Benide nasıl yazılır TDK

PusulaRüyası

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
72
2
0
Merhaba, TDK'nın ne anlama geldiğini bilmiyorum ve bunu nasıl yazacağımı da bilmiyorum. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz? Ne yazıp nasıl yazacağımı öğrenmek istiyorum. TDK'nın ne anlama geldiğini ve nasıl yazılacağını daha iyi anlamam için herhangi bir öneriniz var mı? Teknik dil kurumu, Türk Dil Kurumu, Türk Dil Kurumu tarafından ne anlama geldiği ve nasıl yazılacağı hakkında bilgi veya öneri almak istiyorum. Lütfen yardım edin.

PusulaYıldızı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
27
0
0
Benide Yazımının Doğru Şekli TDK

Kökeni Türk Dil Kurumu’nun (TDK) düzenlemiş olduğu Türkçe yazım kurallarına dayanan benide yazımının doğru şekli, sözcüklerin arasına gelecek “-e” harfinin kullanımı ile ilgilidir. Türkçe’de çoğu zaman sözcüklerin arasına eklenen bu harf, aslında bir ekli fiil köküdür ve bu nedenle kökün sonunda “-e” harfi gelerek kullanılır.

Genel Kurallar

Günümüz Türkçesi’nde çok sayıda sözcük vardır ve bu sözcüklerin çoğunda benide yazımının doğru şekli uygulanır. Ancak, bazı durumlarda bu uygulama değişebilir.

- Tek heceli sözcüklerin arasına gelecek olan “-e” harfi, bu sözcüklerin sonunda bulunan kökün sonuna eklenir. Örnek: *güle-e*.

- Çift heceli sözcüklerin arasına gelecek olan “-e” harfi, bu sözcüklerin sonunda bulunan kökün üçüncü hecesinden önce gelecek şekilde yazılır. Örnek: *gülecek-e*.

- Üç heceli ve daha fazla heceli sözcüklerin arasına gelecek olan “-e” harfi, bu sözcüklerin sonunda bulunan kökün üçüncü hecesinden önce gelecek şekilde yazılır. Örnek: *gülecekmiş-e*.

- Sözcüklerin sonunda bulunan kökün son hecesi “-e” harfine benziyorsa, bu durumda bu harf vurgulanmadan yazılır. Örnek: *gülüyordu*.

Özel Durumlar

Günümüz Türkçesi’nde çok sayıda sözcük vardır ve bazı sözcüklerde benide yazımının doğru şekli uygulanmaz. Bu durumların başında gelen özel durumlar şunlardır.

- Dört heceli sözcüklerin arasına gelecek olan “-e” harfi, bu sözcüklerin sonunda bulunan kökün üçüncü hecesinden önce gelecek şekilde yazılır. Ancak, bu sözcüğün son hecesi “-e” harfine benzeyen harfle bitiyorsa, bu durumda bu harf vurgulanmadan yazılır. Örnek: *gülüyorsa*.

- Tek ve çift heceli sözcüklerin arasına gelecek olan “-e” harfi, bu sözcüklerin sonunda bulunan kökün sonuna eklenmez. Örnek: *gülüyor-mu*.

Sonuç

Türkçe yazım kurallarına göre benide yazımının doğru şekli, sözcüklerin arasına eklenen “-e” harfinin kullanımıyla ilgilidir. Bu kurala göre, tek heceli sözcüklerin arasına gelecek olan “-e” harfi, bu sözcüklerin sonunda bulunan kökün sonuna eklenir. Çift heceli sözcüklerin arasına gelecek olan “-e” harfi ise, bu sözcüklerin sonunda bulunan kökün üçüncü hecesinden önce gelecek şekilde yazılır. Anahtar kelimeler: Benide, TDK, Yazım, Doğru Şekil.