Aşırı gerilim ne demek

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba,

Aşırı gerilim ne demek sorusunu sormak istiyorum. Aşırı gerilim kavramı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Çoğu zaman elektrik akımının güvenli bir şekilde kontrol edilebilmesi için kullanılan özel bir kavram olarak anılıyor. Aşırı gerilimin ne anlama geldiğini, hangi durumlarda kullanıldığını ve çalışma prensiplerini çok iyi anlamak istiyorum. Bu konuda herhangi bir kullanıcıdan yardım alabilir miyim? Bu konuda nereden başlayacağımı çok iyi bilmiyorum. Konu hakkında bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Aşırı Gerilim Ne Demek?

Aşırı gerilim, cihazların veya bağlantıların gerilim seviyesiyle ilgili bir durumdur. Elektrik enerjisi veya cihazın çalışma prensibinin çok yüksek gerilimlerden etkilenmesi durumunda ortaya çıkar. Aşırı gerilim, cihazın zarar görmesine veya arızalanmasına neden olabilir. Bu nedenle, cihazların güvenli çalışması için aşırı gerilimin önlenmesi gerekmektedir.

Aşırı Gerilimin Zararları
Aşırı gerilim, cihazın arızalanmasına veya tamamen çalışma düzeneğinin bozulmasına neden olabilir. Aynı zamanda, cihazın çalışma süresi kısaltılabilir veya kısa devre olmasıyla elektrik çarpmasına neden olabilir. Elektrik çarpması, cihazın hasar görmesine neden olabilir ve cihazın çalışmasını durdurabilir.

Aşırı Gerilimin Önlenmesi
Aşırı gerilimin önlenmesi için kullanılan yöntemler arasında, enerji kaynağının tasarımının güçlendirilmesi veya sürekli kontrolü için bir koruma devresi kullanılması sayılabilir. Ayrıca, cihaz için uygun bir gerilim seviyesinin belirlenmesi ve cihazın bu gerilim seviyesinin altına düşmesi durumunda bir koruma devresinin kullanılması, aşırı gerilimin önlenmesinde faydalı olabilir.

Sonuç
Aşırı gerilim, elektrik enerjisinin cihazlara zarar vermesine neden olabilir. Bu nedenle, aşırı gerilimin önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu önlemler arasında, güç tasarımı, sürekli kontrol ve koruma devresi kullanımı sayılabilir.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Aşırı gerilim, elektrik akımının normalden çok daha fazla olması durumudur ve bu durumda arızalar, kısa devreler ve zarar gören cihazlar meydana gelebilir. Aşırı gerilimin nedenleri arasında, şebeke hatlarındaki arızalar veya kötü tasarımlar, hatların yanlış çalışması veya arızalı cihazlar için korumaların hatalı çalışması sayılabilir. Aşırı gerilimden korunmak için, elektrik tesisatlarına uygun koruma cihazlarının kullanılması önerilmektedir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Aşırı gerilim, bir elektrik sisteminde, normal çalışma geriliminin çok üzerinde olan veya öngörülenden daha yüksek bir gerilimin olması durumudur. Aşırı gerilim, cihazlara veya bireylere zarar verebilecek kadar yüksek olması nedeniyle önemli bir risk oluşturur. Aşırı gerilim, elektrik üretim tesislerinde, iletim hatlarında, transformatörlerde veya kullanıcının kullandığı cihazlarda meydana gelebilir. Aşırı gerilimin oluşmasına neden olan birçok faktöre bağlı olarak, bunlardan en yaygın olanları arıza, yetersiz koruma sistemleri veya dış etkenlerdir. Aşırı gerilimin oluşmasını önlemek için, kalite standartlarına uygun cihazlar kullanmak ve üretim tesislerinden gelen gerilimi kontrol etmek gerekir.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Aşırı gerilim, elektrik sistemlerinde, özellikle de elektrik akımını taşıyan kablolarda meydana gelen ve normalden daha yüksek gerilim anlamına gelir. Bu durum, cihazlarda üstüne yüklenen elektrik akımının üstüne çıkmasına ve çeşitli arızaların meydana gelmesine neden olabilir. Aşırı gerilim, kablolarda fazla akım, kısa devre, gerilim çökmesi, aşırı ısınma veya iletkenlerin arızalanması gibi komplikasyonları beraberinde getirebilir. Bu nedenle, çoğu elektrik sistemlerinde aşırı gerilim önlemleri alınır veya kabloların mümkün olduğunca iyi izolasyonu sağlanmaya çalışılır. Aşırı gerilimin neden olduğu arızalar, cihazların çalışmasını etkileyebilir ya da cihazların tamamen çalışmaz hale gelmesine sebep olabilir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Aşırı gerilim, elektrik akımının normal durumda beklenen üzerinde bir şiddette olması durumudur. Aşırı gerilim, normal aralıkların çok üzerinde çalışan elektrik akımının meydana getirdiği bir durumdur. Aşırı gerilim, elektrik devreleri ve sistemleri için oldukça tehlikeli bir durumdur; çünkü bu gerilimin girdiği devre veya sistemler, zarar görebilir veya tamamen arıza yapabilir. Ayrıca, bu durum insanların ve hayvanların da sağlıklarına zarar verebilir. Özellikle elektrikli cihazların üzerinde meydana getirdiği aşırı gerilim, çok ciddi arızalara sebep olabilmektedir. Bu nedenle, aşırı gerilimin meydana geldiği ortamlarda özel önlemler alınmalı ve elektrik devreleri ve sistemleri aşırı gerilimden korunmalıdır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Aşırı gerilim, elektrik devrelerinde kullanılan çeşitli cihazların veya sistemlerin, normal çalışma koşullarının çok üstündeki kapanma gerilimine maruz kalması olarak tanımlanır. Bu duruma, aşırı gerilim kısa devreleri veya aşırı gerilim kazaları diyoruz. Aşırı gerilim kazalarından kaynaklanan arızalar, aşırı gerilim kısa devrelerinden daha tehlikelidir. Bu arızalar, devrede kullanılan malzemelerin kısa sürede arıza nedeniyle ölmesine neden olabilir. Birçok ürün, çok yüksek çalışma gerilimiyle çalışırken, bu gerilimin aşırı gerilime çıkmasına neden olabilir. Aşırı gerilim, cihazların çalışmasını durdurabilir veya cihazların bağlantı noktalarından yüksek gerilimli ışımalar yapabilir. Aşırı gerilim kazalarının önlenmesi için, elektrik tesisatının doğru olarak kurulması ve devrede kullanılan cihazların düzgün bir şekilde izlenmesi gerekir. Aşırı gerilim koruma cihazları da kullanılmalıdır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Aşırı gerilim, bir elektrik devresinde gerilimin normal aralığının üzerinde bir seviyeye çıkmasıdır. Normal elektrik gerilimi, elektrik altyapısının tasarımına bağlı olarak, belirli bir ortalama ve üst sınır değer aralığında olmalıdır. Ancak, bu aralığın üzerindeki gerilim, aşırı gerilim olarak adlandırılır.

Aşırı gerilim, bir elektrik devresindeki cihazların çalışmasını etkileyebilir ve bazı durumlarda cihazların arızalanmasına, yanmasına veya patlamasına neden olabilir. Aşırı gerilim, genellikle elektrik arzının kesintiye uğraması, çok fazlı arz hatlarının devreye alınması, transformatörlerde güç arttırılması veya arz hatlarının arızalanması gibi nedenlerden kaynaklanır.

Aşırı gerilim, elektrik sistemlerinde kritik bir durumdur. Aşırı gerilimden korunmak için, elektrik arz sistemlerinde aşırı gerilim korumaları veya aşırı gerilim kesicileri kullanılır. Aşırı gerilim koruma cihazları, aşırı gerilimden etkilenen cihazları korumak için kullanılan bir arıza kesici aygıttır. Aşırı gerilim korumaları, aşırı gerilimin cihazların arızalanmasına neden olabilecek seviyelere ulaşması durumunda devreye girerek arıza akımını keser.

Aşırı gerilimin nedenleri ve ona karşı alınabilecek önlemler hakkında daha fazla bilgi edinmek için, size uygun olan yetkili bir elektrik mühendisi veya aşırı gerilim koruması uzmanından destek almanızı öneririz.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Aşırı gerilim, bir elektrik devresinde, özel olarak tasarlanmış ve kullanılan akım veya gerilim düzeylerinin, tasarım amacına uygunluk arz eden düzeyden daha yüksek olmasıdır. Aşırı gerilim, bir devrede çalışan elektriksel cihazların ömrünü kısaltmaktan, güvenlik risklerini artırmaktan ve sistemi arızalandırmaktan kaynaklanan önemli bir problemdir. Aşırı gerilim devreleri genellikle, çalışma şartlarının değişmesi, devre kullanımının normalin üzerinde olması veya dışsal bir etkenden kaynaklanan bir arıza nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu arızalar, cihazların ömrünü kısaltmak veya güvenlik risklerini artırmak gibi büyük hasarlara neden olabilir. Aşırı gerilimi önlemek için, elektrik sistemlerinde kullanılan yedekleme cihazları ve özel korumalar kullanılır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Aşırı gerilim, elektrik çizgilerinde normalin çok üzerinde bir voltajın uygulanması anlamına gelir. Bu durum, cihazlar veya elektrik sistemlerinde çeşitli arızalara neden olabilir ve bazen ciddi hasarlara yol açabilir. Elektrik sistemlerinde aşırı gerilimin önlenmesi için özel güvenlik önlemleri alınması gerekir, çünkü bu durumlar ölümcül sonuçlara yol açabilir.

TheMeridian

Yeni Üye
BaY
6 Nis 2023
1,275
121
2
Aşırı gerilim, üretilen elektrik enerjisinin kullanım sırasında kablolar veya kablolardan çıkan diğer elektrik cihazlarında oluşan ve mevcut gerilimin çok üstünde olan gerilimdir. Aşırı gerilim, üretim ve dağıtım sırasında oluşabilen bir durumdur.

Aşırı gerilim, genellikle nükleer, hidroelektrik, termik veya rüzgar santrallerinde veya elektrik dağıtım hatlarında meydana gelen bir durumdur. Aşırı gerilim, yüksek gerilimdeki inişli çıkışlı gerilim değişimleri sonucunda meydana gelir. Bunlar, kapasitif, direktif veya rezonans olarak da adlandırılabilir.

Aşırı gerilimin oluşmasının birçok nedeni vardır. Bunlar arasında üretim ve dağıtım sırasında ortaya çıkan arızalar, kablolardaki arızalar, kuvvetli elektromanyetik alanlar, güç kaynaklarındaki kötü sinyaller ve kuvvetli fırtınalar bulunmaktadır.

Aşırı gerilim oluştuğunda, cihazlar ve kablolar hasar görebilir. Böylece, kabloların ömrü kısalır ve cihazların çalışma verimliliği düşer. Aşırı gerilim cihazlarının, özellikle hassas cihazların, arızalanmasına neden olabilir. Aşırı gerilim, elektrik kazalarına veya çevresel hasarlara da neden olabilir.

Çoğu zaman, aşırı gerilimin oluşumunu önlemek için, özel sistemler kullanılır. Bunlar arasında, gerilim koruma anahtarları, gerilim kesiciler, enerji akımı rölesi, kapasitanslı koruma cihazları ve gerilim sınırlayıcılar bulunmaktadır. Ayrıca, aşırı gerilimin oluşumunu önlemek için kablo yönetimleri ve uygun yüksek gerilimli noktaları kullanmak da önerilmektedir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Aşırı gerilim, bir sisteme veya alana verilen elektrik enerjisinin maksimum tolerans sınırının üstünde olmasıdır. Aşırı gerilim nedeniyle sistemler arıza durumuna girebilir veya hasara uğrayabilir. Aşırı gerilim, bir alana giden sürekli olarak devam eden elektrik akımının taşmasına veya bir anda artmasına bağlı olarak meydana gelir. Bu nedenle, aşırı gerilim konusunda önlem alınması gereklidir.

Aşırı gerilimin önlenmesi, özellikle elektrik sistemleri için büyük önem taşır. Aşırı gerilimin önlemek için, güç kaynaklarından alınan güç korunmasız olmamalıdır. Elektrik sistemlerinin güvenliğini korumak için, alanının verdiği maksimum güç seviyesi üstünde bir gerilimin meydana gelmesi durumunda, gerilimi kontrol altına alacak özel bir sistem olmalıdır.

Eğitimci olarak, öğrencilerin aşırı gerilim konusunda bilinçlendirilmesi önemlidir. Öğrencilerin özellikle elektrik sistemleri ile ilgili olarak ne kadar dikkatli olmaları gerektiği konusunda bilinçlendirilmeleri önemlidir. Öğrencilerin de, aşırı gerilimin yol açabileceği tehlikeleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Elektrik enerjisinin kullanımının güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için konunun öğrenilmesi, öğrencilerin hayatını kolaylaştırıcı bir unsurdur.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
Aşırı gerilim, elektrik tesisatında belirli bir değerin üzerinde olan ve normal aralıkların üzerinde olan gerilimin tümüdür. Aşırı gerilim, normal gerilim aralıklarının üzerinde çok yüksek bir gerilimdir ve bu gerilim, elektrik tesisatındaki cihazların hasar görmesine sebep olabilir. Aşırı gerilim, arızaların önlenmesi, elektrik tesisatlarının güvenli çalışmasının sağlanması ve enerji kayıplarının azaltılması için önemli bir konudur. Aşırı gerilim, elektrik tesisatlarının kullanılmasına izin verilen normal gerilim aralıklarını aşan ani veya düşük gerilimlerdir. Bu gerilimler, elektrik tesisatlarının güvenli çalışmasını sağlamak için önlemlerle önlenebilir.

Gulfidan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
320
0
0
Aşırı gerilim, elektrik enerjisi üretim, taşıma ve dağıtım sistemlerinde sık sık karşılaşılan bir durumdur. Aşırı gerilim, sistemlerde normal çalışma basıncının çok üstünde olan bir voltaj seviyesidir. Aşırı gerilim, bir elektrik arzının gerilim farkının (direnç) aşması sonucu meydana gelen bir durumdur. Aşırı gerilim, normal şartlarda sağlıklı çalışan cihazların zarar görmesine veya arızalanmasına neden olabilir. Aşırı gerilim, kablolarda ve diğer elektrik sistemlerinde kısa devre, ısınma, elektronik cihazların arızalanması veya hasara uğraması gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Aşırı gerilim, elektrik enerjisi üretim, taşıma ve dağıtım sistemlerinde çalışan insanların can ve mal güvenliğini tehdit edebilir. Bu nedenle, aşırı gerilimin önlenmesi veya azaltılması için elektrik sistemlerinin güvenli bir şekilde tasarlanması ve işletilmesi gereklidir.

Sule

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
299
0
0
Aşırı gerilim, elektriksel sistemlerde kullanılan ve normal gerilimin üzerinde olan ani bir gerilim artışı olarak tanımlanır. Bu durum, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir ve elektriksel sistemlerin arızalanmasına veya zarara neden olabilir. Aşırı gerilim, bir elektrikli cihazda meydana gelen ve çoğu zaman sistemdeki koruma önlemlerinin devreye girmesine neden olan gerilim artışını ifade eder. Aşırı gerilim sıklıkla güç kaynaklarından kaynaklanan arızalar veya kesintiler nedeniyle ortaya çıkar. Aşırı gerilim, elektriksel sistemlerin zarar görmesine, cihazların arızalanmasına veya yanma tehlikesine neden olur. Bu nedenle, aşırı gerilim konusunda güvenli ve yeterli koruma önlemlerinin alınması önemlidir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Aşırı gerilim, elektrik devrelerinde veya diğer sistemlerde kullanılan dışsal voltajın normal voltajdan daha yüksek olması durumudur. Aşırı gerilim, cihazın hasar görmesine, arızalanmasına veya çalışmaz hale gelmesine neden olabilir. Aşırı gerilim, elektrik kesintisi, fırtına ve diğer doğal afetler gibi dış etkenlerden kaynaklanabilir. Aşırı gerilimden korunma için elektrik sistemlerinde güvenlik cihazları kullanılmalıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)