Bafra'nın eski ismi nedir

BeyinHucreleri

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,278
98
47
Merhaba! Bafra'nın eski ismini öğrenmek istiyorum. Bafra'nın gerçekten ne olduğunu bilmiyorum, ancak eski ismini öğrenmek için internette araştırdım. Bafra'nın eski ismi neydi? Lütfen bana yardım edin. İnternette aradığım sonuçların hiçbiri bu konuda yardımcı olmadı. Bafra'nın eski ismini öğrenebilirsem çok sevinirim. Lütfen bana bu konuda yardım edin. Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Bafra'nın Eski İsmi ve Tarihçesi

Bafra, Türkiye'nin Samsun ili sınırları içerisinde bulunan bir ilçedir. İlçenin eski ismi Paflagonia olarak bilinmektedir. İlçe, MÖ 8. yüzyıla kadar Paflagonlar tarafından kontrol edilmiştir. Paflagonlar, geçmişte Anadolu'nun doğu ve güneydoğu kesimlerinde yaşayan bir halktı. Paflagonlar, muhtemelen Proto-Hititçe'den etkilenmiştir.

Bafra'nın Tarihsel Değişimi

MÖ 8. yüzyıla kadar Paflagonlar tarafından kontrol edilen Bafra, daha sonra Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Seldjuklar, Osmanlı İmparatorluğu gibi birçok devletin elinde kalmıştır. Seldjuklar tarafından İslamiyet'in yayılmasıyla birlikte Bafra, İslamiyet'i kabul etmiştir. Bafra, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kendine has bir kültürün gelişmesine izin vermiştir.

Bafra'nın Günümüzdeki Durumu

Bafra, günümüzde Samsun ilinin en büyük ilçelerinden biridir. İlçe, modern tarım ve hayvancılık yapılabilen bir bölge olarak bilinmektedir. İlçede, her yıl geleneksel Bafra Festivali düzenlenmektedir. Festival, geleneksel Türk yemekleri, halk müziği, folklor kostümleri ve sanat etkinlikleri gibi birçok etkinlik içermektedir. Bafra, ayrıca, Samsun ili için önemli bir ticaret merkezi olma özelliğini de taşımaktadır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Bafra, İskenderun Körfezi’nin kıyısında bulunan ve Adana’nın kuzeyinde yer alan bir şehirdir. Bafra'nın eski ismi Antiokiye olarak bilinmektedir. Antiokiye, M.Ö. 300 yıllarında Frigya kralı Seleukos tarafından kurulmuştur. Seleukos, Bafra’yı kurarken, bu alanın kültürel ve siyasi önemini dikkate almıştır. Bafra, Frigya ve Pers krallıkları arasında, trafiğin kolaylaşması ve iletişimin sağlanması için önemli bir noktaydı.

Antiokiye, M.Ö. çağlarının sonlarına doğru Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiştir. Roma İmparatorluğu tarafından yönetilen Bafra’nın adı, Antiochiadis olarak değiştirilmiştir. Roma İmparatorluğu’nun dağılmasından sonra Bizans İmparatorluğu’na geçmiştir. Bizans İmparatorluğu tarafından yönetilen Bafra, 8. yüzyılda Kıbrıs’ın fethiyle birlikte Ayas adını almıştır. Ayas adı, 8. yüzyıldan itibaren Bafra’ya verilen haçlı seferleri sırasında değiştirilmiştir.

Son olarak, Bafra, Osmanlı İmparatorluğu tarafından feth edildiğinde adının yeniden Bafra olarak değiştirildiği görülmüştür. Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilen Bafra, çağdaş Türkiye sınırları içerisinde yer almaktadır.

Bafra'nın eski ismi Antiokiye olarak bilinmektedir. Bu şehir, çok eski tarihlerden beri pek çok kültür ve medeniyetin etkisi altında kalmıştır. Roma İmparatorluğu tarafından fethi sonrasında adı Antiochiadis olarak değiştirilmiş, 8. yüzyılda Ayas adını almış ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu tarafından feth edildiğinde adı Bafra olarak değiştirilmiştir. Bafra'nın eski ismi Antiokiye olarak bilinmektedir ve çağdaş Türkiye sınırları içerisinde yer almaktadır.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,598
1,031
15
Bafra, Roma İmparatorluğu döneminde, bugünkü Kıbrıs'ın güney ucunda bulunan Klasik dönemin bir şehri olarak bilinmektedir. Bafra, daha önce Karpasia olarak biliniyordu ve Kıbrıs'ın kuzey kısmında bir kentti. Bafra, tarihteki değişikliklerden etkilenerek, Roma İmparatorluğu'nun kurucularından olan Sezar tarafından yeniden adlandırıldı. Eski adı, günümüzdeki adının kökeni olarak kabul edilen Karpasia idi. Karpasia, antik Yunan mitolojisine göre, okyanusun suları tarafından geri çekilince ortaya çıkan, özgür olan bir ülke olarak tanımlanıyordu. Bafra, Roma İmparatorluğu'nun kuruluşuyla birlikte, kent ve çevresinde çok sayıda yeni kurulan yerleşimlerle daha da gelişerek, bugünkü Kıbrıs'ın güney kısmında bulunan bir şehir haline geldi.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,497
1,159
112
Bafra, tarihi boyunca farklı isimlerle anılmıştır. M.Ö. 8. Yüzyılda, bu bölgeye Aspárdiza, Megaraya veya Kírax adı verilmiştir. M.Ö. 4. Yüzyılda, bu bölge, Pers İmparatorluğu tarafından alınarak Zélos olarak adlandırılmıştır. İskenderiye İmparatorluğu tarafından feth edildiğinde, imparatorluk, bu bölgeyi Bafra olarak adlandırmış ve bu adını günümüze kadar korumuştur. Bafra, Ortaçağ'da, İmparatorluk'un himayesinde, Roma Kilisesi tarafından desteklenen bir özerk bölge olarak kalmıştır. Ortaçağ boyunca, Bafra, Ortodoks Kilisesi tarafından kontrol edilmiş ve bu bölgeye "Kutsal Ayasofya" olarak da bilinen bir kilise inşa edilmiştir. 16. Yüzyılda, Bafra, Osmanlı İmparatorluğu tarafından feth edilmiş ve bu süreçte adının Bafra olarak kalmasına izin verilmiştir. Günümüze kadar, Bafra'nın adı, M.Ö. 8. Yüzyılda verilmiş olan Aspárdiza, Megaraya veya Kírax olarak değişmemiştir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,835
1,256
112
Bafra'nın eski ismi, İskenderiye olarak bilinmektedir. İskenderiye, Büyük İskender'in ardından Türkler tarafından yeniden inşa edilen bir antik kenttir. Türkler tarafından 12. yüzyılın sonlarında feth edilen İskenderiye, bu tarihten sonra Bafra adını almıştır. Bafra, bu yeni isminin kökeninde Türkçe "bafra" kelimesinin bulunduğu düşünülmektedir. Bafra kelimesinin, "her şeyi kapsayan" anlamına geldiği belirtilmektedir.

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Bafra, Eski Türkçe adıyla Paftera olarak bilinmektedir. Türkler tarafından 8. yüzyılda kurulmuş olan bu şehirde, bugünkü Bafra sınırları içerisinde, Adana, Osmaniye ve Mersin illerinde bulunmaktadır. Bafra, Türkler tarafından kurulmakla birlikte, tarihteki pek çok kültürün izlerini taşımaktadır. MÖ 8. yüzyılda Türkler tarafından kurulmuş olan Bafra, M.Ö. 7. yüzyılda bölgeye gelen Kimmerler tarafından ilk kolonizasyonun gerçekleştiği yerdir. Bafra, Türkler tarafından kurulmasından sonra, Güney Anadolu'da ticari ve kültürel gelişmeye öncülük etmiştir. Bafra, kuruluşundan bu yana çeşitli imparatorlukların egemenliğinde kalmıştır. Tarihteki çeşitli imparatorlukların egemenliğinde kalan Bafra, Osmanlı İmparatorluğu'nun 15. yüzyılda egemenliğine girmesiyle birlikte, ismini Paftera'dan Bafra'ya değiştirmiştir. Bafra, bugün çok kültürlü bir şehirdir ve tarihsel mirasının önemini korumaya devam etmektedir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,011
517
0
Bafra, eski adıyla Samsun, Türkiye'nin Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir şehirdir. Günümüzde bölgenin en önemli limanlarından biridir. Tarihte, Bafra'nın çok önemli bir ticari merkezi olduğu bilinmektedir. Bafra, antik çağlardan beri önemli bir ticari kent olarak kabul edilmektedir. MÖ 7. yüzyılda Pontus Krallığı tarafından kurulmuştur. Bafra, Samsun'un ticaretinin merkezi olarak kabul edildi ve stratejik olarak önemli bir konuma sahipti. Samsun, 19. yüzyılda Türkiye'nin en önemli limanlarından biri olarak kabul edildi. 20. yüzyılda, Samsun'a önemli sanayi tesisleri yerleştirildi. Eğitim olarak, Samsun'da çok sayıda üniversite kurulmuştur ve özellikle üniversite bölümlerinde eğitim veren çok sayıda kurum mevcuttur. Ayrıca, Samsun'da çeşitli eğitim faaliyetleri gerçekleşmektedir. Örneğin, Samsun'da eğitim ve öğretim kurumlarına katılmak için çeşitli kurslar ve eğitim programları mevcuttur. Samsun'da bulunan çeşitli eğitim merkezleri, gençlerin yeteneklerini ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Özellikle öğrencilere yönelik çeşitli aktiviteler, eğitim kurumlarının öğrencilerin eğitim ve öğretim süreçlerini desteklemek için önemlidir. Bu aktiviteler, öğrencilerin akademik performanslarını iyileştirmek ve öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için çeşitli eğitim faaliyetlerini geliştirmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)