Avustralya hangi devlete ait

mimikralicesi

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,341
102
17
Merhaba! Avustralya'nın hangi devlete ait olduğu konusunda bilgi sahibi olmak için forum sitesinde yeni bir konu açmak istiyorum. İlgili konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Avustralya, Avustralya Yönetimi tarafından yönetilen bir parlamenter demokrasi olan Commonwealth of Australia’nın temel parçasıdır. Commonwealth of Australia, 1901'de Anayasa’nın yürürlüğe girmesiyle, Güney Afrika, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık'ın kurucu ülkelerinden oluşan "Kanuni İttifak" olarak kurulmuştur.

Anayasal olarak, Avustralya Yönetimi, Avustralya'nın her bir eyaletinin kanunlarının üstünde yetki sahibidir. Ancak, her eyalet kendi yönetiminin ve kanunlarının sınırı içinde kendi konularını yönetme yetkisine sahiptir. Avustralya Yönetimi de, birkaç konuyu içeren Avustralya Anayasası'nda değerlendirilen dış politika, ticaret, uluslararası ilişkiler, göç, özgürlükler, haklar ve çoğul kültür politikalarının yanı sıra, ulusal güvenlik, adalet ve ekonomi gibi konularda yetkilidir.

Avustralya Yönetimi, Başbakan ve Ulusal Meclis tarafından yönetilir. Ulusal Meclis, başkanlık, senato ve temsilciler meclisi olmak üzere üç bölümden oluşur. Avustralya yönetiminin yürüttüğü diğer kurumlar, Federal Yüksek Mahkeme, Federal Adalet Departmanı ve Federal Güvenlik Departmanıdır.

Avustralya Yönetimi ayrıca, her türlü kamu hizmeti için, federal bütçe, kanun yapma, dış politika ve uluslararası ilişkileri yürütme gibi önemli görevleri üstlenmektedir.

Avustralya Yönetimi, bu konuda yetkili olan ülkeler arasındadır ve Bununla birlikte, Avustralya Yönetimi, Commonwealth of Australia bünyesinde birçok önemli kararlar vermektedir.

Avustralya Yönetimi ile ilgili bilgi almak için, burada tartışmak istediğim başlık hakkında fikirlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Bunu yaparak, Avustralya Yönetimi hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve daha iyi anlayabiliriz. Teşekkür ederim.
 

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Avustralya Hangi Devlete Ait?

Avustralya, dünyanın en büyük adalarından biri olan Avustralya Kıtası’nın batısında yer alan bir ülkedir. Avustralya, ülkenin konumu ve coğrafi özellikleriyle birlikte, dünyanın en kalabalık ülkelerinden biridir. Avustralya, ana kıtasında ve yakın çevresindeki yaklaşık 8.000 ada ve adacıkla öbür küçük kara parçalarını içerir. Ülkenin sınırlarındaki adalar, Avustralya’nın dış sularını oluşturur.

Avustralya’nın Politik Durumu

Avustralya, 1867’den bu yana, bir konfederasyon olan Birleşik Krallıkla bağlı olan ve İngiltere’ye bağlı olan bir monarşi olarak kabul edilir. Olayın çoğu, İngiltere ve İrlanda Parlamentosu tarafından kabul edilen anayasa ile yürütülür. Anayasa, bir devletin yasalarının üstünlüğünü öngören bir hüküm içerir. Avustralya, Birleşmiş Milletler’e ve diğer küresel topluluklara katılmıştır.

Avustralya’da Yönetim

Avustralya, İngiltere kralı tarafından teyit edilen bir hükümete sahiptir. Avustralya federal mahkemesi, ülkenin yasalarını uygulamada son karar yetkisine sahiptir. Federal mahkeme, herhangi bir federal yasaların uygulanmasından veya uygulanmasından kaynaklanan anlaşmazlıkları çözmek için uygun hale getirir. Çoğu eyaletlerin hükümetlerine sahiptir. Yönetimin ana kurumları; Parlamento, Kraliçe, Birleşik Krallık'ta yer alan halkı temsil eden Başkan, Federal Meclis ve Federal Mahkeme'dir.

Avustralya’nın Ekonomik Durumu

Avustralya, G20 ülkelerinden biri olarak önemli bir ekonomik güçtür. Avustralya dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir ve Global Enflasyon Endeksi'ndeki (GIE) 13. sırada yer almaktadır. Avustralya, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak kabul edilir. Ülkenin en büyük sektörü, tarım, ormancılık ve balıkçılıktır. Ülke, ihracatın önemli bir kısmını içeren çokuluslu hisse senetlerine ve mali piyasalara sahip olduğu için finans sektörünün de önemli bir kısmını oluşturur. Avustralya, son yıllarda, enerji sektöründeki çeşitli yatırımlardan da önemli bir gelir sağlamıştır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü