Başı ağrımak ne demek TDK

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba, uzun süredir başım ağrıyor ve bazen kulaklarımda çınlama oluyor. TDK'nın başı ağrımak ne demek anlamına geldiğini merak ediyorum. Belki başımın ağrımasıyla ilgili bir durum yaşıyorum ve doğru tedavi edebilmem için bu bilgiyi öğrenmek istiyorum. Bir hekim görmeyi düşünsem de, öncelikle bu kelimeyi anlamak için yardım istiyorum. Lütfen bana yardım edin.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Başı Ağrımak Ne Demek TDK?

Baş ağrısı, ağrının baş bölgesinde hissedilmesi durumudur. Baş ağrısının nedenleri arasında sinüzit, depresyon, geçirilen bir travma, tansiyon, sinir sistemi bozuklukları, infeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar gibi çeşitli durumlar sayılabilir. Baş ağrısının sıklıkla görülen şekli başa tek taraflı baskı uygulanmasıyla hissedilen, şiddetli, çoklu ağrılardır. Bu durum TDK tarafından "migren" olarak tanımlanmıştır.

Baş Ağrısının Nedenleri

Baş ağrısının nedenleri arasında çeşitli fiziksel veya ruhsal durumlar sayılabilir. Fiziksel nedenler arasında en sık görülenler şunlardır:

- Sinüzit: Burun içindeki sinüslerdeki iltihaplanma veya şişme baş ağrısına neden olabilir.

- Depresyon: Depresyon, kişilerde baş ağrısının nedeni olabilir.

- Geçirilen travma: Bir kaza, bir yaralanma veya bir operasyonun ardından baş ağrısı olabilir.

- Tansiyon: Tansiyon artışı baş ağrısına neden olabilir.

- Sinir sistemi bozukluğu: Nöropatik ağrı veya sinir ağrısı, baş ağrısına neden olabilir.

- İnfeksiyonlar: İltihaplanma veya diğer hastalıklar baş ağrısına neden olabilir.

- Alerjik reaksiyonlar: Çeşitli alerjenlerle temas sonucu baş ağrısına neden olabilir.

Baş Ağrısının Tedavisi

Baş ağrısının tedavisi, nedenine bağlı olarak değişebilir. Tedavinin baş ağrısının nedenini belirleyerek başlaması önerilir. İlk olarak, baş ağrısının nedeni tespit edilmeli ve sonrasında tedavi uygulanmalıdır.

Baş ağrısının nedeni fizikselse, tedavi ameliyat veya ilaçlarla yapılabilir. Depresyon gibi psikolojik nedenlerse, psikoterapi veya ilaçlarla tedavi edilebilir. Diğer tedavi yöntemleri arasında fiziksel aktivite, masaj ve gevşeme egzersizleri sayılabilir.

Sonuç

Baş ağrısı, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. TDK tarafından tanımlanmış olan baş ağrısının nedenleri arasında sinüzit, depresyon, geçirilen travma, tansiyon, sinir sistemi bozukluğu, infeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar sayılabilir. Baş ağrısının tedavisi nedenine göre değişebilir. İlk olarak, baş ağrısının nedeni tespit edilmeli ve sonrasında tedavi uygulanmalıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)