Aşırı kitap okuma tutkusuna ne denir

SeSSiZBeKCi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,306
111
17
Merhaba,

Kitap okuma tutkusuna ne denir? Ben aşırı derecede kitap okuma tutkusuna sahibim ve bunu çözümlemek istiyorum. Bu konu hakkında yardım almak istiyorum. Bir süredir, okuduğum kitapların sayısı artıyor ve okumaya çok çok zaman ayırıyorum. Günde ortalama 4 saatten fazla bir süre ayırıyorum. Bu tutkumun ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu tutkunun arkasındaki sebep ne olabilir? Bu tutkunun ne gibi sağlık etkileri olabilir? Konu hakkında yardım almak istiyorum.

Çok teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Aşırı Kitap Okuma Tutkusuna Ne Denir?

Okumak bazı insanlar için oldukça zevkli bir aktivite olabilir. Bazı insanlar ise her gün birkaç saatlerini kitap okumaya ayırırlar. Bu kişilerin kitap okuma tutkusu aşırı bir seviyeye ulaştığında, bu tutkusuna ne denir?

Kitapokur olarak adlandırılan aşırı kitap okuma tutkusu, kişinin saatlerce kitap okumaktan keyif aldığı anormal bir durumdur. Bu kişilerin günlük hayatlarında, çalışma, arkadaşlarıyla vakit geçirme veya eğlenme gibi etkinlikleri yerine kitap okumayı tercih ettiği gözlemlenir.

Aşırı Kitap Okuma Tutkusunun Etkileri

Aşırı kitap okuma tutkusu çoğu zaman olumsuz etkiler oluşturabilir. Özellikle okuma için ayırdıkları zamanın fazla olması, kişinin sosyal etkinliklerden uzak kalmasına ve diğer iletişimsel becerilerinde gerilemeler yaratabilir. Ayrıca, aşırı kitap okuma tutkusunun kişinin ilişkilerine ve iş hayatına da olumsuz yansımaları olabilir.

Aşırı Kitap Okuma Tutkusunun Tedavisi

Öncelikle, aşırı kitap okuma tutkusunun tedavisi için bir kişinin çevresindeki insanların desteği çok önemlidir. Kişiye sosyal etkinliklere katılması, arkadaşlarıyla vakit geçirmesi gibi önerilerde bulunulmalıdır. Ayrıca, bu kişilerin iş hayatıyla ilgili problemleri olduğu durumlarda, uzman bir psikologa danışılmalıdır. Psikolog tarafından verilecek ve kişi tarafından uygulanacak teknikler, aşırı kitap okuma tutkusunu kontrol altına almada çok yardımcı olabilir.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Hiperkitapofili olarak adlandırılan, aşırı kitap okuma tutkusu, kitaplara aşırı derecede meyil gösteren kişilerin özelliklerindendir. Bu insanlar, günlük yaşamlarının çoğunu, kitapların dünyasında geçirmeyi tercih edebilirler. Günlük işlerini kitap okumaya ayırmaktan keyif alırlar ve kitaplar arasında çok zaman geçirirler. Kitapların her türlüsü, bu kişilerin ilgisini çekebilir; romanlar, hikayeler, şiirler, tarihsel eserler, bilimsel yazılar, hikmetli yazılar gibi.

Hiperkitapofili, genellikle bilgiye meyil gösteren ve zorlukları sevme eğiliminde olan insanlardan oluşur. Okumayı çok sevmeye rağmen, diğer sosyal etkinlikleri biraz ilgisiz olarak algılayabilirler. Bunlar arasında arkadaşlarıyla vakit geçirmek, evde zaman geçirmek, tatil yapmak, eğlenmek veya herhangi bir meslek edinmek gibi.

Hiperkitapofili, fiziksel ve ruhsal sağlıklarını etkileyebilecek bir durumdur. Kitaplar arasında her gün daha fazla zaman geçirirken, kişinin başka etkinlikleri göz ardı etme eğilimi oluşabilir. Kitap okumayı sınırlandırmayı öğrenmek ve zamanının çoğunu diğer sosyal etkinliklere ayırmak, bu kişilerin fiziksel ve ruhsal sağlıklarını korumasını sağlayacaktır.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Hiperkitapolimani olarak adlandırılan aşırı kitap okuma tutkusu, okuyucu için de çeşitli avantajları beraberinde getirir. Bunun yanı sıra, okuyucu aşırı derecede kitap okumaya meyilli olduğunda, bağımlılık riskleri de ortaya çıkabilir. Aşırı kitap okuma tutkusu, okuyucunun günlük hayatının önemli bir parçası haline gelebilecek bir alışkanlığa dönüşebilir. Hiperkitapolimani, okuyucunun çevresindeki insanlarla iletişimini, sosyal faaliyetleri ve ev işlerini tamamlamasına engel olabilecek derecede bir kitap okuma tutkusu olarak tanımlanabilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)