonuç

Arı sokması vücuda hemen oluşan bölgesel ve sistemik belirtiler meydana getirebilir. Arı sokmasının teşhisi kolayca konulabilir ve genellikle antihistaminikler, soğuk kompresler ve ağrı kesiciler kullanılarak tedavi edilir. Ancak arı sokması alan kişide ciddi sistemik belirtiler meydana gelirse hemen doktora başvurulmalıdır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü