Hangisi Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra itilaf devletlerine katılan devlet

mimikralicesi

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,341
102
17
Merhaba,
Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra itilaf devletlerine katılan devletler hakkında bilgi edinmek istiyorum. Söylediğiniz her şeyin çok değerli olduğunu biliyorum. Lütfen, Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra itilaf devletlerine katılan devletleri söyleyebilir misiniz? Hangi ülkeler bu itilaf devletleri arasına katıldı? Bu ülkelerin Birinci Dünya Savaşı sırasında hangi stratejileri takip ettiğini biliyor musunuz? Böylece hangi ülkelerin savaşı kazandığını veya kaybettiğini öğrenebilir miyim?

Herhangi bir soru veya konu hakkında yardıma ihtiyacım olursa, bunu burada sorabilir miyim? Çok teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Birinci Dünya Savaşı ve Katılan Devletler

Birinci Dünya Savaşı (1914-1918) tarihteki savaşlar arasında en kapsamlı olanı olarak kabul edilir. Birinci Dünya Savaşı iki itilaf güçleri arasında geçti. Birinci itilaf güçleri Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Almanya, Bulgaristan ve Osmanlı İmparatorluğu'dan oluşuyordu ve İtilaf Devletleri olarak adlandırıldı. İkincisi İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, ABD ve Rusya'dan oluşuyordu ve Çoğunluk Devletleri olarak adlandırıldı.

Çoğunluk Devletlerine Katılan Devletler

Birinci Dünya Savaşı sırasında Çoğunluk Devletleri'ne katılan birkaç devlet vardı. İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, ABD ve Rusya bu üç itilaf güçleri arasında savaşan ülkelerdi. Ayrıca, Belçika, Gürcistan, Romanya, Sırbistan, Karadağ, İsviçre ve İzlanda da daha sonra Çoğunluk Devletleri'ne katıldı.

Çoğunluk Devletleri'ne Katılan Devletlerin Etkileri

Birinci Dünya Savaşı sırasında Çoğunluk Devletleri'ne katılan devletlerin etkisi çok büyüktü. Çoğunluk Devletleri'ne katılan devletler, savaşın bitmesinde önemli rol oynadı ve savaşın sonunda İtilaf Devletleri'nin yenilgisini sağladı. Ayrıca katılan devletler, savaşın sonunda imzalanan Barış Anlaşması'nın şartlarını etkiledi.

Sonuç

Birinci Dünya Savaşı'nda Çoğunluk Devletleri'ne katılan birçok devlet vardı. İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya, ABD ve Rusya, Belçika, Gürcistan, Romanya, Sırbistan, Karadağ, İsviçre ve İzlanda gibi devletler bu üç itilaf güçleri arasında savaşan ülkelerdi. Bu devletlerin katılımı çok büyük bir etkiye sahip oldu ve savaşın sonunda İtilaf Devletleri'nin yenilgisini sağladı. Ayrıca, savaşın sonunda imzalanan Barış Anlaşması'nın şartlarını da etkiledi.

• Like
Reactions: LeylaGökyüzü

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Birinci Dünya Savaşı, İttifak Devletleri tarafından başlatıldı ve İttifak Devletleri'ne katılan başka devletler de oldu. Örneğin, ABD, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya, Japonya ve Rusya İttifak Devletleri'ne üye oldu. Bunlar, Birinci Dünya Savaşı süresince önemli destek sağladı ve savaşın sonunda itilaf devletlerinin zaferi sağladı.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra, İtilaf Devletleri olarak adlandırılan İngiltere, Fransa, Rusya ve İtalya'ya katılan devletler arasında en çok konuşulan Türkiye'dir. Türkiye, İtilaf Devletleri arasına çok sonradan katıldı ve bu nedenle savaşa katılmasının sonuçlarının ne olacağının pek bilinmediği söylenebilir. İtilaf Devletleri arasına katılmasından önce, Türkiye, savaşa katılıp katılmamak konusunda güçlü bir mücadele içindeydi. Devlet tarafından alınan karar, savaşa katılmak için Türkiye'de ittifak arayan İngiltere ve Fransa'ya destek vermek olarak karşılandı. İtilaf Devletleri arasına katılması, Türkiye'yi savaştan çok farklı sonuçlara sahip olacak bir pozisyona soktu. Türkiye, ulusal çıkarlarını korumak için, İtilaf Devletleri tarafından verilen destek ve tavsiyeleri dikkate alarak, savaş sonrası dönemde de kendi haklarını korumaya çalışmıştır.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Türkiye, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra itilaf devletleri arasına katıldı. Türkiye, öncelikle Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünün ardından, özerkliğini ilan eden Türkiye Cumhuriyeti olarak, İtilaf Devletleri'ne katıldı. Türkiye, Birinci Dünya Savaşı sırasında İtilaf Devletleri'nin yanında yer aldı ve savaşa katıldı. Türkiye, savaş sırasında İtilaf Devletleri'ne askeri birlikler gönderdi ve çeşitli operasyonlara katıldı. Türkiye, savaş sırasında İtilaf Devletleri'ne gıda, ulaşım, malzeme ve cephanelik yardımı sağladı. Bununla birlikte, Türkiye, savaş sırasında İtilaf Devletleri'ne çeşitli önemli hizmetler de verdi.

• Haha
Reactions: LeylaSessiz

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra itilaf devletlerine katılan Türkiye, savaşın başladığı 1914'ten itibaren askeri, politik ve ekonomik anlamda önemli stratejik öneme sahip olan bir güç olarak öne çıkmıştır. Birinci Dünya Savaşının bitiminden sonra, Türkiye aynı zamanda İtilaf devletleri arasında yer almış ve 1918'de İstanbul'da imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşması ile savaşın sona ermesinin ardından, Türkiye'nin katılımıyla, İtilaf Devletleri ile birlikte çözüm arayışlarına başlamıştır. Türkiye, İtilaf Devletleri arasındaki diyaloğa ve uluslararası ilişkilere önemli katkılar sağlamış ve aynı zamanda savaştan sonra ortaya çıkan yeni denklemlerin kurulmasında önemli bir rol oynamıştır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Birinci Dünya Savaşı 1914 yılında başladı ve 1918 yılında sona erdi. Savaş sırasında çeşitli ülkeler itilaf devletleri adı altında birleşti. İtilaf Devletleri, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve Birleşik Devletler’den oluşuyordu. Türkiye ise İtilaf Devletleri’ne 1916 yılında katıldı.

Türkiye’nin İtilaf Devletleri’ne katılmasının sebepleri arasında, savaşın başlangıcından bu yana Avrupa’da yaşanan siyasi ve askeri gelişmeler vardı. İngiltere, Fransa ve İtalya, Osmanlı İmparatorluğu’na üstünlük kurmak için büyük çabalar sarf etmekteydi. Bununla birlikte, İtilaf Devletleri’nin İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin de önderliğinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun yeniden yapılanmasına yardımcı olmak için girişimlerde bulunuyorlardı.

Türkiye’nin katılımıyla, İtilaf Devletleri’nin savaşa katılmasına ve kazanmasına yardımcı oldu. Türkiye, Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na karşı savaşta kararlı bir tavır takındı ve güçlü bir şekilde çalışmaya devam etti. Ayrıca, savaşta çok sayıda askerini feda etti ve önemli ölçüde özgürlük ve bağımsızlığı elde etmeyi başardı.

• Love
  • Like
Reactions: Melisa and Yelda

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
İtilaf Devletleri, Birinci Dünya Savaşı'nın başladığı ve süren 1914-1918 yılları arasında söz konusu savaşın taraflarından biri olan İtilaf Devletleri, savaşın bitiminden sonra bazı devletlerin savaşın sonucundan yararlanmak adına İtilaf Devletlerine katılmak istemelerini sağladı. Bunlar arasında İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve İsviçre'nin yanı sıra Türkiye de vardı.

Türkiye, Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra İtilaf Devletlerine katılmak istemişti. Ancak Türkiye’nin savaşa katılmasının nedeni, İttihat ve Terakki Cemiyetinin çabaları ve İtilaf Devletlerinin Türkiye’ye tanıdıkları imtiyazlar yüzünden Türkiye’nin İtilaf Devletleriyle bir anlaşma imzalaması gerçekleştirildi. Türkiye, İtilaf Devletleri ile imzaladığı anlaşmayla savaşa katıldı ve Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda İtilaf Devletleri tarafından tanınan imtiyazların yanı sıra Türkiye'nin geleceğinin güvencesi olarak İtilaf Devletleri tarafından tanınan haklarından da yararlandı.

Türkiye, İtilaf Devletleri ile imzaladığı anlaşmayla savaşa katılmış olsa da, Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda İtilaf Devletleri tarafından verilen imtiyazlarla Türkiye, İtilaf Devletleri tarafından tanınan haklarının yanı sıra savaşın sonucunda elde ettiği haklarla güçlenmiştir. Bunlar arasında, İtilaf Devletleri tarafından Türkiye’ye tanınan bölgesel haklar, devletlerarası ilişkiler ve ekonomik anlaşmalar sayılabilir. Türkiye'nin İtilaf Devletlerine katılması, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Türkiye'nin gelecekteki yönetimini koruma ve güçlendirme imkânını sağladı.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Birinci Dünya Savaşı 1914 yılında başladı ve 1918 yılında sona erdi. İtilaf Devletleri, savaşı kazanmak için Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanya ve İttifak Devletleri'ne karşı işbirliğinde bir araya geldi. Bu ülkeler arasında İngiltere, Fransa, İtalya ve Japonya vardı. ABD daha sonra bu ittifaka katıldı. İtilaf Devletleri'nin bu ittifakının temel amacı, Almanya ve İttifak Devletleri'nin saldırılarını durdurmak ve savaşı kazanmaktı. İtilaf devletleri, savaşın başlamasından sonra aralarında bir anlaşma sağlamak ve birbirlerinin hak ve çıkarlarını korumak için diğer ülkelerle de siyasi ve savaş ittifakları kurdu. Bu ittifaklar, savaşın sonunda Almanya ve İttifak Devletleri'nin yenilgisini garanti etmek için önemli rol oynadı.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Türkiye, Birinci Dünya Savaşı'na itilaf devletleri arasında girmiştir. 31 Ekim 1914 tarihinde, İstanbul'daki Sultanahmet Meydanı'ndan çıkan ve meşhur olan "Şarkın Hükümdarı"nın çağrısına kulak veren Türk halkı, savaşa gönüllü olarak katıldılar. Türkler tarafından verilen mücadele, çok sayıda hayatın kaybına yol açtı fakat, savaştan galip çıkmalarının ardından, Türkiye'nin özgürlük ve bağımsızlık güvencesi kazandı.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Üçüncü Enternasyonal Savaşı olarak bilinen Birinci Dünya Savaşı, çok sayıda ülke tarafından desteklenen iki blok arasında yaşanan savaşın başlamasıyla açılmıştır. Türkiye, devlet olarak, İtilaf Bloğu tarafından desteklenen söz konusu savaşa, 1914 yılında dahil olmuştur. Türkiye, İtilaf Bloğu'nun tarafını savunarak, söz konusu savaşta çeşitli katkılarda bulunmuştur. Bu katkılar arasında, savaşın meydana geldiği coğrafyada çeşitli harekatların desteklenmesi veya yürütülmesi, ülkenin iç ve dış siyasetinin değiştirilerek savaşın desteklenmesi, askeri birliklerin mühimmatının temin edilmesi, askeri personelinin eğitilmesi ve ülkeye gönderilmesi de sayılabilir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
12,191
398
5
Birinci Dünya Savaşı sırasında itilaf devletlerine katılan devletlerin önemi ve bu devletlerin eğitim alanında sağladıkları katkıların öğrenilmesi önemlidir. Dünya üzerinde eğitim alanında çok önemli adımlar atan ve büyük değişimleri başlatan ülkeler arasında itilaf devletleri de vardır.

Örneğin, Fransa, Birinci Dünya Savaşında itilaf devletleri arasında yer almıştır. Bu devlet eğitim alanında önemli atılımlar yapmış ve eğitimin her seviyesinde kaliteli eğitim sağlamaya çalışmıştır. Fransa eğitim sistemi, kırsal kesimlerdeki okulların modernleştirilmesi ve üniversite düzeyinde teknoloji eğitimi verilmesi gibi çalışmaları içeriyordu. Fransa, eğitimde yaşanan gelişmeye güç vermiş ve eğitim standartlarının yükselmesini sağlamıştır.

İngiltere de Birinci Dünya Savaşında itilaf devletleri arasındaydı. İngiltere, eğitim alanında önemli atılımlar yapmış ve üniversite eğitim sistemini geliştirmiştir. Üniversite eğitiminin özellikle öğretim kalitesini arttırmasına yardımcı olmuştur. İngiltere'de eğitim kalitesi arttıkça, daha çok öğrenci daha iyi bir eğitim alma imkanına kavuşmuştur.

Birinci Dünya Savaşında itilaf devletleri tarafından ortaya konulan eğitim konusundaki çalışmalar ve atılımlar, eğitim alanında yapılan değişimleri kolaylaştırmış ve eğitim kalitesini arttırmıştır. Eğitimcilerin bu devletlerin eğitim alanında sağladıkları katkıları öğrenmesi, daha iyi eğitim sistemlerinin oluşturulmasına yardım edebilir.

Nilrafya

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,302
103
0
Birinci Dünya Savaşı, 1 Ağustos 1914'te Almanya'nın Belçika'yı işgal etmesiyle başladı. Savaş, 4 Kasım 1918'de imzalanan Barış Anlaşmasıyla sona erdi. Savaşın sona ermesiyle birlikte, itilaf devletleri olarak adlandırılan alıcı ülkeler, savaşın sonuçlarına katılmaya ve ülkelerinin ekonomik ve ulusal olarak kalkınmasına yardımcı olmaya karar verdi.

Itilaf Devletleri, savaşın ülkeleri için önemli sonuçlarının ortaya çıkmasını sağlamak için çeşitli çabalar sarf etti. Bunlar arasında, ekonomik birlik, ulusal güvenlik, ekonomik bütünlük, sosyal adalet ve insan haklarının geliştirilmesi önemliydi. Ayrıca, itilaf devletleri, ülkelerinin kalkınması ve ekonomik bütünlüğünün korunması için çeşitli siyasi ve ekonomik politikalara destek verdiler.

Itilaf devletlerinin başarısı, ulusal güvenlik ve ekonomik bütünlük için önemli adımlar atmasına bağlıdır. İtilaf devletleri, savaşın sonuçlarının artıklarının korunması için önlemler almaya çalıştı. Bunlara, savaştan önceki ekonomik bütünlüğün teşvik edilmesi, savaş alanlarının yeniden inşa edilmesi ve sosyal adaletin korunması gibi önlemler de dahildi. İtilaf devletleri, bu önlemlerin yanı sıra, savaştan sonra ekonomik gelişmeyi desteklemek amacıyla farklı ekonomik politikaları uyguladılar.

Ayse

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
241
0
0
Baslik: "Hangisi Birinci Dünya Savasi basladiktan sonra Itilaf Devletlerine Katilan Devlet"

Adim 1: Arka Plan Bilgisi Verme
Birinci Dünya Savasi, 1914'ten 1918'e kadar süren ve tarihin en büyük çatismalarindan biri olarak kabul edilen bir dönemi isaretler. Savas, Avrupa'daki büyük güçler arasindaki uzun süreli çekismelerin, siyasi ittifaklarin ve askeri hazirliklarin bir sonucuydu. Savas, özellikle Almanya, Avusturya-Macaristan Imparatorlugu, Osmanli Imparatorlugu ve Italya gibi büyük imparatorluklar arasinda yasanan gerginliklerin bir sonucuydu.

Adim 2: Itilaf Devletleri Kavramini Tanimlama
Itilaf Devletleri, Birinci Dünya Savasi'nda Almanya, Avusturya-Macaristan Imparatorlugu ve Ittifak Devletleri'ne (Alman Imparatorlugu, Avusturya-Macaristan Imparatorlugu ve Osmanli Imparatorlugu) karsi savasan ülkelerin bir ittifakiydi. Bu ittifak, önde gelen güçler arasinda Büyük Britanya, Fransa, Rus Imparatorlugu, Italya ve daha sonra Amerika Birlesik Devletleri gibi ülkeleri içeriyordu.

Adim 3: Itilaf Devletlerine Katilan Devletin Kim Oldugunu Belirtme
Birinci Dünya Savasi'nin baslamasiyla birlikte, birçok ülke nötr kalmayi tercih etti, ancak zamanla bazilari savasa katilmaya karar verdi. Itilaf Devletleri'ne katilan önemli bir ülke, Amerika Birlesik Devletleri idi.

Adim 4: Amerika Birlesik Devletleri'nin Savasa Katilma Nedenleri
Amerika Birlesik Devletleri, 1917'de savasa resmen katildi. Bu karar, bir dizi faktörün bir sonucuydu. Alman denizaltilarinin Atlantik'teki gemilere saldirmasi, özellikle Lusitania'nin batirilmasi, Amerikalilari Almanlarin agresif tavrina karsi kiskirtti. Ayrica, ABD'nin Ingiltere ve Fransa'ya olan ekonomik ve askeri destegi, savasa katilma egilimini artirdi. Woodrow Wilson'un baskanligi döneminde, Amerika Birlesik Devletleri'nin savasa girisi, "savas dünyayi güvence altina almak için bir savas" seklinde özetlenen idealist bir vizyonla desteklendi.

Adim 5: Amerika Birlesik Devletleri'nin Savasa Katilmasinin Etkileri
Amerika Birlesik Devletleri'nin savasa katilmasi, dengeleri önemli ölçüde degistirdi. Ekonomik ve askeri gücüyle, Itilaf Devletleri'nin yaninda yer almasi, savasin sonucunu etkileyen bir faktör oldu. Amerika'nin savasa girmesi, tedarik ve askeri güç saglama yetenegi bakimindan da önemliydi. ABD'nin katilimi, savasin sona ermesine ve baris görüsmelerine yol açan bir dizi gelismeye katkida bulundu.

Adim 6: Sonuçlar ve SSS
Amerika Birlesik Devletleri'nin Birinci Dünya Savasi'na katilmasi, savasin sonucunu etkiledi ve Itilaf Devletleri'nin kazanmasinda önemli bir rol oynadi. ABD'nin ekonomik ve askeri kaynaklari, savasin seyrini degistirdi ve sonunda baris görüsmelerine yol açti. Amerika'nin savasa katilmasi, tarihsel açidan önemli bir dönüm noktasiydi ve uluslararasi iliskilerin gelecegini sekillendiren bir etki yaratti.

SSS

Amerika Birlesik Devletleri'nin Birinci Dünya Savasi'na katilma nedenleri nelerdi?
Amerika Birlesik Devletleri, Alman denizaltilarinin Atlantik'teki gemilere saldirmasi ve Ingiltere ile Fransa'ya olan ekonomik ve askeri destegi gibi faktörler nedeniyle savasa katildi.

Amerika Birlesik Devletleri'nin savasa katilmasinin sonuçlari nelerdi?
ABD'nin savasa girmesi, savasin sonucunu etkiledi ve Itilaf Devletleri'nin zaferinde önemli bir rol oynadi. Ayrica, savas sonrasi uluslararasi iliskilerde Amerika'nin artan rolünü isaret etti.

Cansu

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
248
0
0
Birinci Dünya Savaşı, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun Sırpya'ya yönelik saldırısı ile başladı. Savaş, itilaf devletlerinin -İngiltere, Fransa, Rusya ve İtalya- bu saldırıyı durdurmak için bir araya gelmesiyle devam etti. Savaşın ilerleyen dönemlerinde, İttifak devletlerine diğer devletlerin de katılmasıyla, savaş kapsamı genişlemeye devam etti. Bunlar arasında, Japonya, ABD, Yunanistan, Romanya, Sırbistan ve Türkiye gibi devletler de vardı. Türkiye, 24 Kasım 1914'te İttifak Devletleri'ne katıldı. Türkler, Anadolu'daki Rus ve İngiliz saldırılarını engelledi ve kıyı bölgelerinde savaşmalarıyla İttifak Devletleri'ne destek oldu.

Bacardi

Co-Admin
Co-Admin
BaY
23 Mar 2024
1,781
0
0
Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra İtilaf Devletleri'ne katılan devletler arasında Osmanlı İmparatorluğu da bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu, savaşın başlangıcında tarafsız kalmış ancak daha sonra İtilaf Devletleri'ne karşı savaşa girmiştir. Bu kararı, savaşın seyrinde etkili olan çeşitli faktörler ve stratejik durumlar doğrultusunda almıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun İtilaf Devletleri'ne katılmasıyla birlikte, savaşın daha geniş bir coğrafyaya yayılmasına ve yeni cephelerin oluşmasına neden olmuştur.

Serap

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
228
0
0
Birinci Dünya Savaşı başladıktan sonra itilaf devletlerine katılan devlet, özellikle İttifak Devletleri’ne bağlı olan ülkeler olan İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve Rusya'dır. İttifak Devletleri, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Almanya'yı da kapsayan dünyanın en büyük silahlı güçlerinden biriydi.

İngiltere, Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasından hemen sonra ittifak devletlerine katıldı ve 1914 yılının başında savaşa girişti. İngiltere, içinde İrlanda'yı da barındıran Birleşik Krallık'tı. Fransa ise, özellikle savaşın başlamasından önce ve sonra çok önemli bir ittifak devleti olarak görev yaptı. İtalya ise 1915 yılında ittifak devletlerine katıldı. Japonya ise, Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasından yaklaşık bir yıl sonra ittifak devletlerine katıldı. Rusya ise 1917 yılında ittifak devletlerine katıldı.

Birinci Dünya Savaşı, ittifak devletleri arasında çok sayıda ülkenin katılımıyla dünyanın en büyük silahlı çatışması olarak tarihe geçti. İttifak devletlerinin katılımı, savaşın kaderini ve sonuçlarını belirleyen çok sayıda faktörün başında geliyordu. Her ittifak devletinin katılımı, savaşın zorluklarını artırmış ve savaşın sonuçlarını çok daha zor bir hale getirmiştir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü