Astsubay kimin üstü

PolyChromeyes

Aktif Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,301
135
27
Merhaba,

Astsubay kimin üstünde bulunur sorusuna cevap arıyorum. Askeri alanda çalışıyorum ve Astsubayın kimin üstünde olduğu konusunda net bir bilgim yok. Astsubayın hangi rütbeden üstünde olduğunu öğrenmek istiyorum. Eğer bu konuda bilgi sahibi olan biri varsa, lütfen yardımcı olur musunuz? Özellikle askeri alanda deneyimli olanların cevaplarını merak ediyorum.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,062
1,314
112
Astsubay Kimin Üstü?

Bir askeri kariyerin başlamasında, astsubayın yer alması çok önemlidir. Askeri kariyere adım atmak, astsubayın üstünde bulunanların komuta etmesiyle başlar. Bu, üst rütbelerdeki askerlerin üstündeki makamların alınmasından sonra mümkündür. Bu yazıda, astsubay kimin üstünde olduğu ve üst rütbeler arasındaki farklar hakkında konuşacağız.

Astsubayın Üstünde Bulunanlar

Astsubay, askeri kariyere başlamak için en alt düzeydir. Astsubayın üstündeki rütbeler; Yüzbaşı, Binbaşı, Tuğgeneral, General, Orgeneral ve Mareşaldır. Astsubayın üstünde bulunan her rütbe, askerin yeteneklerine ve askeriyede geçirdiği yıllara göre belirlenir.

Astsubayın Üstündeki Rütbeler Arasındaki Farklar

Astsubayın üstündeki rütbeler arasındaki farkların özetle şu şekilde sıralanabilir:

• Yüzbaşı; Askerin ilk üst rütbesidir ve bu rütbede, askerlerin komuta yetkisi vardır.

• Binbaşı; Önceki rütbeden farklı olarak, bu rütbede askerlerin komuta yetkisi daha fazladır. Askerin daha fazla sorumluluk almasını sağlar.

• Tuğgeneral; Tuğgeneral, Binbaşı rütbesinin üstündeki rütbedir ve bu rütbede, askerlerin komuta yetkileri daha da artmaktadır.

• General; General, Tuğgeneral rütbesinin üstündeki rütbedir ve bu rütbede, askerlerin üst düzey komuta yetkileri vardır.

• Orgeneral; Orgeneral, General rütbesinin üstündeki rütbedir ve bu rütbede, askerlerin çok daha fazla komuta yetkileri vardır.

• Mareşal; Mareşal, Orgeneral rütbesinin üstündeki rütbedir ve bu rütbede, askerlerin en yüksek düzey komuta yetkileri vardır.

Sonuç

Bu yazımızda, astsubay kimin üstünde olduğu ve üst rütbeler arasındaki farklar hakkında konuştuk. Astsubay, askeri kariyere başlamak için en alt düzeydir. Astsubayın üstünde bulunan rütbeler; Yüzbaşı, Binbaşı, Tuğgeneral, General, Orgeneral ve Mareşaldır. Her rütbenin kendine özgü komuta yetkileri vardır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
15,699
1,031
15
Astsubay, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde silahlı kuvvetlerin orta kademe memurluk rütbesidir. Astsubaylar, alay veya bölükteki subaylara ve üst rütbeli subaylara rapor verir. Astsubaylar, çeşitli askeri teknik ve idari görevleri yürütür.

Astsubayların asıl görevi, alay veya bölüklerinin güvenli ve disiplinli bir şekilde işlerini yürütmelerini sağlamaktır. Astsubaylar, ordunun belirlenen amaçlarına ulaşmak için görevlerini yerine getirir, süreçleri takip eder ve gerekli kontrol ve denetimleri yapar. Astsubaylar ayrıca personel eğitimi, planlama ve koordinasyon, arıza bildirimi, arıza tespiti ve güvenlik görevleri de yapar.

Astsubaylar, subayların emirlerini yerine getirerek askeri görevlerin yerine getirilmesini sağlar. Astsubaylar, silahlı kuvvetlerin misyonuna ve değerlerine bağlı kalarak, personelin, teçhizatın ve ekipmanın korunmasını sağlarlar. Astsubaylar, silahlı kuvvetlerin karar mekanizmalarını ve disiplin sistemlerini takip eder ve uygular. Ayrıca, astsubaylar, müfredat ve eğitim programlarının uygulanmasından, yeterli personelin sevk edilmesinden ve diğer askeri görevlerin yerine getirilmesinden sorumludur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)