Azalmak Almanca ne demek

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba! Azalmak Almanca ne demek? sorunu hakkında bilgi almak istiyorum. Acaba Almanca'da azalmak için "abnehmen" kelimesinin kullanılması gerekiyor mu? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorum. Özellikle Almanca konuşanların azalmaya ilişkin söylediği başka kelimeler hakkında bilgi almak istiyorum. Dilbilgisi öğrenmek için çalışmaktayım ve bu konuda yardım almak istiyorum.

Almanca'da azalmak için kullanılan sözcükler hakkında kapsamlı bilgi almak istiyorum. Özellikle tüm sözcüklerin kullanım durumları ve anlamları hakkında detaylı bilgi almak istiyorum. Forum kullanıcılarından bu konuda yardım almak istiyorum.

Almanca'da azalmak konusunda çok yardımcı olacak konular hakkında bilgi almak istiyorum. Azalmak için söyleyebileceğimiz diğer sözcükler nelerdir? Bu kelimelerin kullanım durumları ve anlamları hakkında bilgi almak istiyorum.

Bu konuda yardım alacağım konular hakkında endişelerim var. Forum kullanıcılarından azalmak konusunda bilgi almak için bana yardımcı olacaklarını umut ediyorum. Yardımcı olmanızı çok takdir edeceğim.

• Like
Reactions: Sevgi

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Azalmak Almanca Ne Demek?

Azalmak, Almanca'da kullanılan bir fiil olarak abnehmen olarak tanımlanır. Yani, Almanca'da azalmak, “abnehmen” anlamına gelir. Azalmak, genellikle miktarın azalması anlamına gelir. Örneğin, bir şeyin miktarının azalmasını ifade edebilir. Örneğin, “Der Preis des Brotes ist abgenommen.” Yani, ekmek fiyatı azaldı.

Azalmak İle İlgili Diğer Almanca Kelimeler

Azalmak kelimesinin Almanca'daki diğer kullanımları vardır. Örneğin, azalmak fiili auch als verkleinern, tiefer werden, abnehmen, abfallen, ausdünnen, zurückgehen, mindern ve abnehmen olarak tanımlanır.

Azalmak İle İlgili Almanca Atasözleri ve Deyimler

Azalmakla ilgili Almanca'da birkaç atasözü ve deyim vardır. Örneğin, “Schnell abnehmen, langsam zunehmen.” Yani, çabuk azal, yavaş çoğal. “Kleine Schritte führen zu großem Erfolg.” Yani, küçük adımlar büyük başarı getirir.

Azalmak İle İlgili Almanca Örnek Cümleler

Azalmakla ilgili Almanca'da birkaç örnek cümle vardır. Örneğin, “Der Appetit ist abgenommen.” Yani, isteksizlik azaldı. “Die Bevölkerung ist abgenommen.” Yani, nüfus azaldı. “Der Preis ist abgenommen.” Yani, fiyat azaldı.

Sonuç

Azalmak Almanca'da abnehmen olarak tanımlanır. Azalmakla ilgili Almanca'da birkaç atasözü ve deyim vardır. Azalmakla ilgili Almanca'da örnek cümleler de bulunmaktadır.

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Almanca kelimesi "azalmak" genellikle "abnehmen" olarak çevrilir. Bu, daha önce de belirtildiği gibi bir şeyin miktarının, özellikle kilo olarak, azalması anlamına gelir. Bazen aynı anlama gelen "verlieren" de kullanılabilir. Ancak, bu kelimenin kullanımı, küçük miktarlarda kilo kaybını anlatmak için daha uygundur. Azalmak kelimesi aynı zamanda duygular, kabiliyetler veya özellikler için de kullanılabilir. Örneğin, "Azalmak istiyorum" cümlesi, bir kişinin bir şeyden uzaklaşmak istediğini ifade eder.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Azalmak, Almanca'da "abnehmen" olarak adlandırılan bir fiil anlamına gelir. Azalmak, genellikle bir nesnenin, özellikle de miktarın gittikçe düşmesi veya kaybolması anlamına gelir. Bu, özellikle insanların sağlıklarının, aktivite ve performanslarının, zenginlik veya statülerinin, veya çevrenin genel durumunda gözlenebilir. Azalmak, her zaman bir kayıp veya kötü durum olarak algılanmaz, ancak genellikle öyle algılanır. Örneğin, bazı insanların fiziksel aktivitelerinin azalması, bedenlerinin sağlıklı kalmasını sağlayabilir. Aynı şekilde, çevresel kirliliğin azalması, çevreci bir çevre ve daha temiz bir yaşam için önemli bir adımdır. Her durumda, azalmak, bir nesnenin miktarının düşmesi ve kaybolması olarak tanımlanır.

• Love
Reactions: Damla

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Almanca kelimesi "azalmak" anlamına gelir ve genellikle bir şeyin düşüşünü veya azalmasını özetler. Bu, bir şeyin miktarında, kalitesinde, nitelikte ya da özelliklerinde bir düşüş anlamına gelir. Örneğin, bir işletmenin karında azalma, bir kişinin sağlık durumunda azalma veya bir ülkenin ekonomisinde azalma olabilir. Azalma, herhangi bir durumda nitelik veya nicelik olarak ortaya çıkabilir. Herhangi bir şeyin azalması, çoğu zaman umutsuzluk ve karamsarlık hislerine neden olabilir. Ancak, çoğu zaman bir şeyin azalmasının pozitif sonuçları da olabilir. Örneğin, bir ülkenin ekonomisinde düşüş, ortaya çıkan yeni fırsatlar aracılığıyla çıkışa kadar bir süreç olabilir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Almanca sözcüğü “azalmak” genellikle bir şeyin azalmasını ifade eder. Örneğin, bir ürünün stokunda azalma olması, bir kişinin sağlık durumunda bozulma olması veya bir işin zorluklarının artması gibi farklı durumlar için kullanılabilir. Bu sözcüğün Türkçe karşılığı genellikle azalma, düşme veya düşüş olarak tanımlanabilir. Azalma, bir şeyin daha önce sahip olduğu seviyeden düşmesi veya daha kötü bir duruma geçmesi anlamına gelir. Düşme ve düşüş ise, bir şeyin aslında ne olduğu konusunda bir gösterge olarak düşüşünün varlığını vurgulamak için kullanılır. Bu sözcüklerin her biri, her durum için çok önemli bir anlam taşıyor ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Azalmak, çoğul olan bir fiil olduğundan, Almanca'da azalma (abnehmen) kelimesiyle ifade edilir. Azalmak, bir nesnenin, tutumun, düşüncenin veya davranışın aşama aşama azalmasını ifade eder. Bir örnek olarak, bir kişinin düşüncelerinin güçlenmesi, tutkusunun azalması veya fiziksel gücünün kaybolması gibi durumlar azalma olarak ifade edilebilir. Azalma, aynı zamanda bir şeyin gerilemesi, düşmesi, küçülmesi veya çökmesi gibi konuları da kapsar. Bu tür durumlarda, azalma, çoğu zaman bir çözüm bulma veya bazı önlemlerin alınması ile durdurulabilir. Örneğin, bir kişinin fiziksel gücünün kaybolmasının nedeni açıklanmalı ve önlemler alınmalıdır. Aynı şekilde, kişinin düşüncelerinin güçlenmesi ve tutkusunun azalması için arka planı araştırılmalı ve tavsiye edilen önlemler alınmalıdır.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
20,589
1,159
112
Almanca kelimesi "Azalmak" genellikle "abnehmen" olarak kullanılır. Bu kelime, bir şeyin miktarının veya niteliğinin azalmasını ifade eder. Örneğin, "mein Gewicht ist azalmak" ifadesinde, "benim ağırlığım azalmaktadır" anlamına gelir. Bu kelime, aynı zamanda bir kişinin sağlık durumunda, kendini ifade etme veya başarıdaki düşüş gibi farklı alanlarda da kullanılabilir. Örneğin, "meine Energielevel azalmak" ifadesinde, "benim enerji seviyem azalmaktadır" anlamına gelir. Bu kelime zaman zaman "decline" olarak da kullanılabilir. Bu kelime, genellikle çoklu olumsuzluklar ile bağlantılıdır ve bir şeyin miktarının veya niteliğinin düşmesi anlamına gelir. Örneğin, "die Popularität dieses Produkts ist azalmak" ifadesinde, "bu ürünün popülaritesi düşmektedir" anlamına gelir.

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Almanca "azalmak" fiilinin Türkçe anlamı "azalma"dır. Bu fiil, bir nesnenin ya da kavramın giderek düşüş ya da azalma göstermesini ifade eder. Örneğin, bir ülkenin nüfusu azalmakta, yani düşüş göstermektedir. Aynı zamanda, bir ülkenin ekonomisi ya da milli gelirinin de azalma eğilimi göstermesi mümkündür. Yani, ülkenin gelirleri zamanla düşmekte ve giderek azalmaktadır. Diğer örnekler arasında, bir ülkenin döviz rezervlerinin zamanla azalması veya bir ülkenin askeri gücünün giderek zayıflaması sayılabilir.

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Azalmak, bir şeyin miktarının veya niteliğinin düşmesi olarak tanımlanabilir. Azalma, her zaman olumsuz bir sonuç olarak algılanır, çünkü bir şeyin azalması, insanların ya da doğanın avantajına olmayan bir sonuçtur. Azalma, genellikle maddi ve manevi anlamda sıkıntılara yol açabilir.

Azalmak, çeşitli nedenlerden etkilenebilir. Örneğin, sınırlı kaynakların kullanımı, doğal kaynakların tüketilmesi veya çevresel kirliliğin artması gibi etmenler, çevresel etkiler nedeniyle kaynakların tükenmesi veya azalmasına yol açabilir. Ayrıca, insanların çoğu zaman kısıtlanmış kaynakların üstesinden gelmesi veya kaynak tüketiminde etik olmaması gibi etkenler de azalmaya yol açabilir.

Azalmak, toplumsal ve ekonomik durumların bozulmasına yol açabilir. Örneğin, bir ülkede nüfusun azalması, işsizliğin artmasına ve ekonominin durgunluğa girmesine yol açabilir. Aynı zamanda, besin kaynaklarının azalması, kıtlık ve gıda fiyatlarındaki artışa neden olabilir.

Azalmak, çevresel durumun da etkilenmesine neden olabilir. Örneğin, biyolojik çeşitliliğin giderek azalması, çevresel ve ekolojik dengeyi bozabilir. Ayrıca, yüksek oranda hava ve su kirliliğinin kaynaklarının tükenmesi veya azalması, çevresel kaliteyi bozabilir.

Azalmanın önlenmesi için, çeşitli önlemler alınmalıdır. Örneğin, doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılması, çevresel kirliliği önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, çevresel etkileri azaltmak için çevresel standartların yükseltilmesi ve çevresel kirliliği önlemek için çevresel etkinliklerin arttırılması da önemlidir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
15,696
1,031
15
Azalmak, bir şeyin miktarının, niteliğinin veya değerinin düşmesi anlamına gelir. Bu anlamda, almak, bir şeyin miktarının, niteliğinin veya değerinin artmasını ifade eder. Bu iki kelime, Almanca olarak anlamsal olarak aynıdır ve birbirlerini tamamen tersine çevirir. Azalmak, bir şeyin kalitesinin, miktarının veya değerinin düşmesi veya azalmasının ifadesidir. Almanca'da, azalmak sözcüğü "abnehmen" olarak kullanılır. Örneğin, "Die Temperatur nimmt ab" ifadesi, sıcaklığın azaldığı anlamına gelir. Yakın anlamlı bir terim olan "verringern", aynı anlama gelir - bir şeyin miktarının veya niteliğinin azalmasını ifade eder.

Burcu

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
284
0
0
Azalmak, bir şeyin miktarının, niceliğinin ya da kalitesinin zamanla düşmesi veya azalması anlamına gelir. Azalmak, zayıflamak, azaltmak, düşmek veya eksilmek olarak da ifade edilebilir. Azalmak, zamana bağlı olarak, belirli bir noktadan başlayarak, belli bir noktaya ulaşıncaya dek sürekli olarak düşüş gösterdiği anlamına gelir. Azalmak, bir şeyin yok olmasından çok, vücut ağırlığındaki gibi, bir şeyin miktarının, niceliğinin veya kalitesinin zamanla düşmesi veya azalması anlamına gelir. Azalmak, zamanla süregelen bir süreçtir ve kalıcı olabileceği gibi, geçici de olabilir.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,060
1,314
112
Almanca'da "azalmak" fiilinin anlamı hayatımızın her alanında karşımıza çıkan olumsuzluklardan kaçınmak veya bu olumsuzluklardan uzak durmaktır. Örneğin, eğer bir öğrenci eğitimlerinde başarısızlıklar yaşıyorsa, ona başarısını artırmak için uygun önlemler alması gerekir. Öğrencinin sınavlarda başarısız olmasının sebebi anlamsız bir çalışma sistemi uygulaması olabilir. Bu durumda öğrenci çalışma sistemini iyileştirerek, ne kadar çok çalışacağı ve ne konulara odaklanacağını belirlemelidir. Ayrıca okulda başarısızlık yaşayan öğrenci, derslerini daha iyi anlamak için arkadaşlarıyla veya öğretmenleriyle daha fazla zaman geçirmeli ve onlardan destek almalıdır. Böylece öğrencinin kendisini geliştirmesi ve başarısının artması konusunda önemli adımlar atılmış olur.

Başka bir örnek olarak, eğer günlük yaşamımızda stres yaşıyorsak, bu durumu azaltmak için birkaç önlem almak gerekebilir. Örneğin, stresi azaltmak için egzersiz yapmak, çevrenizdeki insanlarla iletişim kurmak, kendinizi dinlenmeye ayırmak ve zamanınızı iyi organize etmek gibi seçenekler mevcuttur. Böylece stresin üzerinizdeki etkisini azaltabilirsiniz.

Ayrıca, ekonomik durumumuzu iyileştirmek istiyorsak, aşırı harcama yapmaktan kaçınmalı, özellikle de gereksiz harcama yapmamalıyız. Ayrıca, mevcut kaynaklarımızı daha verimli hale getirmek için gerekli önlemleri almamız ve kendimizi daha fazla eğitmek için uygun çabalar sarf etmemiz gerekir. Böylece, ekonomik durumumuzu iyileştirmek ve azalmak için doğru adımlar atmış oluruz.

Son olarak, azalmak konusunda önemli bir konu olan sağlık durumumuzu iyileştirmek için de önlemler almamız gerekebilir. Bunun için, düzenli olarak egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, stresi azaltmak ve zaman zaman dinlenme aralıkları vermek gibi önlemler almamız gerekir. Böylece, sağlık durumumuzu iyileştirmek ve azalmak için gereken adımları atmış oluruz.

Yukarıdaki örneklerden de anlaşılacağı gibi, azalmak, hayatımızın her alanında uygun önlemler almak, zamanımızı iyi organize etmek ve kendim

Aysegul

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
275
0
0
Almanca "azalmak" kelimesinin anlamı, bir şeyin düşmesi, düşüş ya da küçülmesi anlamına gelir. Örneğin, para azalmak, zaman azalmak veya sıcaklık azalmak gibi. Özellikle ekonomi ve finans konularında bu kelime çok sık kullanılır.

Azalmak, belirli bir noktadan sonra o noktadan daha az olması anlamına gelir. Bu nokta, genellikle başlangıç noktası olarak kabul edilir. Örneğin, para azalmak, şu anda sahip olduğunuz paranın daha az olması demektir.

Azalmak, her zaman olumsuz bir durum olarak algılanmaz. Örneğin, kilo azalmak, sağlık açısından iyi bir şeydir. Aynı şekilde, zaman azalmak, belirli bir görev veya ödevi zamanında tamamlamak için iyi bir şeydir.

Genel olarak, azalmak, bir şeyin daha küçük hale gelmesi anlamına gelir. Bununla birlikte, azalma, her zaman olumsuz bir durum değildir ve her zaman olumlu sonuçları olabilir.

Goksu

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
297
0
0
Almanca kelimesi "azalmak" genellikle kullanılışı olarak, bir şeyin zamana göre azalmasını ifade etmektedir. Örneğin, bir ürünün stoklarının azalması, bir kişinin sağlık durumunun azalması ya da bir kurumun müşteri sayısının azalması gibi. Bu kelime, üçüncü tekil şahıs için kullanılır; “Er azalt”, “Sie azalt” ve “Es azalt” şeklinde. Bu kelime, kalıplarda ve cümlelerde yoğun olarak kullanılır; “Die Aktivität ist im Jahr um 10% gesunken” (Faaliyet yılında %10 düşmüştür) veya “Der Verkehr hat sich in den letzten Monaten reduziert” (Trafik son birkaç ay içinde azaldı) gibi. Bu kelime, genellikle daha kişisel olmaktan kaçınarak, diğer kelimelerle birlikte kullanılır; “Der Verbrauch hat abgenommen” (Tüketim düşmüştür), “Die Produktion ist rückläufig” (Üretim düşüştedir) veya “Die Anzahl der Besucher ist zurückgegangen” (Ziyaretçi sayısı azalmıştır) gibi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)