Çaykara Çaybaşı köyünün eski ismi nedir

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Merhaba,

Çaykara Çaybaşı köyünün eski ismini bulmaya çalışıyorum. Çok arastırdım ama köyün eski ismini bulamadım. Köyün geçmişine ilişkin kaynaklar veya dokümanlar bulabilir miyim? Sizin de bu konuda bir bilginiz olabilir mi? Çaykara Çaybaşı köyünün eski ismi hakkında kimlerden yardım alabileceğimi öğrenmek istiyorum. Lütfen, eski ismini bulmam için bana yardımcı olun. Çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
19,723
1,159
112
Çaykara Çaybaşı Köyünün Eski İsmi Hakkında Bilgi

Çaykara Çaybaşı köyünün eski ismi hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çaykara Çaybaşı Köyü, Trabzon'un çaykara ilçesine bağlı bir köydür. Köy, tarih boyunca çeşitli isimlerle anılmıştır. Köyün eski isminin ne olduğu hakkında çeşitli kaynaklarda farklı bilgiler mevcuttur.

Köyün Eski İsmi Neydi?

Köyün eski isminin ne olduğu hakkında mevcut kaynaklara göre, Çaykara Çaybaşı köyünün eski ismi, 'Çaykara Burayık' olarak bilinmektedir. 'Çaykara Burayık', 19. yüzyılda köyün ilk sakinlerinin gelişinden önce kullanılan bir isim olarak kabul edilmektedir.

Köyün İsmi Neden Değişti?

Köyün ismi, 19. yüzyılda köyün ilk sakinlerinin gelişinden sonra değişti. Köyün ilk sakinlerinin arasında Çaybaşı isimli bir ailenin yer alması, köyün isminin Çaykara Çaybaşı olarak değiştirilmesine neden oldu.

Köyün Geçmişi

Köy, tarih boyunca çeşitli isimlerle anılmıştır. 19. yüzyılda Çaykara Burayık olarak isimlendirilen köy, sonrasında Çaykara Çaybaşı olarak adlandırılmıştır. Köyün tarihi, 19. yüzyıldan bu yana çok sayıda sakinin yaşadığı bir köy olarak bilinmektedir.

Sonuç

Çaykara Çaybaşı köyünün eski ismi, 'Çaykara Burayık' olarak bilinmektedir. Köyün isminin Çaykara Çaybaşı olarak değişmesi, 19. yüzyılda köyün ilk sakinlerinin arasında Çaybaşı isimli bir ailenin yer almasına bağlıdır. Köy, 19. yüzyıldan bu yana çok sayıda sakinin yaşadığı bir köy olarak bilinmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü