Atatürk Arboretumu hangi ağaçlar var

ZeusNuts

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,394
132
62
Merhaba,
Atatürk Arboretumu'nda ne tür ağaçların bulunduğu hakkında bilgi edinmek istiyorum. Atatürk Arboretumu'ndaki ağaçlardan bahsedebilir misiniz? İçerisinde hangi türlerin olduğunu bilmek istiyorum. Herhangi bir bilginiz varsa, lütfen paylaşırsanız çok sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Atatürk Arboretumu Hakkında

Atatürk Arboretumu, Ankara'da bulunan, Türkiye'nin en büyük arboretumudur. Orman Bakanlığının himayesinde yönetilen bu arboretum, ziyaretçileri eşsiz bir ziyaret deneyimine çağırıyor. Arboretumda, ülkemizin çeşitli türlerindeki ağaçlar, çiçekler ve bitkilerle kuşların yuvaları ve çeşitli böceklerin konuk olduğu bir doğa harikasını keşfedebilirsiniz.

Atatürk Arboretumunda Bulunan Ağaçlar

Atatürk Arboretumunda, Türkiye'deki bazı çok ender veya tükenmekte olan ağaç türleri bulunmaktadır. Arboretumda, çam, kayın, meşe, akçaağaç, kiraz, çınar, ladin, nergis, söğüt, kavak, akasya, çöğür, antsu, gürgen, kızılağaç, sedir, armut, çöğur, gül, kestane, kızılcık, karaçam, köknar, meyve ağaçları ve diğer çeşitli ağaçlar bulunmaktadır.

Atatürk Arboretumunda Bulunan Bitkiler

Atatürk Arboretumunda, ülkemizde yetişen çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Bitkiler arasında, çayır otları, çiçekler, sarmaşıklar, otsu bitkiler, yabani otlar, ot türleri ve diğer çeşitli bitkiler bulunmaktadır.

Atatürk Arboretumunda Bulunan Hayvanlar

Atatürk Arboretumunda, ülkemizdeki çok sayıda kuş türü bulunmaktadır. Kuşlar arasında, sürüngenler, kertenkeleler, salyangozlar, arılar, böcekler ve diğer çeşitli hayvanlar bulunmaktadır.

Atatürk Arboretumunda Yapılan Etkinlikler

Atatürk Arboretumunda, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Bunlar arasında, çocuklar için etkinlikler, farklı yürüyüşler, eğitimsel atölyeler, doğa gezileri ve diğer çeşitli etkinlikler yer almaktadır.

Atatürk Arboretumu, ziyaretçileri eşsiz bir doğal güzelliğe ve zengin bitki çeşitliliğiyle karşılamaktadır. Arboretumda bulunan ağaçlar, bitkiler ve hayvanlar, arboretumu güzel bir atmosfere bürümektedir. Arboretumda, her yaşa hitap eden çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Atatürk Arboretumu, Türkiye'nin İzmir bölgesindeki Bornova ilçesinde bulunan özel bir ağaç bahçesidir. Bölgede bulunan ve Atatürk'ün adını taşıyan bu arboretum, Atatürk'ün anısına saygı duymak ve Türkiye'nin çeşitli ağaç türlerini çoğaltmak için kurulmuştur. Atatürk Arboretumu, ülkenin daha önce ziyaret edilmemiş ve çok çeşitli ağaç türlerinin yüzyıllardır yaşadığı alanlardan örnekleri toplamak için kurulmuştur. Arboretum, ülkenin farklı bölgelerinden, yaygın olarak bulunan ağaç türlerinin ekolojik ve genetik özelliklerini çoğaltmak amacıyla binlerce ağaç içerir. Atatürk Arboretumu, geniş bir alana yayılmış birçok çeşit ağaç türünü barındırıyor. Bunlar arasında meşe, kayın, karaağaç, çam, sedir, gürgen, meşe, ladin, ahşap, ıhlamur, ceviz, kestane, fındık, kavak, zeytin, çınar, üzüm ve çok daha fazlası bulunmaktadır. Atatürk Arboretumu'nun iki önemli amacı vardır; bunlardan birincisi Türkiye'nin çeşitli ağaç türlerini çoğaltmak, diğeri ise Arboretumu ziyaret edenleri bilinçlendirmek ve ormanların önemini anlamalarını sağlamaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)