Çıkarcılık ne demek TDK

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Merhaba,

Çıkarcılık konusunda bilgi edinmek istiyorum. TDK tarafından ne anlamda kullanıldığını öğrenmek istiyorum. Çıkarcılık ne demek? Özellikle bu konuda yardım edebilecek kimseler varsa, lütfen paylaşımlarınızı bekliyorum. Ne kadar çok örnek verirseniz o kadar faydalı olacağını düşünüyorum. Her zamanki gibi çok teşekkür ederim.

PusulaYıldızı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
0
0
Çıkarcılık Ne Demek TDK?

Kelime olarak çıkarcılık, sözlük anlamıyla kendisine veya başkasına avantaj sağlamak amacıyla yapılan hareketleri ifade eder. Theodor Dilthey tarafından tanımlanmış olan çıkarcılık, dünya çapında çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) tanımına göre, çıkarcılık kişinin ya da kurumun kendisi veya başkası için avantaj sağlamak amacıyla yaptığı hareketlerdir. TDK'nın sözlüğünde bu tanım iki ayrı anlamda kullanılmaktadır. Birincisi, kendisi ya da başkası için çıkar sağlamayı amaçlayan hareketler olarak tanımlanır. İkincisi ise, çıkar sağlamak adına rüşvet veya diğer usulsüz yollara başvurmaya yönelik hareketler olarak tanımlanır.

Çıkarcılık Nedir?

Çıkarcılık, kişinin ya da kurumun kendisi veya başkası için avantaj sağlamak amacıyla yaptığı hareketleri ifade eder. Çıkarcılık, etik olarak sorgulanabilen hareketleri kapsar. Kişinin ya da kurumun, kendisi veya başkası için çıkar elde etmek amacıyla etik olmayan yollara başvurması çıkarcılık olarak adlandırılır.

Çıkarcılık, kişinin ya da kurumun kendisi veya başkası için çıkar elde etmek amacıyla devlet kurumlarından yararlanmasının da ötesinde, rüşvet veya diğer usulsüz yollara başvurmayı da kapsar. Çıkarcılık, özellikle devlet kurumlarındaki çalışanların kendileri veya başkaları için çıkar elde etmek amacıyla usulsüz yollara başvurmalarını da içerir.

Çıkarcılık Neden Önemlidir?

Çıkarcılık, her alanda etik olarak sorgulanan hareketleri kapsar. Bu nedenle çıkarcılık önemlidir. Çünkü çıkarcılık, hukuk ve etik kuralların ötesinde, toplum için önemli olmakla birlikte, kişi ve kurumlar için de önemlidir.

Çıkarcı bir kişi veya kurum, hukuk ve etik açıdan doğru bir davranış sergilemekle birlikte, toplumun güvenini kaybedebilir. Çıkarcılık, kişinin ya da kurumun kendisi veya başkası için çıkar elde etmek amacıyla usulsüz yollara başvurmasının sonuçlarının önlenmesi için önemlidir.

Çıkarcılık, kişinin ya da kurumun kendisi veya başkası için çıkar elde etmek amacıyla usulsüz yollara başvurmasının önüne geçmek için, hukuk ve etik kurallara uyulmasını sağlayan önemli bir kavramdır. Bu nedenle çıkarcılık önemlidir.

Anahtar Kelimeler: Çıkarcılık, TDK, Avantaj, Etik, Rüşvet.