Ayak takımı nasıl yazılır TDK

PeriYolcu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
80
2
0
Merhaba arkadaşlar, benim Ayak takımı nasıl yazılır TDK? sorusu var. TDK'nın resmi websitesinden Ayak takımının doğru yazımını bulamadım ve bu konuda yardım istiyorum. İngilizce'de "foot team" şeklinde yazılıyor gibi gözüküyor ama Türkçe'de nasıl yazılır? Ayrıca, bu konuda güvenilir kaynaklardan araştırma yapıp öğrenmiş olanlar varsa, lütfen bilgilerini paylaşır mısınız? Çok teşekkür ederim.

MeltemDalgası

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
1
0
Ayak Takımı Nasıl Yazılır?

Ayak takımı, bir metin içerisinde kullanılan çeşitli kelimelerin ve cümlelerin bir araya getirilip, bir anlam içerisinde düzenlenmesi ile oluşturulan bir çalışmadır. TDK tarafından yapılan ayak takımı yazmayı kolaylaştıran birçok kuralları vardır. Bu kuralları uygulamak, bir metnin kapsamlı olmasını sağlayacaktır.

TDK Kuralları

TDK tarafından yayınlanan kurallara göre, ayak takımı oluşturulurken ilk olarak metnin temeli olan anahtar kelimeler belirlenmelidir. Bu anahtar kelimeler, anahtar cümleleri oluştururken kullanılacaktır. Anahtar kelimelerin seçiminde, metnin konusu, anlaşılırlık ve doğruluk gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Daha sonra, anahtar kelimelerin kullanılacağı cümleler oluşturulmalıdır. Bu cümleler, metin içerisinde önemli olan fikirleri anlatmak için kullanılmalıdır. Bu cümleler, metnin konusuna ve anahtar kelimelerin anlamına uygun olarak oluşturulmalıdır.

Ayak takımı oluşturulurken, TDK tarafından belirlenen diğer kurallara da uyulmalıdır. Bu kurallar arasında, metin içerisinde kullanılan kelimelerin birbirine anlamlı olması, kelimelerin cümle içerisinde sırayla kullanılması ve metinin anlaşılır olması gibi kurallar bulunmaktadır.

Ayak Takımı Yazdırmak

Ayak takımı oluşturulurken, TDK tarafından belirlenen kurallara uyulmalıdır. Oluşturulan ayak takımı, Word ya da PDF gibi düzenlenmiş biçimlerde yazdırılabilir. Ayrıca, ayak takımının, internet üzerinden paylaşılması da mümkündür.

Bu şekilde, TDK tarafından oluşturulan ayak takımı yazma kurallarına uyularak, ayak takımı oluşturulabilir ve yazdırılabilir.

Anahtar Kelimeler: Ayak Takımı, TDK, Anahtar Kelimeler, Kurallar, Yazdırmak.