Belli başlı nasıl yazılır TDK

MelekYıldırım

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
104
0
0
Merhaba,
TDK'nın belli başlı nasıl yazılır konusunda yardım istiyorum. İlk olarak, hangi TDK sözcüklerinin kullanılacağını bilmiyorum ve nasıl yazılacağını da bilmiyorum. Örneğin, 'inanılmaz' sözcüğünün TDK'da nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Bu sözcüklerin doğru şekilde yazılıp yazılmadığını anlamak için TDK'ya başvurmak istiyorum. Bu konuda yardımınızı bekliyorum.

KanatlıDalgalar

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
0
0
TDK'nın Belli Başlı Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK) Türkçeyi geliştirmek ve doğru kullanımını sağlamak için kurulmuş bir kuruluştur. TDK, Türkçe'nin kurallarını, sözcüklerin yazımını ve kullanımını belirlemek için çalışmaktadır. Bu kurallara uygun olarak, TDK tarafından belirlenen ve kabul edilen belli başlıların nasıl yazılması gerektiği de TDK tarafından belirlenmiştir.

TDK'nın Belirlediği Belli Başlı Yazım Kuralları

TDK tarafından belirlenen belli başlıların yazım kuralları, belli başlı sözcüklerin, sözcük gruplarının ve kalıpların doğru yazımını sağlar. TDK tarafından belirlenen belli başlı yazımlarda, sözcükler arasında noktalama işaretlerinin kullanılması önemlidir.

Noktalama İşaretlerinin Kullanımı

Türkçe'de noktalama işaretleri, sözcükler arasındaki anlam bağlantılarının özetlenmesi ve okuyucunun söylevin anlaşılmasını kolaylaştırmak için kullanılır. TDK tarafından belirlenen belli başlıların yazımlarında, üç tür noktalama işareti kullanılır: noktalama, ünlem ve soru işaretleri.

Büyük Harflerin Kullanımı

Türkçe'de büyük harfler, özel isimler, özel terimler ve görevler için kullanılır. Büyük harfler aynı zamanda belirli kelimelerin önemini vurgulamak için de kullanılır. TDK tarafından belirlenen belli başlı yazımlarda, büyük harfler önemli bir kıstas olarak kabul edilir. Örneğin, belli başlıların başında büyük harf kullanılmalıdır.

Özel İsimlerin Kullanımı

Özel isimler, kişi, yer, mekan ve olaylar gibi özel konuları anlatmak için kullanılır. Özel isimler Türkçe'de büyük harflerle başlar ve bu nedenle TDK tarafından belirlenen belli başlı yazımlarda özel isimleri büyük harflerle başlatmak önemlidir.

Kısaltmaların Kullanımı

Kısaltmalar, yazılı metinde sık kullanılan terimleri kolayca kullanmak için kullanılır ve Türkçe'de kısaltmaların başında büyük harf kullanılır. TDK tarafından belirlenen belli başlıların yazımlarında da bu kural geçerlidir.

Sonuç

TDK tarafından belirlenen belli başlıların yazımlarında, sözcükler arasında noktalama işaretlerinin kullanılması, büyük harflerin özel isimlerin başında kullanılması ve kısaltmaların kullanılması önemlidir. Bu kurallara uygun olarak, TDK tarafından belirlenen ve kabul edilen belli başlıların nasıl yazılması gerektiği de TDK tarafından belirlenmiştir.