Baştan savma nasıl yazılır TDK

PeriYolcu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
80
2
0
Merhaba herkese!Ben TDK'da baştan savma nasıl yazılacağını öğrenmek için buradayım. Bu konu hakkında yardım almak istiyorum. Özellikle öznelerin yazım kuralları, sözcüklerin çoğulları, zaman uyumu ve fiilimsiler konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? Daha önce baştan savmalarla uğraşmamış olsam da, şimdi öğrenmek istediğim bu konu hakkında herhangi bir öneriniz olur mu? Lütfen yardımınızı esirgemeyin. Şimdiden teşekkürler.
 

RüzgarDansı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
29
0
0
Baştan Savma Nedir?

Baştan savma, yazıların ya da öykülerin ilk cümlesinin okuyucuya hikayenin konusu hakkında bir fikir vermesi olarak tanımlanır. TDK tarafından baştan savma, "bir metin veya konuşmada bir yazının ya da öykünün her bölümünün ikinci ve arkasındaki bölümleri belirtmek için kullanılan ilk cümleye baştan savma denir" şeklinde tanımlanmıştır. TDK'nın tanımına göre baştan savma, sonraki fikirleri ifade etmede ve anlatımın akışını sağlamada kullanılan bir araçtır.

Baştan Savmanın Özellikleri Nelerdir?

Baştan savma, metin ya da öykünün ilk cümlesinde özetlenmesi veya özet bir biçimde ifade edilmesi ile tanımlanır. Baştan savma, okuyucuya ilk cümlede metnin ya da hikayenin teması hakkında bir fikir vermek için kullanılır. Metin ya da hikayenin ilk cümlesinde özetlenen cümle, okuyucunun metni okumaya devam etmesi için onu motive etmek için kullanılan bir aracıdır. Baştan savma, metnin akışını sağlamak için cümleler arasındaki bağların kolayca kurulmasını sağlayan bir üslup olarak kullanılır.

Baştan Savmanın Yazılışı Nasıldır?

Baştan savma, yazılar ve öykülerin ilk cümlesinde özetlenmesi veya özet bir biçimde ifade edilmesi ile tanımlanır. Baştan savma, ilk cümle ile okuyucuya metnin ya da hikayenin teması hakkında bir fikir vermek için kullanılır. Özetlenen cümle, okuyucunun metni okumaya devam etmesi için onu motive etmek için kullanılan bir aracıdır. Baştan savma, metnin akışını sağlamak için cümleler arasındaki bağların kolayca kurulmasını sağlayan bir üslup olarak kullanılır. Yazılar ve öykülerde baştan savma, metnin ilk cümlesinde hikayenin teması hakkında okuyucuya bir fikir verecek şekilde kurgulanmalıdır.

Anahtar Kelimeler

Baştan savma, TDK, metin, öykü, cümle, tema, motivasyon, akış.
 

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü