Bağımlılık sorunum var ve bununla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum

BebekYuzlu

Tanınmış Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,309
108
62
Ankara
Merhaba, bağımlılık sorunumla başa çıkmaya çalışıyorum ve bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Uygulayabileceğim herhangi bir çözüm olup olmadığını merak ediyorum. Gerçekten ciddi bir durumdayım ve bu sorunu çözmek için yardım istiyorum. Birkaç ay önce başladığımı hissediyorum, bağımlılıklarımın arttığını ve kontrolümün kötüye gittiğini hissediyorum. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ve bununla nasıl başa çıkacağımı bilmiyorum. Yardım almak istiyorum ve çözüm arıyorum. Başka insanlara yardım istiyorum. Lütfen benim gibi insanlar için çözümler önerin. Teşekkürler.

poliyana

Yeni Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,296
132
2
İstanbul
Üzgünüm. Bağımlılık konusunda karşılaşılan zorluklarla başa çıkmak önemli bir adım. İlk olarak, kendinize destek olmak veya güvenilir bir arkadaşınızdan yardım istemek için bir terapist bulup randevu almak iyi bir başlangıç olabilir. Terapistiniz size güvenli ve yararlı yollarla bağımlılığınızın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, bağımlılıkla ilgili destek grupları, programlar ve diğer kaynaklar da yardımcı olabilir.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Bağımlılık Sorunu ve Nasıl Başa Çıkacağımız Hakkında Genel Bakış

Bağımlılık, isteğinizin veya dürtünüzün kontrolünü kaybettiğinizi hissettiğiniz bir durumdur. Bir bağımlılık, başka bir kişinin ya da şeyin kontrolünü kaybetmeyi gerektirir. Bu, çoğu zaman alkol, uyuşturucular, oyunlar, yemek, cinsellik, teknoloji veya diğer türlü bağımlılıklar olabilir. Bağımlılık sizin sağlığınızı veya hayatınızı etkileyebilir ve uzun vadeli tahribata yol açabilir. Bağımlılık sorununuza karşı mücadele etmek için, kendinizi sakinleştirme, kontrol edebilme ve kararlar verme becerilerinizi geliştirmeniz gerekebilir.

Neden Bağımlılık Oluşur?

Bağımlılık, kişisel, biyolojik, sosyal ve çevresel faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Kişisel faktörler, kişinin kendine olan inancı, tutumu ve duygularına bağlıdır. Biyolojik faktörler, genetik yatkınlık, yaş ve cinsiyet gibi özelliklere bağlı olarak bağımlılık oluşturabilir. Sosyal faktörler, arkadaşlarınızın, aile üyelerinizin veya ortamınızın sizin bağımlılığa yönlendirmesi gibi etkenleri içerir. Çevresel faktörler, kültürel veya toplumsal normlar gibi etmenlerdir.

Bağımlılıkla Başa Çıkma Yöntemleri

Bağımlılıkla başa çıkmak, zor bir süreçtir. Ancak, kendinize zaman ayırarak, bağımlılık mücadelenizi sakin ve verimli bir şekilde yürütebilirsiniz. İlk adım, bağımlılığınızın ne olduğunu tanımlamak ve sebeplerini bilmektir. Daha sonra, bağımlılıkla mücadele etmek için etkili ve sürdürülebilir bir strateji oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için, deneyimli uzmanlardan yardım almayı düşünebilirsiniz. Bağımlılıkla mücadele etmek için, aşağıdaki tavsiyeleri deneyebilirsiniz:

• Kendinize zaman ayırın ve kendinizi dinleyin.

• Zihninizi meşgul etmek için yeni hobiler edinin.

• Stresi azaltmak için düzenli egzersiz yapın.

• Düzenli bir uyku düzeni oluşturun.

• Bağımlılıkla mücadele etmek için güvenilir ve destekleyici insanlarla bağlantı kurun.

• Kendinize dürüst olun ve başarılarınızı kutlayın.

• Dürtülerinizin ve isteklerinizin farkında olun.

• Hedeflerinizi belirleyin ve bu hedeflere ulaşmak için planlar yapın.

• Bağımlılıkla mücadelenizi kolaylaştırmak için günlük alışkanlıklar oluşturun.

Sonuç

Bağımlılık sorunuyla başa çıkmak, zor ve uzun süreli bir süreçtir. Ancak, kendinizi disiplinli ve verimli bir şekilde mücadelenize adayarak başarıya ulaşmanız mümkündür. Bağımlılıkla mücadele etmek için, kendinize zaman ayırın, sebeplere odaklanın, kendinize güvenin ve verimli planlar oluşturun. Bağımlılık mücadelenizde size yardımcı olabilecek destekleyici insanlarla bağlantı kurun. Dürüst olun ve başarılarınızı kutlayın. Bağımlılık sorununuza karşı güçlü ve sağlam bir mücadele verin.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü