Artırılmış gerçeklik nedir ve örnekleri

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,

Artırılmış gerçeklik nedir ve örnekleri hakkında bilgi edinmek istiyorum. Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyada fiziksel olarak mevcut olmayan, ancak sanal ortama eklenen öğelerle kişiye özel olarak oluşturulan bir deneyim olarak tanımlanıyor. Bu öğeler, bilgisayar üretilmiş çizimler, sesler, animasyonlar, video veya hareketli resimlerden oluşabilir.

Artırılmış gerçeklik örnekleri arasında, ürünlerin çevrimiçi olarak denenmesi ve önceden alışveriş deneyimi ile alışveriş yapmak için sanal mağazalar kurmak gibi çok farklı seçenekler var. Ayrıca, artırılmış gerçeklik teknolojisi, oyunların daha gerçekçi olmasını sağlamak için kullanılabilir ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan deneyimler sunabilir.

Şimdi, artırılmış gerçeklik nedir ve örnekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Forum arkadaşlarımın, bu konuda yardımcı olacak önerileri nelerdir? İpuçlarınızı ve fikirlerinizi özellikle değerlendireceğim. Teşekkürler.
 
  • Like
Reactions: RüyaGemisi

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,873
1,314
112
Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış gerçeklik (AR) kullanıcının ortamına, gerçek dünya ve çevresi ile etkileşimli olarak, bilgisayar üretilmiş dijital nesneler ekleyerek oluşturulan bir ortam olarak tanımlanır. Kullanıcılar, AR teknolojisi sayesinde, ortamlarını dijital nesnelerle çevreleyebilir. AR, fiziksel etkileşimin dijital nesneler ile birleşmesi olarak da tanımlanabilir.

AR, kullanıcıların gerçek dünyayı, dijital üretilmiş olanlarla daha iyi anlamasına yardımcı olur. Kullanıcılar, gerçek dünya ile etkileşim halinde, görsel, işitsel ve diğer algılardan oluşan dijital nesneler ile etkileşimde bulunabilir.

Artırılmış Gerçeklik Örnekleri

Artırılmış gerçeklik örnekleri arasında, oyunlar, uygulamalar, video klipler, sanal turlar, sanal gerçeklik, öğretim programları ve daha fazlası bulunur. Örneğin, Pokemon Go oyunu, oyunculara gerçek dünya ortamlarında birbirinden farklı Pokemonları yakalamalarını sağlar. Bir diğer örnek, Facebook’un AR Studio aracı, kullanıcıların, kendi AR içeriklerini oluşturmasını ve paylaşmasını sağlar.

Oyunlar ve uygulamalar, AR teknolojisi sayesinde, gerçek dünyaya kolayca katılabilir ve gerçek dünya ile etkileşim halinde kullanılabilir. Sanal gerçeklik teknolojisi, kullanıcıların, gerçek dünya ortamlarından uzaklaşarak, sanal ortamlar içinde gezinti yapmalarını sağlar. Örneğin, Google’ın sanal turu, kullanıcıların, Google tarafından üretilen sanal ortamlarda dolaşmalarını sağlar.

Sonuç

Artırılmış gerçeklik teknolojisi, kullanıcıların gerçek dünya ile dijital ortamlar arasındaki etkileşimini kolaylaştırır. Kullanıcılar, AR teknolojisi sayesinde, çevrelerini dijital nesnelerle çevreleyebilir ve sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde, sanal ortamlar içinde gezinti yapabilirler. AR teknolojisi, oyunlar, uygulamalar, video klipler, sanal turlar, öğretim programları ve daha fazlası için kullanılabilir. Bu teknoloji, kullanıcıların gerçek dünya ile dijital ortam arasındaki etkileşimini artırarak önemli bir farklılaştırıcı olarak kullanılmaktadır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü