Astsubay general olur mu

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba herkese,

Astsubay general olup olmama konusunda cevap arıyorum. Bir asker olarak bu başarıya ulaşmak istiyorum. Bu konuda size danışmak istiyorum. Astsubay general olmak için ne gibi görevler yapmam gerekiyor? Bu konuda beni aydınlatacak kimseler var mı? Astsubay general olarak ne gibi sorumluluklar alırım? Astsubay general olmayı başarmam için ne gibi koşulları sağlamam gerekiyor?

Bu konuda cevap arıyorum, lütfen yardımcı olun.

Teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,952
1,256
112
Astsubay General Olur mu?

Bir askerin kariyeri boyunca hedefi olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) en yüksek rütbesi olan "General" unvanına ulaşmaktır. Ancak bu unvanı alabilmek için belli koşullar aranır. Bir askerin TSK'deki unvanının yükselmesi için er veya astsubay olması gerekir. Özellikle astsubayların en yüksek unvanı olan astsubay general olur mu sorusunu sıkça sorulmaktadır.

Astsubay Generalin Tanımı

Astsubay general, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde birim komutanı olmak için gerekli olan en yüksek rütbelerden biridir. Astsubay general, TSK’nin en yüksek rütbesi olan general rütbesine göre daha düşük seviyedeki bir rütbedir.

Astsubay General Olma Şartları

Astsubayların en yüksek unvanı olan astsubay general olabilmek için öncelikle TSK’de er olmak gerekmektedir. Daha sonra, er olan kişinin sözleşme süresi bitmiş olmalıdır. Ayrıca, TSK'de en az on yıl hizmet yapmış olması gerekir. Astsubay general olmak için askerin kariyeri boyunca başarılı olması ve üst rütbeleri geçmesi gerekmektedir.

Astsubay General Sınavı

Astsubay general olmak için öncelikle askerin TSK’de en az on yıl hizmet yapmış olması gerekmektedir. Daha sonra, askerin sınavlara girmesi gerekecektir. Sınavlar, askerin TSK’de kariyeri boyunca kazandıkları tecrübelerin ölçülmesinde kullanılır. Sınavlarda başarılı olmak için askerin TSK’de görev yaptığı sürece ait olan konuları iyi bilmesi gerekmektedir.

Astsubay General Olmak İçin Gereken Zaman

Astsubay General olmak için TSK’de en az on yıl hizmet etmek gerekmektedir. Astsubayların en yüksek unvanına ulaşabilmek için, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde başarılı olması ve üst rütbeleri geçmesi gerekmektedir. Bu süreç genellikle birkaç yıl sürer.

Sonuç

Astsubay general olur mu sorusuna cevap olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde er veya astsubay olması gerektiğini ve sözleşme süresinin bitmiş olması gerektiğini söyleyebiliriz. Astsubay general olabilmek için askerin TSK’de en az on yıl hizmet etmesi gerekmektedir. Astsubay general olabilmek için sınavlardan başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Evet, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde Astsubay General olma mümkündür. Astsubay General, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en yüksek subay rütbesidir ve baskın subay grubuna dahildir. Astsubay General, subayların ikinci sırasında yer alır ve bu rütbede çalışanlar, silahlı kuvvetler içerisindeki tüm subaylara liderlik ederler. Astsubay General, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en üst düzeyindeki subay rütbesidir ve bu rütbede çalışanların çok sayıda yetenek ve yetkinlik gerektirdiği düşünülmektedir.

Astsubay General için başvurmak isteyenlerin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başvuru kurallarına uymaları gerekmektedir. Başvuru yapanların, askeri okullarda eğitim görmüş olmaları ve yüksek askeri okullarda öğrenim görmüş olmaları gerekmektedir. Ayrıca, başvuru yapanların, çeşitli askeri görevlerde de çalışmış olmaları gerekmektedir. Astsubay General olarak atanmak isteyenlerin, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri'nin güvenlik testlerini başarıyla geçmeleri gerekmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)