Bata çıka nasıl yazılır TDK

PusulaRüyası

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
72
2
0
Merhaba! Bata çıka nasıl yazılır, TDK'da nasıl yazılır? Bu konuda yardım almak istiyorum. Özellikle Türk Dil Kurumu tarafından kabul edilmiş yazım kurallarını öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Lütfen, bana bu konuda doğru yazım kurallarını gösterebilirmisiniz? Özellikle, bata çıka yazımının doğru şekilde yazılışını öğrenmek istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,994
1,347
112
Bata Çıka Nasıl Yazılır TDK?

Türk Dil Kurumu (TDK) bata çıka sözcüğünün yazımının nasıl olacağını açıkça belirtmiştir. TDK tarafından kullanılan yazım düzeni, "bata çıka" şeklindedir. Türk Dil Kurumu, sözcüğün yazımı konusunda özel bir kurala başvurmaz; ancak, Türkçe'nin çeşitli yazım kurallarına uygun olarak, "bata çıka" şeklinde yazılması gerektiği söylenmektedir.

Bata Çıka Sözcüğünün Anlamı

Bata çıka sözcüğü, Türkçe'de bir deyimdir ve "kötü bir duruma düşmek, kötü duruma düşmek" anlamına gelir. Temel olarak, bata çıkmak, kötü bir duruma düşmek, çıkmaza girmek, sıkıntı çekmek, üzülmek veya hayal kırıklığı yaşamak anlamına gelir.

Bata Çıka Sözcüğünün Kökeni

Bata çıka sözcüğünün kökeni, Türk Dil Kurumu tarafından açıklanmamıştır. Ancak, bata çıka sözcüğünün Türkçe'de çok eski bir sözcük olduğu düşünülmektedir. Sözcük, daha önceleri "bata çıkamak", "bata çıkıvermek" veya "bata çıkışmak" şeklinde kullanılmıştır.

Bata Çıka Sözcüğünün Kullanımı

Bata çıka sözcüğü, çoğu zaman yaşanan zorluklardan, kötü durumlardan ve hayal kırıklıklarından bahsederken kullanılır. Ayrıca, bata çıka sözcüğü, sözcüklerin güçlü bir şekilde ifade edilmesi gerektiğinde de kullanılır. Örneğin, "O, bata çıktı ve üzüldü." cümlesi, kötü bir durumda olduğunu ve üzüldüğünü açık bir şekilde ifade eder.