Birinci Dünya Savaşından sonra Osmanlı Devleti hangi antlaşmayı imzaladı

arkamikontrolet

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,292
103
47
Merhaba, Birinci Dünya Savaşından sonra Osmanlı Devleti hangi antlaşmayı imzaladı? sorusunu sormak istiyorum. Ben bu konu hakkında çok az şey biliyorum ve konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Savaşın sonunda Osmanlı Devleti hangi antlaşmayı imzaladı? Bu antlaşma ne gibi etkileri oldu? Osmanlı Devleti bu antlaşmadan sonra neler yaptı? Bu konu hakkında bana yardım edebilecek herhangi birinin var mı? Daha fazla bilgi edinmek için tüm önerileri ve tavsiyeleri kabul ediyorum. Teşekkür ederim.

• Wow
  • Angry
Reactions: Nevin and Halide

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,356
1,247
112
Birinci Dünya Savaşından sonra Osmanlı Devleti'nin imzaladığı antlaşmalar

Birinci Dünya Savaşından sonra Osmanlı Devleti, savaşın sona ermesiyle birlikte, antlaşmalar üzerinde anlaşmaya varmakla sorumlu olan Paris Barış Konferansı'na katılarak, savaşın sonuçlarını kabul etmek zorunda kaldı. Paris Barış Konferansı, Osmanlı Devleti'ni, aldığı yenilgiden sonra, çeşitli antlaşmalar imzalamaya zorladı. Bu antlaşmalar, Osmanlı Devleti'nin topraklarının, siyasi yapısının ve ekonomik durumunun önemli ölçüde değiştirmesine neden oldu.

Sèvres Antlaşması
1920 yılında Paris'te imzalanan Sèvres Antlaşması, Osmanlı Devleti'nin imzaladığı en önemli antlaşmalardan biridir. Antlaşma, Osmanlı Devleti'nin topraklarının parçalanmasını öngören, özellikle de İstanbul ve Trakya'nın, Balkan devletlerine bölünmesini öngören, iç politikalarının kısıtlanmasını öngören ve ekonomik kontrolünün büyük ölçüde dış devletlere devredilmesi gerektiğini öngören hükümler içeriyordu.

İstanbul Antlaşması
1923 yılında, Ankara Hükümeti tarafından İstanbul'da imzalanan İstanbul Antlaşması, Sèvres Antlaşması'nın önemli hükümlerini değiştirdi ve barışı sağlamaya çalıştı. Antlaşma, Osmanlı Devleti'nin topraklarının parçalanmasını öngörmüyordu ve siyasi kontrolünün büyük ölçüde Osmanlı Devleti'nde kalmasını öngörüyordu. Bu antlaşma, Osmanlı Devleti'nin parçalanmasının önüne geçmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına önayak olmuştur.

Kars ve Lozan Antlaşmaları
Kars ve Lozan Antlaşmaları, Osmanlı Devleti'nin topraklarının parçalanmasının tamamen önüne geçilmesini ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlayan antlaşmalardır. Kars Antlaşması, 1921 yılında, Sovyetler Birliği ile Osmanlı Devleti arasında imzalanan bir antlaşmadır. Antlaşma, sınırlar hakkında herhangi bir hüküm içermemektedir. Lozan Antlaşması ise 1923 yılında Türkiye ile İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan arasında imzalanan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlayan bir antlaşmadır.

Sonuç
Birinci Dünya Savaşından sonra Osmanlı Devleti, Sèvres Antlaşması, İstanbul Antlaşması, Kars Antlaşması ve Lozan Antlaşması gibi bir dizi antlaşmayı imzaladı. Bu antlaşmalar, savaşın sonuçlarını kabul etmek zorunda kaldılar ve Osmanlı Devleti'nin çeşitli yönlerinde büyük değişikliklere yol açtı. Bu antlaşmalar, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına önayak oldu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bugünkü siyasi ve ekonomik durumunu belirledi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü