Başarısız öğrenci nedir

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba,

Başarısız öğrenci nedir? sorusunu sormak istiyorum. Okulumda başarısız olarak nitelendirilen öğrencilerin ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Lisede başarısız olmak, ne anlama geldiğini ve bu konuda nasıl yardım alabileceğimi öğrenmek istiyorum. Lütfen bu konuda yardım edin.

Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,490
1,159
112
Başarısız Öğrenci Nedir?

Okul ve eğitim hayatının her bir aşamasında, başarısız öğrenciler vardır. Hasımlarının aksine, başarısız öğrenciler, öğrenmeyi veya okula bağlı işleri yerine getirmeyi başaramamaktadırlar. Başarısız öğrenciler, sınavlarda veya derslerde başarılı olamamaları veya kendilerini okulda başarılı hissetmemeleri nedeniyle, diğer öğrencilere göre daha kötü notlar almaktadırlar.

Başarısız Öğrencinin Etkileri

Başarısız öğrencilerin kendileri hakkında olumsuz düşünceler geliştirmesi ve diğer öğrencilere göre daha kötü notlar alması, onların okul deneyimlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu öğrenciler, okul arkadaşları tarafından çoğu zaman alay edilir ve kendilerini küçük hissetme eğilimindedir. Ayrıca, başarısız öğrenci olmak, diğer sanatsal veya sosyal aktivitelere katılmak istemedikleri için, motivasyonlarını ve moralini düşürebilir.

Başarısız Öğrencilerin Nasıl Desteklenmesi Gerektiği

Başarısız öğrencilerin desteklenmesi, onların okulda başarılı olmaları için önemlidir. Öğretmenler, başarısız öğrencilere daha fazla zaman ayırmak, onlara özel dersler vererek ve onların dersleri ödevleri hakkında daha fazla yardım etmek suretiyle onları destekleyebilirler. Ayrıca, başarısız öğrencilere destek olmak için, okulun ve ailesinin de yardımı gerekebilir.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Başarısız öğrenci, derslerden başarısız olmuş ve başarıyı yakalayamamış öğrencilerdir. Genellikle, başarısız öğrenciler, dersleri kolaylaştıracak pek çok faktörden etkilenir. Çoğu zaman, başarısızlık, öğrencinin yetersiz motivasyonundan, eksik öğrenme becerilerinden veya öğrencinin çevresindeki desteğin yetersiz olmasından kaynaklanabilir. Başarısız öğrencinin dersleri anlaması ve başarıyı yakalaması için çoğu zaman öğrencinin özel eğitim alması gerekebilir. Özel eğitim, öğrencinin dersleri anlamasına ve başarıyı yakalamasına yardımcı olabilir. Özel eğitim, öğrencinin kendisine özel öğrenme tekniklerini veya dersleri anlamasını sağlayacak özel taktikleri öğrenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, başarısız öğrenciler, kendilerine destek olabilecek öğretmenlerle veya gözlemcilerle çalışarak, başarıyı yakalayabileceklerini anlayabilirler. Başarısız öğrenciler, destek ve motivasyon alarak, başarıyı yakalayabileceklerini anlayabilecekler ve dersleri anlayabilecekler.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Başarısız öğrenci; öğrenciler arasında başarısız olarak nitelendirilen öğrenci, öğrencilerin kendilerini yetersiz hissetmelerine ve başarısız olmalarına neden olan özellikleri taşır. Genellikle akademik kayıtları zayıf olan ve derslerden geçemeyen öğrenciler başarısız olarak nitelendirilir.

Başarısız öğrenciler, genellikle derslerden geçemeyen ve kayıtları düşük olan öğrencilerdir. Aynı zamanda, öğrencilerin sınavlarda başarısız olması, akademik performanslarının düşük olması, dersleri geçememesi ve notlarının düşük olması gibi durumlarla da başarısız olarak nitelendirilebilirler.

Başarısız öğrencilerin birden fazla nedeni vardır. Bunlar arasında öğrencinin sosyal çevresi, ailesi, eğitim kurumu, öğretim kalitesi ve öğrencinin kendisi sayılabilir. Öğrenciler, çevresi tarafından desteklenmeyen, derslere yeterince odaklanamayan veya dersleri geçemeyen öğrenciler başarısız olarak nitelendirilir. Aynı zamanda, öğrencinin yaşamını kolaylaştıracak bilgi ve becerileri kazanamaması, öğrencinin kendisini yetersiz hissetmesine ve akademik başarısının düşmesine neden olur.

Başarısız öğrencilerin, başarısını arttırmaya yardımcı olmak için çeşitli yöntemler vardır. Öğrencilerin öncelikle çevresinden ve ailesinden destek görmesi, onların başarılarını arttırmak için çok önemlidir. Ayrıca, öğrencilerin akademik başarılarını arttırmak için öğretim kalitesinin ve eğitim kurumlarının iyileştirilmesi, öğrencilerin ödevlerini yapmak için motivasyon ve konsantrasyonlarını arttırmaları için destek sağlanması, öğrencilerin öğrenme becerilerini geliştirmesi ve derslere daha fazla odaklanması gerekir.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,307
483
5
Başarısız öğrenci, okulda başarısız olarak nitelendirilen öğrencinin tanımıdır. Öğrencinin yaşı, cinsiyeti, sınıfı, okul türü veya okul standartları fark etmeksizin, başarısız öğrenci olarak nitelendirildiği anlamına gelir. Başarısız öğrencilere genellikle düşük notlar, dersleri geçememe ve sınavlarda başarısızlık gibi durumlarla başarısızlıkları tanımlanır.

Başarısız öğrencilerin başarısızlıkları çoğu zaman onların kendi çabalarından kaynaklanmaz. Bazen bu durumlar, öğrencilere özel konularda destek sağlamayan okul ortamından, öğretmenlerin öğrencilerin kişilikleri ve özelliklerini iyi anlamamalarından ya da öğrencilerin yakın çevresinden kaynaklanır. Farklı ve özel destekler almadan başarısız öğrencinin başarısını artırmak çok zor olabilir.

Başarısız öğrencilere destek vermek için, okul ve çevre tarafından bazı önemli adımlar atılmalıdır. Öğrencilerin başarısız olduğu alanlar hakkında iyi bir farkındalık oluşturulmalıdır. Ayrıca, öğrencilere zorluklarını aşmalarına yardımcı olacak destekler sağlanmalıdır. Öğrencilerin başarılarını destekleyecek önemli çabalar ve etkinlikler okul tarafından sağlanmalıdır. Öğrencilerin kişisel gelişimlerine ve potansiyellerine önem verilmeli, öğrencinin başarısını arttırmaya yönelik gereken adımlar atılmalıdır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,828
1,256
112
Başarısız öğrenci, öğrenimlerini başarıyla tamamlayamayan öğrencilerden oluşan bir grup olarak tanımlanır. Bu öğrenciler sınavlarda başarısız olabilir, ödevleri yeterince iyi yapamayabilir ya da sınıfta başarısız olabilirler. Başarısız öğrencilerin başarısızlıklarının etkenleri genellikle dersleri sıkıcı bulmaları, öğrenme stillerine uygun bir eğitim alamamaları, etkili öğrenme tekniklerini öğrenememeleri, yetersiz öğrenme süreleri ve disiplin eksikliği gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Başarısız öğrenciler, diğer öğrencilere göre daha fazla motivasyon gerektiren öğrencilerdir. Öğrencilerin başarısız olmamaları için, derslerini gözlemlemeleri, öğrenme stillerini anlamaları, önemli bilgileri öğrenme ve hatırlama tekniklerini kullanmaları, motivasyonlarını arttıracak ödül ve ikramiye sistemlerini kullanmaları ve kendilerini sınavlara tam anlamıyla hazırlamaları gerekir. Ayrıca, öğretmenlerin derslerini daha ilgi çekici hale getirmesi, derslerini organize etmesi ve öğrencilerin öğrenme süreçlerini takip etmesi de önemlidir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Başarısız öğrenci, başarısız olduğu derslerde kötü not alan, ödevleri sıkıntılı bir şekilde yapan veya hiç yapmayan, sınavlarda başarısız olan ve derslerin gittikçe daha zorlaşmasına rağmen çalışma azmi gösteremeyen öğrencilerdir. Başarısız öğrencilerin çoğu derslerden motivasyon almadıkları için, çalışma azmi gösteremezler ve çoğu zaman başarısızlıklarının sebeplerini aramaya başlamazlar. Başarısız öğrencilerin başarısını arttırmak için bireysel olarak çalışma alışkanlıklarının geliştirilmesi ve konuların daha derin bir anlayışla kavranması gerekir.

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Başarısız öğrenci, eğitim sürecinin başarıya ulaşmakta güçlük çeken öğrencilerini tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Bir öğrencinin başarısızlıkla sonuçlanması, öğrencinin öğrenme sürecinde karşılaştığı zorlukların önüne geçemediği anlamına gelir.

Türkiye'de başarısız öğrenciler, yapılan araştırmaların yanı sıra, öğretmenlerin gözlemleri ile de tespit edilmektedir. Öğretmenler, öğrencilerin derslerdeki performanslarını değerlendirerek başarısız olan öğrencilerin olup olmadığını anlayabilir.

Başarısız öğrencilerin ortaya çıkmasında birçok faktör rol oynayabilmektedir. Öğrencilerin kendilerini ders konularına karşı yetersiz hissetmesi, öğrenme sürecindeki zorlukların aşılamaması, çevresel etkenlerin öğrencilerin öğrenmeyi etkilemesi, öğrencilerin öğrenme sürecine yeterince motivasyon göstermemesi, öğretmenlerin öğrencilere yeterli desteği sağlamaması gibi faktörler başarısızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Başarısız öğrencilerin başarısı artırılması için çeşitli önlemler alınabilir. Öğrencilerin öğrenme sürecine katılmalarının teşvik edilmesi, öğretmenlerin öğrencilere kişisel destek sağlaması, öğrencilere öğrenmeyi kolaylaştıracak araçlar sunulması, öğrencilerin öğrenme sürecinde karşılaştıkları zorlukların aşılmasının sağlanması gibi önlemler alınabilir. Ayrıca, öğrencilerin başarısını artırmak için derslerin çekiciliğinin arttırılması, öğrencilerin kendilerini öğrenme sürecinde özgüvenli hissetmesi, öğrencilerin öğrenmeyi özgürce seçebilmeleri, öğrencilerin öğrenme sürecindeki zorlukların üstesinden gelebilecek becerilerinin geliştirilmesi gibi önlemler alınmalıdır.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,953
1,315
112
Başarısız öğrenci, eğitim sistemi içerisinde öğrenim gören ve başarılı olmaktan uzak kalan öğrenciler olarak tanımlanır. Başarısız öğrenci; özellikle sınavlarda başarısız olma, derslerinde geri kalma, devamsızlık, derslerinde ilgi göstermeyebilme, okul çalışmalarını tamamlamakta güçlük çekme, ödevlerini zamanında teslim etmeme gibi davranışları ile tanımlanır.

Başarısız öğrencilerin yaşadığı sorunlar, eğitim sistemi içerisinde birçok farklı etmenin bir araya gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bu etmenler arasında öğrencinin kendi kendine yeterli olmaması, dersleri anlamadaki zorluklar, ailesinden ve arkadaşlarından gelen baskılar, öğrencinin kendisine güveni olmayışı gibi etkenler yer almaktadır.

Başarısız öğrencilerin bu durumlarından kurtulmalarının en önemli yolu, öğrencinin kendisi ile başlayan çalışmalardır. Öğrencinin kendisine olan güvenini arttırmak, kendisine doğru hedefler belirlemek, dersleri anlayabilmek için başarılı öğrencilere ve öğretmenlere danışmak, çalışmalarını sıkı bir disiplin ile sürdürmek, özgüvenini arttırmak, günlük hayatında fiziksel ve zihinsel olarak rahat olmak gibi çalışmalar öğrencinin başarısız olmaktan kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)