Bezm ne demek TDK

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Merhaba,
Bezm ne demek TDK? sorusu hakkında bilgi edinmek istiyorum. Aslında, bu sözcüğün tam anlamını öğrenmek istiyorum. Nereden başlayacağıma, nereden bilgi edineceğime karar veremedim. Belki burada olanların benim için yardımcı olabileceklerini düşünüyorum. Lütfen konu hakkında konuşmaya yardımcı olun ve bu sözcüğün ne anlama geldiğini, TDK tarafından verilen açıklamayı bana bildirin. Herhangi bir yardım ya da önereceğiniz kaynak çok iyi olurdu. Teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,521
1,256
112
Bezm Ne Demek TDK?

Bezm, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) tanımına göre, "yüksek hedeflere yönelme, çalışma, sabır ve özveriyle yüksek amaçlara ulaşmak isteme, çalışma azmi, hedeflerini başarmaya çalışma" anlamına gelen bir Türkçe kelimedir. Bezm, hedeflerinin ve amaçlarının peşinde koşmak için bir arzu veya istek olarak tanımlanabilir. Bu arzu veya istek, kişinin hedeflerine ulaşmak için çalışmaktan, çabalamaktan ve sabırlı olmaktan geçtiğini gösterir. Bezm, hedeflerinin peşinde koşan, çabalayan, sabırlı ve azimli kişileri ifade eder.

Bezm Kelimesinin Kökeni

Bezm kelimesi, "bezm etmek" fiilinden türemiştir. "Bezm etmek" fiili, "çalışmak ve çabalamak" anlamına gelir. Fiil, Türkçe kökenli olup, halk dilinde kullanılmaktadır.

Bezm Kelimesinin Diğer Anlamları

Bezm kelimesinin diğer anlamları arasında, "başarı" ve "başarmak" da bulunmaktadır. Bu, kişinin hedeflerini gerçekleştirmek için çalışması ve çabalaması anlamına gelir. Ayrıca, bezm kelimesi, "içtenlik" ve "samimiyet" anlamına da gelmektedir. Bu, kişinin gerçek anlamda hedeflerine ulaşmak için içtenliği ve samimiyeti arzuladığını gösterir.

Bezm Kelimesinin Kullanımı

Bezm kelimesi, kişilerin gerçekten hedeflerine ulaşmak için çalışmak istediklerini ve bu arzuya sahip olduklarını ifade etmek için kullanılmaktadır. Ayrıca, bezm kelimesi başarılı olmak ve başarmak için arzu ve istek arzulayan kişilerin özelliğini de ifade etmektedir. Bezm kelimesi, özellikle üniversite öğrencileri ve çalışanlar tarafından kullanılmaktadır.

Özet

Bezm, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) tanımına göre, "yüksek hedeflere yönelme, çalışma, sabır ve özveriyle yüksek amaçlara ulaşmak isteme, çalışma azmi, hedeflerini başarmaya çalışma" anlamına gelen bir Türkçe kelimedir. Bezm, hedeflerinin ve amaçlarının peşinde koşmak için bir arzu veya istek olarak tanımlanabilir. Bezm kelimesinin diğer anlamları arasında "başarı" ve "başarmak" da bulunmaktadır. Bezm kelimesi, kişilerin gerçekten hedeflerine ulaşmak için çalışmak istediklerini ve bu arzuya sahip olduklarını ifade etmek için kullanılmaktadır.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Bezm, Arapça dilinde en iyi arkadaş anlamına gelen bir sözcüktür. Türkçeye de arkadaş, dost, sevgili, düşman, rekabetçi gibi anlamları yansıtmaktadır. Bezm, iki kişinin arasındaki ilişkinin kişiler arasındaki duygusal, ruhsal ve düşünsel, hatta ahlaki bağın gücünü ifade etmek için kullanılan bir sözcük olarak kullanılır. Bezm, iki kişinin arasındaki ilişkinin kalıcı, sürekli ve derin olmasını vurgulamak için kullanılır. İki kişinin arasındaki ilişki, arkadaşlık veya sevgi duygusu olsun bu ilişki, her iki taraf için de önemli olmalıdır. Bezm, bir ilişkinin kalıcı olmasını destekler ve iki kişinin arasındaki ilişkiyi sürekli ve dostça olmalıdır. Bezm, iki kişinin arasındaki güçlü bağın korunması, kalıcı olması ve arkadaşlık duygusunun sürekli olmasını sağlamak için kullanılır. Bezm, iki kişi arasındaki arkadaşlık, sevgi, saygı, sadakat, cömertlik ve sadakat gibi güçlü duyguların önemini vurgulamak için kullanılır.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Bezm, İslam'da bir ibadettir. Oruç tutmak, İslam'da çok önemli bir ibadettir. Oruç, İslam'a göre anlaşıldığı üzere, Müslümanların Allah'a kulluk etme ve O'na itaat etme sürecinde çok önemli bir unsurdur. Oruç, Müslümanların Allah'a yaklaşmasının en önemli yollarından biridir.

Müslümanlar oruç tutarlar, çünkü oruç tutmak, Allah'a olan bağlılıklarını göstermek, O'nun emirlerine bağlı olmak ve O'nun kulları olarak yönetilmek için çok önemlidir. Oruç tutmak, Allah'a karşı saygı göstermek için de önemlidir. Müslümanlar, Allah'a olan kulluklarını ve Allah'ın emirlerine bağlılıklarını göstermek için oruç tutarlar.

Oruç tutmak, Müslümanlar için çok önemlidir. Oruç tutmak, Müslümanların Allah'a olan sadakatlerini ve Allah'ın emirlerine bağlılıklarını göstermek için çok önemlidir. Oruç tutmanın anlamı, Allah'ın emirlerine itaat etmek ve O'na karşı saygı göstermektir. Oruç tutmak, Müslümanlar için Allah'a olan kulluğunu göstermek için çok önemlidir.

Bezm, İslam'da oruç tutmak için özel bir ibadet olarak kabul edilir. Bezm, Allah'a karşı saygıyı ve O'nun emirlerine uygun davranmayı simgeler. Bezm, özünde Allah'a karşı saygıyı ve O'nun emirlerine sadakat göstermeyi simgeler. Oruç tutmak, Allah'ın insanlara emrettiği gibi Allah'a karşı saygı ve sadakat göstermek için çok önemlidir.

Bezm, Allah'ın kullarına emrettiği bir ibadettir ve Müslümanlar, ibadetlerini yerine getirmek için oruç tutmak zorundadır. Oruç tutmak, Allah'a olan bağlılıklarını ve O'nun emirlerine bağlılıklarını göstermek için çok önemlidir. Oruç tutmak, Allah'a olan saygı ve O'nun emirlerine sadakat göstermek için çok önemlidir. Bezm, Allah'ın emirlerine itaat etmek, O'na karşı saygı göstermek ve Allah'a olan kulluğu göstermek için çok önemlidir.

• Angry
  • Like
Reactions: Fatma and Lale

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Bezm, Arapça’da “huzur”, “rahatlık” ve “sakinlik” anlamlarına gelen bir kelimedir. İslami inançların temel unsurlarından biri olan bezm, insanların bedensel ve ruhsal olarak huzura kavuşmalarının ön koşulu olarak görülür. Müslümanlar, her zorluk durumunda bile bezm içinde kalmalarının önemini vurgular. Bezm, müminlerin dünya hayatının her alanında yaşamaları gereken bir özelliktir.

Bezm, insanların kendileri ve çevreleriyle olan ilişkilerinde etkili olur. İnsanlar, bezm içinde olduklarında diğer insanlarla uyumlu ve dostça bir ilişki kurarlar. Bezm, insanların ahlaki değerleri özümsemelerini ve bu değerleri uygulamalarını sağlar. Bu, insanların kendileri ve çevreleri arasında güven ve hoşgörü ortamı oluşturmasına yardımcı olur.

Bezm, insanların ruhsal olarak da huzura kavuşmalarına yardımcı olur. İnsanların kendileriyle baş edebilmeleri, özgüvenlerini arttırmaları ve kendilerine güvenmeleri için bezm çok önemlidir. Bezm, insanların hayata pozitif bir bakış açısı ile yaklaşmalarını sağlar.

Bezm, hayatın her alanına yansır. Müslümanlar, hayatlarının her anında bezmi koruyarak dünya ve âhiret mutluluğu elde etmeyi amaçlar. Bezm, müminlerin dünya hayatındaki başarılarını ve kaliteli yaşamlarını arttırmalarını sağlayacak önemli bir unsurdur.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Bezm, İslami kültüründe insanlar arasındaki ilişkiyi güçlendirmek ve karşılıklı saygıyı sağlamak için insanların karşılıklı ziyaretleri sırasında araya giren bir adet olarak tanımlanır. Bezm, ziyaretçinin konuğunu ağırlamasına ve konukta ziyaretçiye saygı ve sevgi göstermesine yardım eder. Bezm, insanlar arasındaki ilişkiyi güçlendirmek amacıyla kullanılan bir adettir. Bezm, özellikle İslami ülkelerde oldukça yaygındır ve çoğu zaman kendine özgü giyim tarzları, konuşma tarzları ve diğer kültürel özellikleriyle tanımlanır. Bezm, genellikle bir araya gelen iki taraf arasında bir işbirliği veya arkadaşlık bağı oluşturmak amacıyla kullanılır. Bezm, genellikle araya giren taraflar arasında karşılıklı sevgi, saygı ve birliktelik hissi oluşturmak için kullanılır. Ayrıca, konuşmalar arasında araya giren taraflar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak amacıyla da kullanılır. Bezm, İslami kültürde önemli bir kültürel adet olarak kabul edilir ve her ziyareti özel olarak karşılamak için kullanılır.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Bezm, Arapça bir kelimedir ve "huzur" anlamına gelir. Genel olarak, bezm, kendini rahat hissetmek veya biri ile güvenli, kendinden emin, sakin ve huzurlu bir şekilde beraber olmak anlamına gelir. Bezm, özellikle İslam inancında önemli bir konsept olarak kabul edilir ve herkesin hayatının önemli bir parçasıdır. Bezm, rahat olmak veya dinlenmek anlamına gelir ve İslam inancında, bu ruh halinde olmak önemlidir. İslam inancında, bezm, insanın kalbinde meydana gelen huzurlu bir durumdur. İnsanın bezm halinde olması, onun dünyevi ve ahiretsel olarak huzurlu ve mutlu olmasını sağlar. İslam inancında bezm, Allah’ın emir ve yasaklarına itaat etme ile mümkündür. İslam inancına göre, Allah, bezm halinde olanları cennetle ödüllendirecektir. Bezm, Allah’ın emirlerini kabul etmek, kötü davranışlardan kaçınmak, adaletli olmak ve Allah’a bağlılık ile mümkündür. İslam inancında, bezm, kişinin ruhunun sevgiyle dolu olmasını ve kötülüklerden uzaklaşmasını sağlar. Bezm, Allah’a olan imanın, takvayı (Allah’ın emirlerine uyma) ve Allah’ın rızasını kazanma arzusunun bir sonucudur. Bezm, özellikle İslam inancında önemli bir kavramdır ve insanların huzurlu, mutlu ve barışçıl bir yaşam sürdüğü bir toplum meydana getirmesi için önemlidir.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Bezm, klasik Türk edebiyatında bir şiir türüdür. Bu şiir türünde, bir konu veya mevzu üzerine genellikle kısa, üçlükler halinde dizeler yer alır. Bu şiirler konuların etkileyici bir şekilde anlatımı için kullanılır. Genellikle şairin his ve düşüncelerini daha etkili bir şekilde ifade etmek için kullanılır. Bezm, klasik Türk edebiyatının en popüler şiirlerinden biridir ve bugün hala okunmakta ve modern şiirlerin kaynak olarak kullanılmaktadır.

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Bezm, İslami kurallara göre mezkur ziyaretlerin gerçekleştirildiği özel bir ziyaret türüdür. Bezm, ziyaretlerin çoğu zaman insanların dini ritüelleri nedeniyle, özellikle ölülerin mezarlarına, cami veya mekteplere yapılan ziyaretler olarak tanımlanır.

Bezm, İslam'ın başlıca kurallarından biridir. Bezm, İslami kuralların önemli bir parçası olarak kabul edilir ve bu kurallara uyulması gereken çok katı bir süreçtir. Bezmlerin amacı, insanların İslami kurallara uygun olarak yaşamasını sağlamak ve onlara kişisel ve toplumsal olarak iyi bir hayat sağlamaktır.

Bezmlerin amacı, insanlara İslami kurallara uymak ve dini ritüelleri yerine getirmektir. Bezmlerin özellikle ölülerin mezarlarına veya diğer İslami mekânlara yapılan ziyaretlerin amacı, ölülerin ruhlarının huzur içinde uyumak için yapılan dualar ve ölülerin arkadaşları tarafından dua edilen dua arasındadır. Bezmlerin amacı aynı zamanda, insanların İslami kurallarını korumalarına da yardımcı olmaktır.

Bezmlerin özellikle çocuklar için önemli olduğu söylenebilir. Çocukların İslami kurallara uymaları ve İslami ritüelleri yerine getirmeleri bezmlerle sağlanabilir. İslami kuralların çocuklar tarafından öğrenilmesi ve uygulanması, çocukların daha iyi bir geleceği inşa etmelerine yardımcı olur.

Bezm, İslami kurallara uymak ve dini ritüelleri yerine getirmek için önemli bir ziyaret türüdür. Bezmlerle, insanların İslami kurallara uymaları sağlanmaktadır. Çocukların İslami kurallara uymaları ve İslami ritüelleri yerine getirmeleri de bezmlerle sağlanmaktadır. Bezmlerin amacı, insanların İslami kurallara uygun olarak yaşamasını ve onlara iyi bir hayat sağlamasını sağlamaktır.

Sumeyra

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
276
0
0
Bezm, Türkçede 'münazara' olarak da bilinen tartışma, çekişme veya münakaşa anlamına gelmektedir. Bezm, insanlar arasında karşıt fikirleri tartışarak konu hakkında anlaşmaya varmak için yapılan bir etkinliktir. Bezm, insanların beraberce farklı görüşleri tartışarak, konu hakkında anlaşmaya varmasını sağlar. Bezm, daha geniş bir topluluğun paylaşılan görüşleri anlaşmaya varmaya çalışmasını da sağlayabilir. Bezm, insanlar arasındaki görüş ayrılıklarını gidermek için yapılmaktadır. Bu etkinlik, insanların konu hakkındaki fikirlerini paylaşarak anlaşmaya varma ihtimaline de sahiptir. Bezm, sadece insanlar arasındaki görüş ayrılıklarını gidermek için değil, aynı zamanda konu hakkında düşüncelerini de paylaşmak için kullanılan bir etkinliktir.

Belgin

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
294
0
0
Bezm, geleneksel Türk kültüründe, zenginlik veya refahın belirtisi olarak kabul edilen, bir araya gelerek düzenlenen bir tür eğlencedir. Bezmler genellikle mali durumun iyi olduğu zengin aileler tarafından verilir. Bezmler, genellikle ev ortamında düzenlenir ve arkadaşlar, akrabalar veya sosyal çevre tarafından katılım sağlanır. Bezmler, çok çeşitli etkinlikleri kapsar; İstanbul kültüründe müzik, dans, oyunlar ve yemek yemek gibi etkinlikler özellikle öne çıkar. Bezmler, aynı zamanda, geleneksel Türk kültüründeki insanların, arkadaşları ile kaliteli zaman geçirmek için bir araya geldikleri bir yer olarak da kabul edilir. Geleneksel Türk kültüründe, bezmler, bir araya gelerek eğlenmek, arkadaşlarınızla zaman geçirmek ve zenginlik ve refahın belirtisi olarak kabul edilmek üzere önemlidir. Bezmler, bugün hala verilir ve Türk kültüründeki dini ve geleneksel etkinliklerde kullanılır. Bezmler, katılımcıların sosyal ilişkilerini güçlendirmesini ve aralarındaki etkileşimi arttırmasını sağlar.

Idil

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
277
0
0
Bezm, ahlaki değerler ve insanın yaşamının yönetimini düzenleyen ve insanlar arasındaki ilişkileri kontrol eden özel bir kavramdır. Bezmi, insanların kendi aralarındaki güveni, saygı, vefakârlık ve yardımseverlik gibi ahlaki ilkeleri kullanarak birbirlerine saygı göstermesi veya ilkelerine uygun olarak davranması olarak tanımlayabiliriz. Bezm, toplum içindeki insanlar arası ilişkileri yönetmek için kullanılan bir kurallar bütünüdür. Bezm, insanların hür iradeleriyle hareket etmelerini sağlamak için oluşturulmuş bir etiğin temelini oluşturur. Bezm, insanların aralarındaki ilişkileri sürdürmek için karşılıklı saygı ve güvenin oluşmasını sağlar. Bezm, insanlar arasındaki ilişkileri olumlu bir şekilde sürdürmek, insanların aralarındaki güveni artırmak ve toplumda adaleti sağlamak için kullanılır. Bezm, insanlar arasındaki ilişkileri güvence altına almak, haklarını korumak ve çatışmaların önüne geçmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bezm, insanlar arasındaki ilişkileri kontrol etmek için gerekli olan ahlaki ve sosyal değerleri içermektedir. Bezmi, insanlar arasındaki ilişkileri daha adil ve daha güvenli bir biçimde yönetmek için kullanılan bir kurallar bütünüdür.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,643
1,314
112
Bezm kelimesi, "bereket" anlamına gelmektedir. Türkçe'de, "bereket" kelimesi bolluk, abondans ve refah gibi ifadelere karşılık gelmektedir. Bezm, özellikle maddi anlamda, çokluğa ve çeşitliliğe dayanan bir durumu ifade etmek için kullanılır.

Bezm, insan hayatının her alanında önemlidir. Eğitim alanında örnek vermek gerekirse, bir öğrenciye bolca eğitim kaynağına sahip olmak bolluk ve çeşitlilik sunar. Öğrencilerin, her türlü eğitim kaynağından faydalanmaları sayesinde, çok daha fazla bilgi edinme şansına sahip olurlar. Bunlar, aralarında kitaplar, makaleler, video dersleri, interaktif öğretim programları, eğitim konferansları ve hatta sosyal medya gibi birçok kaynağı içerebilir.

Ayrıca bezm, evrensel eğitim haklarının gerçekleşmesinde de önemli bir rol oynar. Eğitim alanında eşit haklar, kişilerin eğitimin her alanından yararlanmalarını sağlamaktadır. Bu, herkesin eğitim hakkına ve çeşitli eğitim kaynaklarına erişebilmesi anlamına gelmektedir. Örneğin, ekonomik durumlarının zor olduğu kişilerin, ücretsiz eğitim olanaklarından faydalanmalarını sağlamak için, çeşitli ücretsiz eğitim programları, okullar, üniversiteler veya özel kurslar geliştirilmektedir. Böylece herkesin, eğitimi her alanından yararlanma hakkını kullanmasını sağlamaktadır.

Sonuç olarak, bezm, insan hayatının her alanında önemlidir. Eğitim alanında, bolca eğitim kaynağına sahip olmak bolluk ve çeşitlilik sunar. Ayrıca, evrensel eğitim haklarının gerçekleşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu sayede, herkesin, eğitimi her alanından yararlanma hakkını kullanmasını sağlamaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)