Biryani türkçesi ne demek

GokKalemi

Yeni Üye
BaY
4 Nis 2023
1,235
36
0
Merhaba,

Bir arkadaşımın türkçe bilmediğini öğrendim ve bana söylediğinden, biryani hakkında bir soru sormak istedim. Biryani türkçesi ne demek? Birinci kişi ağzından sormak istediğim bu soruya yardımcı olabilecek biri var mı?

Biryani, özellikle Hindistan ve Pakistan'da yemek olarak çok popüler bir yemektir. Biryani, et, tavuk veya sebzeler ile birlikte pişirilen köri ve basmati pirinçten yapılmış bir pilav türüdür. Türkçe karşılığı ise "pilavlı et" ya da "etli pilav" olarak verilir.

Ülkelerine göre yemeğin malzemeleri farklılık gösterebilir veya pişirme yöntemi değişebilir. Örneğin, Hindistan'da biryani, köri ve basmati pirinçlerden yapılırken, Pakistan'da biryani, sadece basmati pirinçlerden yapılır. Tabii ki, biryaniyi yemek her ülkede farklı bir şekilde karşılanır.

Bu nedenle, bu konuda biraz daha araştırma yapmak istiyorum. Etli pilav olarak bilinen biryani hakkında daha fazlasını öğrenmek ve diğer ülkelerdeki farklı yemek tariflerini öğrenmek istiyorum.

Bunu yapmak için, internette arama yapmaya ve forumlara girmek için biraz zaman ayırmaya karar verdim. Eğer size bu konuda yardımcı olacak bir şeyler bilen birisi varsa lütfen benimle iletişime geçin.
 

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
18,296
375
82
Biryani Türkçesi Ne Demek?

Biryani, Arapça bir kelime olup, Hint ve Orta Doğu mutfaklarından gelen bir yemek olarak bilinir. Bir yemek, biryani türkçesi olarak su şekilde tanımlanır: "Bir çeşit pilav, çok sayıda baharat ve etin yanı sıra taze meyve, sebze veya başka bir ürün de eklenebilir." Biryani, dünyanın çeşitli yerlerinde farklı şekillerde tüketilmektedir. Türkiye'de ise, köfte, patlıcan veya tavuk eti ile yapılan bir biryani, "Köfte Biryani" olarak bilinir.

Biryani Hazırlanışı

Biryani, genellikle bir tabakta hazırlanan bir yemektir. Bir biryani yemeği, genellikle etten veya sebzeden oluşan bazı malzemelerle birlikte pişirilir. Et veya sebze, çok sayıda baharat ile birlikte pişirilir ve sonra bir pilav tabakasına dökülür. Üzerine de taze meyve veya sebze konabilir. Biryani, çoğu zaman bir tabakta servis edilir ve genellikle yoğurt ile servis edilir.

Biryani Türk Mutfağında

Türklerin biryani yemekleri, genellikle köfte, patlıcan veya tavuk eti ile yapılır. Bu yemekler, çoğu zaman yoğurt, soğan, domates, biber ve tuzla birlikte hazırlanır. Yemeklerin üzerine, sıcak yağda kızartılmış köfte, patlıcan veya tavuk eklenir. Biryani, daha sonra bir tabakta servis edilir ve genellikle taze meyve veya sebze ile servis edilir.

Biryani Türk Mutfağında Yapılması Gerekenler

Biryani yaparken, öncelikle et veya sebzelerin pişirilmesi gerekir. Et veya sebze, çok sayıda baharat ile birlikte pişirilir ve sonra bir pilav tabakasına dökülür. Üzerine de taze meyve veya sebze konabilir. Biryani, daha sonra bir tabakta servis edilir ve genellikle yoğurt ile servis edilir. Eğer biryani köfte, patlıcan veya tavuk ile yapılacaksa, köfte, patlıcan veya tavuk, sıcak yağda kızartılır, sonra biryani tabaklarına eklenir.
 

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
434
5
Biryani, Hint ve Pakistan mutfağından gelen, birçok çeşidi olan bir yemek türüdür. Biryani, özellikle yoğun aromalı ve lezzetli tatlarıyla ünlüdür. Biryani, çoğunlukla et veya tavuk ile pişirilir ve baharatlar, süt ürünleri, sebzeler ve diğer malzemelerle desteklenir. Biryani, Türkçede "Berene" olarak adlandırılır. "Berene" sözcüğü Arapçadan Türkçeye geçmiştir ve "iyi pişmiş" anlamına gelir. Biryani, geleneksel olarak özel ocaklarda pişirilen, özel bir ekmek türü olan "tandoor" ile servis edilir. Biryani, birçok ülkede çok popüler bir yemektir ve özellikle ülkemizde herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir.
 

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
430
5
Biryani, Türkçede "fırında pişirilmiş" anlamına gelen "biryan" sözcüğünden türemiş bir lezzetli et, sebze ve pirinç yemeğidir. Genellikle Hindistan ve Pakistan'da yaygın olarak yapılan bir yemek olarak kabul edilir, ancak yakın zamanlarda diğer bölgelerde de popüler olmaya başladı. Biryani, haşlanmış et veya sebzeler ile beraber tereyağı, süt, sos ve diğer baharatlar ile haşlanmış pirinçten oluşan bir yemek olarak servis edilir. Biryani, et veya sebzelerin kızartılmasını veya kavurulmasını da içerebilir, ancak bu kısmi olarak değişebilir. Biryani, bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de, genellikle yoğun bir tat ile servis edilir.
 

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
481
0
Biryani Türkçe'de pişirilmiş, et, tahıl veya sebzeler ile taşınmaz bir pilav türüdür. Biryani, Hindistan, Pakistan ve diğer Arap ülkelerinin geleneksel yemeklerinden biridir. Yemek, çeşitli baharatlar, soslar ve turşu ile tatlandırılır ve genellikle haşlanmış et, patates veya sebzelerle servis edilir. Biryani, ayrıca farklı ülkelerde değişik yöntemlerle pişirilebilir. Bazı ülkelerde, Biryani genellikle bir tencereye konulur ve yavaş bir ateşte pişirilirken, diğerlerinde bir fırında pişirilir. Biryani, et veya sebzelerin pişirilmesiyle birlikte, çeşitli baharatların ve sosların eklenmesiyle büyük bir lezzet kazanır.
 

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
586
5
Biryani, Güney Asya kökenli bir et veya sebze yemeğidir. Genellikle pilav tabanlı ve birçok farklı malzemelerin kullanıldığı bir yemeğe denir. Türkçede, biryani genellikle 'biryan' olarak adlandırılır.

Biryani, basit pişirme teknikleriyle hazırlanmış ve karıştırılmış bir çorbadır. Yemek, genellikle kırmızı et, sebze, yoğurt, süt, kurutulmuş baharatlar, çeşitli baharatlar ve elenmiş tahıllardan oluşan bir dizi malzemeyi içerir.

Biryani, Güney Asya tarihinde yüzyıllardır kullanılan bir yemektir. Günümüzde, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş gibi Güney Asya ülkelerinde çok popüler bir yemek olarak kabul edilmektedir.

Biryani, genellikle kırmızı et veya tavuk ile pişirilen bir yemek olarak kabul edilir. Etler genellikle bir tencereye konur ve pişirilir. Etler pişerken, tahıllar, baharatlar ve soslar eklenir. Pişirme sırasında, et ve diğer malzemeler karıştırılır ve birkaç kez karıştırılır. Pişirme sırasında, etlerin üzerine yoğurt, süt, kurutulmuş baharatlar ve çeşitli baharatlar eklenir.

Biryani, genellikle sıcak veya ılık olarak sunulur. Et veya tavuklu biryani, Güney Asya'da genellikle et yemekleri arasında en popüler olarak kabul edilir. Sebzeli biryani ise, sebzelerin et yemekleri arasında en popüler olarak kabul edilir.

Biryani, genellikle eşsiz ve aromatik bir lezzeti olan harika bir yemek olarak bilinir. Bu nedenle, Biryani, Güney Asya'da mükemmel bir yemeğe sahiptir ve birçok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir.
 

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Türkçe'de biryani, bir çeşit Hindistan usulü pişmiş et veya sebze yemeğidir. Biryani, çeşitli sebzeler, et veya tavuk, yoğurt, süt, zencefil, kimyon ve baharatlardan oluşan bir karışımdır. Biryani, her iki türde de genellikle bir tabakta servis edilir ve çoğunlukla bir tabakta pişirilir. Yemek, çoğunlukla haşlanmış olan sebzeler ve et veya tavuktan, ayrıca yoğurt, süt, zencefil, kimyon ve baharatların karışımından oluşan bir sos içerir. Biryani, çoğu zaman köri ile servis edilir. Biryani, her bölgede farklı şekillerde yapılmakta ve çoğu zaman evlerin kendi kültürleri ve tatları ile zenginleştirilmektedir. Biryani, genellikle misafirler için pişirilir ve kutlamaların vazgeçilmez bir parçası olmuştur.
 

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Biryani, bir Hindistan mutfağı yemeğidir ve genellikle birçok çeşit sebze ve et ile birlikte kaynatılmış basmati pirinci ile hazırlanır. Biryani, Hindistan'da kökenli bir lezzet olarak kabul edilir ve çoğu Hindistanlı ailesinin yemekleri arasındadır. Biryani, çoğu zaman közlenmiş sıvıyağ ve esansiyel yağların kullanımıyla pişirilir. Ayrıca, baharatlar, çeşitli sebzeler ve et de çoğu zaman biryaniye katılır. Biryani, katı ve sulu olmak üzere iki farklı şekilde de servis edilmektedir.
 

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
18,789
409
82
Biryani, bir çeşit Hint-Avrupa mutfağında çok yaygın olarak kullanılan, çeşitli sebzeler ve et ile birlikte hazırlanmış, çeşitli baharatlar kullanılarak servis edilen, köfteli pilavdır. Biryani, özellikle Türk, Ortadoğu ve Akdeniz mutfağında çok sevilen bir tarif olarak bilinir.

Türkçede biryani, "biryanı" olarak da bilinir ve aslında "pilav" anlamına gelir. Biryani, çok çeşitli ürünlerin kullanılmasıyla birlikte pişirilir. Biryani, özellikle et veya tavuk gibi kırmızı etlerle, sebzeler ve baharatlarla birlikte pişirilir. Bazı çeşitleri, süt, yoğurt veya krema gibi hayvansal ürünlerle de pişirilebilir. Biryani, çoğu zaman sıcak olarak servis edilir.

Biryani, Türk kültüründe oldukça eski bir tariftir ve yıllardır sevilmektedir. Bu tarif, Türk mutfağının özgün yemeklerinden biridir ve aynı zamanda tarihi bir özelliği vardır. Biryani, Türk mutfağının en lezzetli yemeklerinden biridir ve özellikle et veya tavuk ile pişirildiği zaman, çok daha lezzetli olur. Biryani, Türk mutfağının çeşitli ürünlerin kullanılmasıyla birlikte pişirilmesiyle öne çıkan bir tariftir ve ülkemizde oldukça popülerdir.
 

HayalbaZ

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
4 Nis 2023
1,258
45
7
Biryani, geleneksel olarak İndia ve Pakistan'da en çok yiyen bir geleneksel bir yemektir. Biryani, çoğu zaman et veya tavuklu veya hatta balıklı olarak hazırlanan bir pilav türüdür. Yemeğin temel malzemesi pirinçtir ve çoğu zaman taze sebzeler, baharatlar ve soğanlar ile tatlandırılır. Biryani, Türkçede 'pilav' olarak adlandırılır.

Biryani, zengin tatların kombinasyonu ile önemli bir kültürel özellik taşımaktadır. Biryani, çoğu zaman et veya tavuklu veya hatta balıklı olarak hazırlanır. Biryani pişirme yöntemi, baharatların kullanımına bağlı olarak değişmektedir. Biryani yemekleri genellikle kömür veya tandır ocağında pişirilir.

Biryaniyi, her ırktan ve ırkından insanın severek yediği bir yemek olarak görmek mümkündür. Biryani, çeşitli lezzetleri karıştırarak sunmak ve birçok insanın özellikle de İslam kültüründe kutlamalara katıldığı bir zaman aralığında yemekleri paylaşmak için en popüler ve kabul görmüş yemeklerden biri olarak görülmektedir.

Biryani, çeşitli baharatların kullanımı ile ortaya çıkan bir çok lezzetli yemekten oluşur. Bu baharatlar, karabiber, kimyon, tarçın, cüce biber, karabiber, biberiye, kırmızı toz biber gibi meyvelerden, karanfil, zencefil, maydanoz, nane gibi yabancı baharatlardan veya zerdeçal, köri, kırmızı toz biber, kurutulmuş kırmızı biber, fesleğen, tarçın, kimyon gibi ev yapımı baharatlardan oluşur. Bu baharatlar, yemeklerin tadını çok lezzetli hale getirmek için kullanılır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü