Başı bozuk nasıl yazılır TDK

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
Merhaba! İlk kez bir forum sitesinde yazıyorum ve başı bozuk nasıl yazılır TDK sorusu hakkında yardım istiyorum. Türk Dil Kurumu'nun verdiği kurallara göre başı bozuk nasıl yazılır? TDK'nın bu konuda belirlediği kuralları öğrenmek istiyorum. Başı bozuk kelimeler türkçe yazım kurallarında çok önemli ve bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz lütfen? Teşekkürler.

KumDansı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Başı Bozuk Yazımın Ne Anlama Geldiği

Başı bozuk, bir sözcük veya ifadeyi kelime oyunu oynayarak değiştirme işlemine verilen isimdir. Başı bozuk, sözcük veya ifadenin baş harflerinin alınıp, kalan kısmının ardışık olarak sıralanması, değiştirilmesi veya karıştırılmasıyla oluşturulan yeni bir kelime ya da ifadeyi oluşturmak için kullanılır. Sözcük oyunu gibi, başı bozuk da çoğu zaman eğlence amaçlı olarak kullanılır.

TDK Başı Bozuk Yazımları Kılavuzu

Başı bozuk yazım kurallarını Türk Dil Kurumu tarafından belirlenmiştir. TDK’nın başı bozuk yazım kurallarının temel amacı, konuşma diliyle yazı dili arasındaki farkı gözetmek ve dilin kurallı ve düzgün kullanılmasını sağlamaktır.

TDK başı bozuk yazım kurallarına göre;

1. Eğer sözcük üç harften az ise, bu sözcükler başı bozuk olarak yazılmaz.

2. Sözcük üç harften fazla ise, sözcükteki son harf atılır.

3. Sözcükteki harfler ardışık olarak yeniden sıralanır.

4. Özel durumlar dışında, tüm harfler küçük harf olarak yazılır.

5. Sözcüklerde ünlüler (a, ı, o, u) korunur.

6. Yumuşak ge (ge, gi, ge, gö, gu) harfleri, kendinden önce gelen harfin üzerine yazılır.

7. Sözcüklerde üç harften daha fazla ise, son harf atıldıktan sonra, yumuşak ge harfleri kendinden önce gelen harfin üzerine yazılır.

Örneğin, “kalem” sözcüğünün başı bozuk hali, “lema” olarak yazılır. “Türkçe” sözcüğünün başı bozuk hali ise, “çürek” olarak yazılır.

Başı Bozuk Yazımın Yazım Kurallarına Uyulmasının Önemi

Başı bozuk yazımın önemi, dilin kurallı ve düzgün kullanımının sağlanmasındadır. Başı bozuk yazım kurallarına uyulmazsa, yazılan kelimelerin anlamlarının anlaşılamamasının önüne geçilmemiş olur. Bu nedenle, başı bozuk yazım kurallarına uyulmalıdır.

Anahtar Kelimeler: Başı Bozuk, TDK, Yazım Kuralları, Sözcük Oyunu.