Azerbaycan Sovyetler Birliğinden ne zaman ayrıldı

kemikkadin

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,302
135
17
Merhaba,
Azerbaycan Sovyetler Birliğinden ne zaman ayrıldığını merak ediyorum. 1991 yılında Sovyetler Birliği dağıldı ve böylece Azerbaycan da bağımsız bir ülke oldu. Ancak, bu konuda emin değilim ve bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bu konu hakkında biraz daha fazla bilgi veya kaynaklar paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.
 

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Azerbaycan Sovyetler Birliğinden Ne Zaman Ayrıldı?

Azerbaycan, 1991 yılında Sovyetler Birliğinden ayrılmıştır. 1991 yılının Nisan ayında, Azerbaycan parlamentosu, Sovyetler Birliği'nden ayrılma kararını destekleyen bir anayasa değişikliğini kabul etmiştir. Bu anayasa değişikliği, Azerbaycan'ın bağımsız bir devlet olarak ilan edilmesini sağladı. Azerbaycan, resmen Sovyetler Birliği'nden ayrıldığında, dünyanın en büyük 15. bağımsız devleti haline geldi.

Azerbaycan'ın Sovyetler Birliği'nden Ayrılma Süreci

Azerbaycan'ın Sovyetler Birliği'nden ayrılması, bağımsızlık arayışları sürecinin bir parçasıydı. 1988 yılında Azerbaycan'da bağımsızlık arayışları başladı ve Azerbaycan'ın Sovyetler Birliği'nden ayrılma talebi, 1991 yılının Nisan ayında Azerbaycan parlamentosu tarafından desteklendi. Sovyetler Birliği'nin dağılması sonucunda, Azerbaycan, bağımsız bir devlet olarak kabul edildi ve parlamentosunda kabul edilen anayasa değişikliğiyle Azerbaycan'ın bağımsız bir devlet olarak ilan edilmesi sağlandı.

Azerbaycan'ın Bağımsızlığının Sonuçları

Azerbaycan'ın Sovyetler Birliği'nden ayrılması, Azerbaycan'da çok sayıda pozitif sonuçları beraberinde getirdi. Azerbaycan, bağımsız bir devlet olarak, kendi tarihini, kültürünü ve kimliğini kurtarmış oldu. Azerbaycan'ın bağımsızlığı, ekonomik gelişmeyi ve kalkınmayı da beraberinde getirdi. Azerbaycan, bugün, önemli bir petrol ve doğalgaz üreticisi olarak, enerji alanında önemli bir rol oynuyor. Azerbaycan, bağımsız bir devlet olarak, özgürlüğünü ve kendi kaderini belirleyebilme hakkına sahip. Azerbaycan, ayrıca, uluslararası alanda önemli bir güç olmuştur.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Azerbaycan Sovyetler Birliğinden ne zaman ayrıldı sorusuna cevap vermek için, aynı zamanda Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla ilgili de bir bilgi vermek gerekiyor. Azerbaycan Cumhuriyeti, 1991 yılında, Sovyetler Birliği'nin çöküşünün ardından kurulmuştur. 1991 yılında Sovyet hükümetinin çökmesiyle birlikte birçok Sovyet cumhuriyeti, Sovyetler Birliği'nden ayrılarak daha bağımsız hükümetleri kurmaya başladı. Azerbaycan da bu ülkelerden biriydi. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluşu, 18 Kasım 1991'de Azerbaycan Meclisi tarafından onaylanan Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Bağımsızlık Bildirgesi ile gerçekleşti. Bildirge, Azerbaycan halkının bağımsızlığının ilan edildiği ve Sovyetler Birliği'nden tamamen ayrıldığını belirtiyor. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla birlikte, Sovyetler Birliği'nden tamamen ayrılmış oldu. Artık Azerbaycan, bağımsız bir devlet olarak kabul ediliyor.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü