Besicilik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba herkese. Besicilik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var? sorusuyla ilgili olarak, en iyi bilenlerinizden yardım istiyorum. Özellikle ülkemizde Besicilik Bölümü açılmış olan üniversiteleri öğrenmek istiyorum. Bu bölümle ilgili araştırma yaparken çok fazla üniversite ile karşılaştım ve bunların hangilerinde Besicilik Bölümü var, bilmiyorum. Bana yardımcı olabilecek herkese çok teşekkür ederim. Lütfen, bu konuyla ilgili bilgilerinizi, önerilerinizi ve tavsiyelerinizi paylaşınız.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Besicilik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Besicilik bölümünün üniversiteler tarafından sunulmasının, hayvan besiciliğinin konusunda yetkinlik kazanmak isteyenler için önemli bir fırsat olduğu ortadadır. Bu makale, besicilik bölümünün hangi üniversitelerde kullanılabildiğini inceleyecektir.

Besicilik bölümü, üniversitelerin çoğunda kullanılabilir. Bunlar arasında, University of California, Davis, University of Wisconsin, Madison, Cornell University, University of Minnesota, Ohio State University ve Auburn University gibi önde gelen bazı üniversiteler bulunmaktadır.

UC Davis Besicilik Bölümü

UC Davis Besicilik Bölümü, hayvan besiciliğiyle ilgili çeşitli konuları kapsayan bir dizi öğretim programı sunmaktadır. Program, hayvan besiciliği alanındaki konuların yanı sıra hayvan besiciliği işletmeciliği, hayvan sağlığı, hayvan besiciliği yönetimi ve hayvan besiciliği biyoteknolojisi gibi konuları da kapsamaktadır. Program ayrıca hayvan besiciliği alanında çalışanlara yönelik çeşitli özel konuları da öğretmektedir.

University of Wisconsin, Madison Besicilik Bölümü

University of Wisconsin, Madison Besicilik Bölümü, hayvan besiciliği ve hayvan sağlığı alanında uzmanlaşmak isteyenler için çok çeşitli eğitim programları sunmaktadır. Program, hayvan besiciliği, hayvan sağlığı, hayvan besiciliği işletmeciliği, hayvan besiciliği biyoteknolojisi, hayvan besiciliği yönetimi, hayvan besiciliği bilimi ve hayvan besiciliği ekonomisi ile ilgili konuları içermektedir.

Cornell Üniversitesi Besicilik Bölümü

Cornell Üniversitesi Besicilik Bölümü, hayvan besiciliği alanında lisans ve yüksek lisans seviyesinde programlar sunmaktadır. Program, hayvan besiciliği, hayvan sağlığı, hayvan besiciliği işletmeciliği, hayvan besiciliği biyoteknolojisi ve hayvan besiciliği yönetimi alanlarını kapsamaktadır. Program ayrıca hayvan besiciliği alanında çalışanlara yönelik çeşitli özel konuları da öğretmektedir.

University of Minnesota Besicilik Bölümü

University of Minnesota Besicilik Bölümü, hayvan besiciliği ve hayvan sağlığı alanlarında uzmanlaşmak isteyenler için çok çeşitli eğitim programları sunmaktadır. Program, hayvan besiciliği, hayvan sağlığı, hayvan besiciliği işletmeciliği, hayvan besiciliği biyoteknolojisi, hayvan besiciliği yönetimi, hayvan besiciliği biyolojisi ve hayvan besiciliği ekonomisi alanlarını kapsamaktadır.

Ohio State Üniversitesi Besicilik Bölümü

Ohio State Üniversitesi Besicilik Bölümü, hayvan besiciliği alanında lisans ve yüksek lisans seviyesinde programlar sunmaktadır. Program, hayvan besiciliği, hayvan sağlığı, hayvan besiciliği işletmeciliği, hayvan besiciliği biyoteknolojisi, hayvan besiciliği yönetimi ve hayvan besiciliği ekonomisi alanlarını kapsamaktadır. Program ayrıca hayvan besiciliği alanında çalışanlara yönelik çeşitli özel konuları da öğretmektedir.

Auburn Üniversitesi Besicilik Bölümü

Auburn Üniversitesi Besicilik Bölümü, hayvan besiciliği alanında lisans ve yüksek lisans seviyesinde programlar sunmaktadır. Program, hayvan besiciliği, hayvan sağlığı, hayvan besiciliği işletmeciliği, hayvan besiciliği biyoteknolojisi, hayvan besiciliği yönetimi ve hayvan besiciliği ekonomisi alanlarını kapsamaktadır. Program ayrıca hayvan besiciliği alanında çalışanlara yönelik çeşitli özel konuları da öğretmektedir.

Sonuç

Besicilik bölümünün üniversiteler tarafından sunulması, hayvan besiciliği alanında yetkinlik kazanmak isteyenler için önemli bir fırsattır. Bu makale, besicilik bölümünün hangi üniversitelerde kullanılabildiğini incelemiştir. Buna göre, hayvan besiciliği alanında eğitim almak isteyenler için UC Davis, University of Wisconsin, Madison, Cornell University, University of Minnesota, Ohio State University ve Auburn University gibi önde gelen üniversiteler besicilik bölümleri sunmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Besicilik Bölümü, Üniversiteler, UC Davis, University of Wisconsin, Madison, Cornell University, University of Minnesota, Ohio State University, Auburn University.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Türkiye'de pek çok üniversitede Besicilik Bölümü mevcuttur. Bunlar arasında, Trakya Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Selahaddin Eyyubi Üniversitesi'nde Besicilik Bölümü'nün bulunduğu bilinmektedir. Ayrıca, Kırıkkale Üniversitesi, Erzincan Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi de Besicilik Bölümü'ne sahiptir. Besicilik Bölümü mezunları, hayvancılık alanında çeşitli konularda uzmanlaşmış kişiler olarak dünyaya çıkarlar.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Türkiye'de birçok üniversite, Besicilik Bölümü'nü kapsayan eğitim programları sunmaktadır. Bu programlar, besicilik bilimleri alanında çalışmak isteyen öğrencilere bir çok konuda eğitim sağlamaktadır. Örneğin, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi, bu programlardan bazılarıdır. Bu üniversitelerin Besicilik Bölümleri, öğrencilerin hayvancılık alanında bilgi ve yeteneklerini geliştirmelerini sağlamak için çeşitli konuları kapsamaktadır. Öğrenciler, hayvan sağlığı, besinleri, üretim ve çiftçilik gibi konularda ders alabilir. Ayrıca, öğrencilerin hayvancılık alanında uzmanlaşmalarını sağlamak için yaklaşımlar, konular ve sınıflar da sunulmaktadır.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Besicilik bölümü, Türkiye'de birkaç üniversitede sunulan bir eğitim programıdır. Bu program, öğrencilere hayvan besleme, bakım ve sağlık hizmetleri, hayvan bakımı yönetimi ve çiftlik bilimi alanlarında uzmanlaşmayı sağlar. Besicilik bölümü, özellikle hayvancılık sektöründe çalışanlar için çok önemlidir.

Türkiye'de besicilik bölümü sunan en ünlü üniversiteler arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi sayılabilir. Bu üniversitelerin her biri, hayvanlar hakkında eğitim vermek için gerekli olan modern ekipmanları ve uzman personeli sağlamaktadır.

Bu üniversitelerin besicilik bölümleri, öğrencilere hayvancılık sektöründe çalışabilecekleri alanlar hakkında kapsamlı bir eğitim vermektedir. Öğrenciler, hayvan bakımı ve sağlığı, çiftlik yönetimi, kümes hayvanı yetiştiriciliği, hayvan besleme ve besi teknolojileri, hayvan besleme ve besi bilimi alanlarında detaylı bir şekilde eğitim almaktadırlar. Ayrıca, bu üniversitelerin besicilik bölümleri, öğrencilerin sektörde uzmanlaşmalarını sağlamak için kariyer planlama ve mesleki gelişim programları da sunmaktadır.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Türkiye'de çok sayıda üniversite tarafından Besicilik Bölümü sunulmaktadır. Bu bölümler özellikle Gıda Mühendisliği, Veterinerlik ve Zootekni alanlarında eğitim vermek üzere tasarlanmıştır. Örneğin, Uludağ Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Ahi Evran Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi Besicilik Bölümü bulunan üniversitelerden sadece birkaçıdır. Bu bölümlerde; besin maddeleri, hayvansal ürünlerin üretimi, besin maddelerinin tüketimi, hayvan sağlığı, hayvanların yetiştirilmesi, hayvanların beslenmesi ve hayvanların genetiği gibi konulara ağırlık verilmektedir. Bu bölümlerde mezun olan öğrenciler, hayvancılık alanlarında çeşitli mesleklerde çalışabilecekleri gibi, kendi hayvancılık işletmelerini de açabilirler.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Türkiye'de pek çok üniversitede Besicilik Bölümü bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok bilinenler; Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Akdeniz İktisadi ve İdari Bilimler Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi'dir. Bu üniversitelerdeki Besicilik Bölümü, öğrencilere besicilik ve hayvancılıkla ilgili temel bilgileri ve uygulamaları öğretmektedir. Besicilik Bölümünde okuyan öğrenciler, hayvan hastalıklarının tanı ve tedavisine, hayvancılık faaliyetlerinin yönetimine, hayvan besleme ve bakımına, sürü ve toplum sağlığına, hayvan ürünlerinin üretimine, hayvan gıdalarının üretimine ve satışına, biyoteknoloji ve genetiğe ilişkin konularda daha geniş bir bilgi tabanına sahip olurlar.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Türkiye'de besicilik bölümü uygulayan üniversiteler bulunmaktadır. Besicilik, hayvancılık ve hayvan besiciliği ile ilgili bilgilerin konu edildiği bir akademik alandır. Üniversitelerin besicilik bölümünde öğrenciler, hayvan besiciliği ve hayvancılık alanında geniş bir yelpazede konuları öğrenirler. Besicilik bölümünde öğrenciler, hayvanların beslenmesi, hastalıklarının tedavisi, besi üretim süreçleri ve hayvansal üretimin yönetimi gibi konularda uzmanlaşırlar. Ayrıca üniversitelerin besicilik bölümü öğrencileri, hayvanların doğal ortamında yaşaması, çevresel etkiler ve hayvan hakları gibi konular hakkında da bilgi sahibi olurlar.

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde besicilik bölümü uygulayan üniversiteler bulunmaktadır. Örneğin, Ankara Üniversitesi’nin Ziraat Fakültesi’nde bulunan Besicilik Bölümü, üniversite öğrencilere hayvancılık alanında tüm düzeylerdeki eğitimleri sunmaktadır. Ayrıca, Atatürk Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi’nde de besicilik bölümleri bulunmaktadır. Üniversitelerin besicilik bölümlerinde, hayvancılık alanında lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitimler sunulmaktadır. Bu eğitimler sayesinde öğrenciler, besicilik ile ilgili bilgilerini geliştirerek, hayvan besiciliği alanında önemli roller üstlenebilirler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
19,591
1,247
112
Türkiye'de çok sayıda üniversitelerde Besicilik Bölümü bulunmaktadır. Örnek olarak, Ankara Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Besicilik Bölümüne sahiptir. Bu üniversitelerde sunulan Besicilik Bölümü programları, hayvancılık üretim ve yönetiminde, hayvancılık sektöründe yönetim ve sürdürülebilirlik, hayvan sağlığı, besi teknolojileri, hayvan besleme ve diyetetiği, biyoteknoloji, et kalitesi ve kontrolü gibi alanlarda eğitim alanına sahip öğrencilere çok sayıda bilgi ve beceri kazandırmaktadır.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Örnek olarak, Türkiye'de Besicilik Bölümü bulunan birkaç üniversiteyi söyleyebiliriz. Örneğin, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde Besicilik Bölümü mevcuttur. Bu bölümde, hayvanların yetiştirilmesi, beslenmesi, besi üretim teknikleri ve hayvan sağlığı konularında eğitim almak mümkündür. Ayrıca, Çukurova Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi'nde de Besicilik Bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlerde, hayvan yetiştiriciliği, besi üretim teknikleri, hayvan sağlığı ve diyetetiği gibi konularda eğitim almak mümkündür. Besicilik Bölümü mezunları, çiftliklerde, hayvancılık kuruluşlarında, tarım üretiminde, hayvan sağlık kontrolünde, hayvan beslenmesinde ve hayvan sağlık kontrolünde çalışma olanağı bulabilirler.

Esrarengiz

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,315
97
47
Türkiye'de besicilik bölümünün bulunduğu üniversitelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Besicilik bölümü, hayvan yetiştirme, hayvancılık bilimleri veya hayvancılık işletmeciliği olarak da adlandırılan, hayvan sağlığı, besi, hayvancılık, besi teknikleri, hayvancılık ile ilgili mühendislik işleri, hayvancılık işletmeciliği, hayvan besiciliği, hayvan besiciliği için teknolojiler, hayvan besiciliği ile ilgili hukuk, hayvancılık finansmanı, hayvan besiciliği ile ilgili çevre koruma, hayvan besiciliği ile ilgili çevre yönetimi, hayvan besiciliği ile ilgili tarım mühendisliği, hayvan besiciliği ile ilgili biyoloji, hayvan besiciliği ile ilgili zootekni ve hayvan besiciliği ile ilgili diğer konuları içermektedir.

Türkiye'de besicilik bölümünün bulunduğu üniversitelerin sayısının artması, ülkemizde hayvancılık sektörünün gelişmesine katkı sağlamaktadır. Dünyada önemli bir yeri olan hayvancılık, ülkemizde de önemli bir sektör olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de besicilik bölümünün bulunduğu üniversitelerin sayısının artması ile hayvancılık sektörüne bilimsel yaklaşımlar getirilmektedir.

Örnek olarak Türkiye'de çok sayıda üniversitenin besicilik bölümü bulunduğunu söyleyebiliriz. Bunlar arasında Adnan Menderes Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Istanbul Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Zirve Üniversitesi sayılabilir.

Bu üniversitelerin besicilik bölümlerinde, hayvancılık alanındaki mevcut problemlerin çözümü için çalışmalar yürütülmektedir. Besicilik bölümü öğrencileri, hayvancılık sektöründeki mevcut sorunların çözümünde bilimsel yaklaşımlar kullanarak, hayvan sağlığı ile ilgili konuların çözümü ve hayvancılık sektörünün gelişmesine önemli katkı sağlam

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
19,591
1,247
112
Besicilik Bölümü hangi üniversitelerde var sorusuna cevap vermek için, ülkemizde besicilik bölümünün eğitim alanlarının çeşitliliği ve üniversitelerin bu bölümleri kapsayan eğitim programlarının farklılıklarını incelemek gereklidir. Ülkemizde besicilik bölümünün eğitim alanları arasında besi hayvanlarının sağlık ve güvenliği, besi hayvanlarının beslenmesi ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanması, besi hayvancılığının yönetimi, besi hayvan sağlığı bilgisi ve hastalıklarının önlenmesi gibi konular yer almaktadır.

Türkiye’de besicilik bölümünü eğitim veren üniversiteler arasında Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Diyarbakır Günışığı Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi gibi üniversiteler yer almaktadır. Bu üniversitelerin besicilik bölümlerinde, besicilik alanındaki tüm bilgileri ve teknikleri öğreten çok sayıda eğitim programı bulunmaktadır. Örneğin, Ankara Üniversitesi Besicilik Bölümü'nün eğitim programları arasında Besicilik ve Hayvancılık, Besi Hayvanlarının Beslenmesi, Besi Hayvanlarının Hastalıkları ve Sağlık, Besi Hayvanlarının Yönetimi ve Besicilikte İşletme Yönetimi gibi konular yer almaktadır. Bu programların tümü, mesleki alanlardaki en son teknoloji ve bilimsel gelişmeleri öğrenmeyi sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.

Ülkemizdeki üniversitelerin besicilik bölümleri, besi hayvanlarının sağlık ve güvenliğini korumak, besiciliği daha verimli hale getirmek ve besiciliğin sürdürülebilirliğini güvence altına almak amacıyla çok sayıda eğitim programı sunmaktadır. Üniversitelerin bu programlarının başarılı bir şekilde tamamlanması, mesleki alanlarda başarılı bir şekilde çalışabilmeyi sağlayacak bilgi ve becerilerin kazanılmasını sağlayacaktır.

Damla

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
238
0
0
Besicilik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var
Besicilik, hayvan yetistirme ve besleme üzerine uzmanlasmis bir alandir ve günümüzde tarim sektöründe önemli bir yere sahiptir. Besicilik alaninda egitim almak isteyen ögrenciler için çesitli üniversitelerde besicilik bölümleri bulunmaktadir. Bu yazida, Türkiye'deki bazi üniversitelerde besicilik bölümünün bulundugu ve bu bölümlerin sundugu imkanlara deginecegiz.

1. Ege Üniversitesi
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde besicilik bölümü bulunmaktadir. Bu bölümde ögrenciler, hayvan besleme, genetik, hastaliklar ve yetistirme gibi konularda genis bir egitim alirlar. Ayrica, çiftlik uygulamalari ve staj imkanlari da sunulmaktadir.

2. Ankara Üniversitesi
Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, besicilik alaninda egitim veren köklü bir kurumdur. Besicilik bölümü ögrencilere hayvanlarin beslenmesi, sagligi, irk özellikleri ve yetistirme teknikleri gibi konularda detayli bir egitim sunar. Ayrica, laboratuvar olanaklari ve arastirma merkezleri de ögrencilerin pratik becerilerini gelistirmelerine yardimci olur.

3. Çukurova Üniversitesi
Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde besicilik ve hayvan bilimleri bölümü bulunmaktadir. Bu bölümde, ögrencilere hayvan yetistirme, beslenme, saglik ve irk özellikleri gibi konularda kapsamli bir egitim verilir. Ayrica, çesitli arastirma projelerine katilma imkanlari da sunulur.

4. Uludag Üniversitesi
Uludag Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde besicilik ve hayvan yetistirme bölümü bulunmaktadir. Bu bölümde ögrenciler, modern besicilik teknikleri, hayvan hastaliklari, genetik ve çiftlik yönetimi gibi konularda bilgi sahibi olurlar. Ayrica, uygulamali dersler ve saha çalismalariyla teorik bilgilerini pekistirme firsati bulurlar.

5. Akdeniz Üniversitesi
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde besicilik ve hayvan yetistirme bölümü yer almaktadir. Bu bölümde ögrencilere hayvan besleme, irk özellikleri, saglik ve refah gibi konularda genis bir egitim verilir. Ayrica, çiftlik ziyaretleri ve endüstriyel isbirlikleri sayesinde ögrenciler sektörü yakindan tanima firsati bulurlar.

6. Istanbul Üniversitesi
Istanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde besicilik ve hayvan bilimleri bölümü bulunmaktadir. Bu bölümde ögrenciler, modern besicilik teknikleri, hayvan irklari, saglik ve hijyen konularinda detayli bir egitim alirlar. Ayrica, staj imkanlari ve laboratuvar olanaklariyla teorik bilgilerini pratikte uygulama sansi bulurlar.

Sonuç ve SSS
Besicilik bölümü, hayvan yetistirme ve besleme konularinda uzmanlasmak isteyen ögrenciler için ideal bir seçenektir. Türkiye'deki çesitli üniversitelerde besicilik bölümü bulunmaktadir ve her biri ögrencilere genis bir egitim yelpazesi sunmaktadir. Besicilik sektörü, tarim sektörünün önemli bir bileseni oldugu için bu alanda egitim alan mezunlar genis is olanaklarina sahiptirler. Besicilik bölümü hakkinda daha fazla bilgi almak için üniversitelerin web sitelerini ziyaret edebilir veya ilgili bölüm koordinatörleriyle iletisime geçebilirsiniz.

Aylin

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
209
0
0
Besicilik Bölümü, hayvan besiciliği ve hayvancılıkla ilgili bilgilerin öğretildiği üniversite bölümüdür. Besicilik Bölümü, temel hayvan sağlığı, ilaçlama, besi ve besi sistemleri, hayvansal üretim, hayvancılık ekonomisi, hayvansal besi kalitesi, hayvancılık yönetimi ve hayvancılık ticareti gibi konuları kapsar. Besicilik Bölümü, ülkemizde bazı üniversitelerde mevcuttur. Örneğin, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi gibi üniversitelerde Besicilik Bölümü bulunmaktadır. Bölümde eğitim alan öğrenciler, hayvancılıkla ilgili çalışmalarını daha iyi yürütebilmek ve daha etkin sonuçlar elde edebilmek için bilgi ve becerilerini geliştirebilirler. Ayrıca, besicilik sektöründe yer alan kurum ve kuruluşlarda çalışmayı tercih edebilirler.

Bacardi

Co-Admin
Co-Admin
BaY
23 Mar 2024
1,781
0
0
Arkadaşlar, besicilik bölümü Türkiye'deki birçok üniversitede bulunmaktadır ve bu bölüm genellikle veteriner fakülteleri bünyesinde yer almaktadır. Özellikle tarım ve hayvancılık alanında eğitim almak isteyenler için besicilik bölümü oldukça önemlidir. Bazı üniversitelerde bu bölüm "Hayvan Bilimleri" veya "Hayvan Yetiştirme ve Besleme" adı altında da bulunabilir. Bazı örnekler vermek gerekirse, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi gibi devlet üniversiteleri, besicilik veya hayvan bilimleri alanında eğitim vermektedir. Ayrıca, özel üniversiteler arasında da benzer bölümlere rastlamak mümkündür. Besicilik bölümü, hayvancılık sektöründe kariyer yapmak isteyenler için önemli bir eğitim imkanı sunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için ilgili üniversitelerin web sitelerini ziyaret edebilir veya bölüm koordinatörleriyle iletişime geçebilirsiniz. Eğer başka sorularınız varsa, sormaktan çekinmeyin!

Leman

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
230
0
0
Türkiye'de besicilik bölümleri genellikle veterinerlik fakültelerinde bulunur. Bu bölümlerin alanında uzmanlaşmış akademisyenler tarafından ders verildiği için, bu bölümlerin üniversiteler arasında yaygınlık kazandığı söylenebilir. Besicilik bölümü olarak en çok bilinen ve üniversiteler arasında en çok tercih edilen üniversiteler arasında Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Atatürk Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi yer alıyor.

Bu üniversitelerin besicilik bölümlerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin, öncelikle üniversite kabul sınavına girmeleri ve başarılı olmaları gerekiyor. Daha sonra öğrencilerin seçtikleri üniversite ve bölümlerinin kabul edilmesi için üniversite tarafından belirlenen kriterlere göre başarılı olmaları gerekiyor.

Besicilik bölümlerinde öğrencilere, hayvan sağlığı, hayvan besleme ve besicilik, hayvanların yetiştirilmesi, hayvan hastalıkları, hayvan anatomisi, hayvan anatomisi ve fizyolojisi, hayvan besleme ve besicilik, hayvan genetiği, hayvan biyokimyası, hayvan besleme ve gıda teknolojisi gibi konularda eğitim verilir. Ayrıca öğrenciler, hayvan zootekni, hayvan sağlığı ve hastalıkları, hayvan besiciliği, hayvanların beslenme ve yetiştirilmesi gibi konularda pratik bilgilere de sahip olurlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)