Bitimsiz fiil ne demek

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba,

Bitimsiz fiil ne demek sorusuna cevap arıyorum. İngilizce öğrenmeye çalışıyorum ve bu konu hakkında çok fazla bilgim yok. Bitimsiz fiil ne demek? İngilizce dilinde ne anlama geliyor? Nasıl kullanılır? Dilbilgisi kuralları nelerdir?

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Cevaplarınızı dört gözle bekliyorum. Lütfen, bilginizi paylaşırsanız çok sevinirim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Bitimsiz Fiil Ne Demek?

Bitimsiz fiil nedir? Bitimsiz fiil, bir cümledeki fiilin tümünün tam olarak tamamlanmamış olması durumunda kullanılan bir dilbilgisi terimidir. Bitimsiz fiil, bir cümlede fiilin tamamlanmamış olması durumunda kullanılan bir durumdur. Bitimsiz fiil, cümlenin anlamını değiştirmek için kullanılan bir yöntemdir.

Bitimsiz fiil, çoğu zaman bir fiil veya kelime ile tamamlanmamış olarak kullanılır. Bitimsiz fiiller, cümleyi tamamlamak için gerçek fiil olmadan kullanılan bir yöntemdir. Bitimsiz fiil kullanımında, fiil cümlenin anlamını değiştirir ve fiilin tamamlanmamış olmasıyla cümlenin anlamının tamamlanmış olmasını sağlar.

Bitimsiz Fiil Nasıl Kullanılır?

Bitimsiz fiil, özellikle çoğul tekil fiil kullanımında kullanılır. Bitimsiz fiil, cümledeki fiilin tamamlanmamış olması durumunda kullanılır. Bitimsiz fiil, cümlenin anlamını değiştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bitimsiz fiiller, cümlenin anlamını değiştirecek şekilde kullanılır. Bitimsiz fiil kullanımında, fiilin cümlenin anlamını değiştirecek şekilde kullanılması gerekir.

Bitimsiz Fiil Nasıl Anlaşılır?

Bitimsiz fiil, cümlenin anlamını değiştirecek şekilde kullanılan bir yöntemdir. Bitimsiz fiil, özellikle çoğul tekil fiil kullanımında kullanılır ve cümlenin anlamını değiştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bitimsiz fiil kullanımında, fiil cümlenin anlamını değiştirir ve fiilin tamamlanmamış olmasıyla cümlenin anlamının tamamlanmış olmasını sağlar. Bitimsiz fiil kullanımında, fiilin cümlenin anlamını değiştirecek şekilde kullanılması gerekir.

Bitimsiz fiil, cümlenin anlamını değiştirmek için kullanılabilecek bir dilbilgisi terimidir. Bitimsiz fiil, cümlenin anlamını değiştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bitimsiz fiiller, özellikle çoğul tekil fiil kullanımında kullanılır ve cümlenin anlamını değiştirmek için kullanılan bir yöntemdir. Bitimsiz fiil kullanımında, fiilin cümlenin anlamını değiştirecek şekilde kullanılması gerekir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Bir bitimsiz fiil, bir fiilin tam olarak tamamlanmamış hali olarak tanımlanır. Bitimsiz fiiller, eylemi veya durumu tam olarak tamamlamamış olan fiillerdir. Örneğin, “yürümek”, “oturmak” ve “uyumak” gibi fiiller bitimsiz fiil olarak kabul edilir. Bir bitimsiz fiil, bir fiilin çekimlenmiş hali olarak da tanımlanır, çünkü bu fiilleri olumsuz cümleler veya sorular kurmak için kullanılır. Örneğin, “yürümüyor”, “oturmuyor” veya “uyumuyor” gibi durumlar bitimsiz fiil olarak kabul edilir. Bitimsiz fiiller, genelde eylemleri veya durumları tamamlamayı bekleyen fiillerdir. Böylece, bitimsiz fiiller, eylemleri veya durumları tamamlamak için biraz daha zaman gerektiren fiillerdir.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Bir bitimsiz fiil, bir eylem veya olayın sürekli olarak devam etmesini ifade eder. Bitimsiz fiiller, geçmiş zamanın dışındaki zamanlarda kullanılır. Genellikle present tense (şimdiki zaman) veya future tense (gelecek zaman) ile kullanılırlar. Bitimsiz fiiller, eylemi ya da olayın gerçekleştiği zamana veya sürece bağlı olmaksızın sürekli bir eylem olarak algılanmasını sağlar. Örneğin, "Konuşuyorum" cümlesindeki "konuşuyorum" bitimsiz fiildir. Burada, konuşma eylemi şimdi başlamış veya gelecekte biter, ancak sürekli olarak devam ediyor. Bir başka örnek, "Okuyor" cümlesindeki "okuyor" bitimsiz fiildir. Burada da, okuma eylemi şimdiden başlamış veya gelecekte bitecek, ancak sürekli olarak devam ediyor. Bitimsiz fiiller, bir eylemi tamamlamaya ya da bitirmeye bağlı olmaksızın sürekli gerçekleştiğini ifade eder.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Bir bitimsiz fiil, bir fiilin tamamlanmamış hali olarak tanımlanır. Bir bitimsiz fiil, fiilin öznesi tarafından gerçekleştirilmesi planlanmış ancak henüz gerçekleştirilmemiş bir eylemi belirtir. Bitimsiz fiiller, zaman zarfının sonuna -ing eki eklenerek oluşturulur. Örnek olarak, "yürüyüş" fiilinin bitimsiz hali olan "yürümek" ifadesini vermek mümkündür. Bitimsiz fiiller, kendileriyle cümleler oluşturmak için kullanılır. Örnek olarak, "Öğrenci, derslerini çalışıyor" cümlesinde, "çalışmak" fiilinin bitimsiz hali olan "çalışıyor" ifadesi kullanılmıştır. Bitimsiz fiiller, Türkçe dilinde de aynı şekilde kullanılır. Örnek olarak, "Öğrenci, derslerini çalışıyor" cümlesinde, "çalışmak" fiilinin bitimsiz hali olan "çalışıyor" ifadesi kullanılmıştır. Bitimsiz fiiller, cümleleri daha canlı ve özgün hale getirmek için de kullanılır. Bu nedenle, bitimsiz fiiller, Türkçe dilinde geniş bir yelpazede kullanılır.

• Wow
  • Love
Reactions: Fadime and Zehra

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Bir bitimsiz fiil, fiil cümlelerde kullanılan bir fiildir ancak bu fiilin kendisi tamamlanmamış olarak kalır. Bir bitimsiz fiil, çoğu zaman bir eylemi tamamlamak için gereken zamana veya eyleme işaret eder. Örneğin, "çalışıyorum" ifadesi "çalışmak" eylemini tamamlamak için gereken zamanı işaret eder. Bitimsiz fiiller, genellikle eylemin tamamlanmış olup olmadığından bağımsız olarak kullanılır ve konuşma dilinde gündelik kullanım için yaygındır.

Bitimsiz fiiller, çoğu zaman eylemi tamamlamak için gereken zamanı belirtmek için kullanılır. Örneğin, "çalışıyorum" cümlesinde, çalışmak eyleminin tamamlanmış olup olmadığından bağımsız olarak kullanılır. Ayrıca, bitimsiz fiiller, eylemin belli bir zamanda yapılıp yapılmadığını belirtmek için de kullanılır. Örneğin, "çalışmaya başladım" cümlesinde, çalışmak eyleminin, belirli bir zamanda başladığını vurgular.

Bitimsiz fiiller, çoğu zaman fiil cümlelerinin öznesi olarak da kullanılır. Özne, cümledeki fiilin neyi yaptığını belirtir. Örneğin, "Ben çalışıyorum" cümlesinde, özne "ben"dir ve fiil "çalışmak"tır. Bitimsiz fiiller, çoğu zaman ayrıca özneyi özne olarak belirtmek için de kullanılır.

Bitimsiz fiiller, cümledeki fiilin ne yaptığını belirtmek için de kullanılır. Örneğin, "çalışıyorum" cümlesinde, fiil "çalışmak"tır. Ayrıca, bitimsiz fiiller, cümledeki fiilin ne zaman ve ne kadar süreyle yapılacağını belirtmek için de kullanılır. Örneğin, "çalışıyorum" cümlesinde, çalışmanın ne zaman ve ne kadar süreyle yapılacağı belirtilmemiştir.

Bitimsiz fiiller, tüm fiil cümlelerinde kullanılan önemli bir unsurdur. Bu fiiller, eylemleri vurgulamak, zamanı belirtmek veya özneyi belirtmek için kullanılır ve çoğu zaman konuşma dilinde gündelik kullanım için yaygındır. Bitimsiz fiiller, cümleleri daha güçlü ve anlamlı hale getirmek için kullanılır ve anlaşılması çok kolaydır.

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Bitimsiz fiil, Türkçe dilinde bir fiilin görevini gören kelimeler grubunu ifade eder. Bitimsiz fiiller, görevleri başka fiillerin yardımı olmadan yapılabilecek fiillerdir. Bitimsiz fiiller, kip, nitelik ve zaman olarak daha özgür olan fiillerdir, çünkü bitimsiz fiil köküne eklenmeyen ekleri ve çatıları olmadığından, çoğunlukla kendi başlarına kullanılırlar. Bitimsiz fiiller, genellikle kendini gösteren fiillerdir ve daha fazla eylemi oluşturmak için başka fiillerle birlikte kullanılırlar. Bitimsiz fiillerin çoğu gelecek zamana aittir. Gelecek zamanda bitimsiz fiiller, olayların meydana geleceğini ifade etmek için kullanılır. Bitimsiz fiiller, olumsuz cümlelerde, olumlu cümlelerin tümleyici eylemi ifade etmek için kullanılır. Bitimsiz fiiller, mevcut zamanda da kullanılabilir; ancak, mevcut zamanda bitimsiz fiiller, eylemi meydana getiren eylemin gerçekleştiğini anlatmak için kullanılır. Bitimsiz fiiller, çoğu durumda eylemin giriş noktasını veya eylemi ifade etmek için kullanılır. Bitimsiz fiiller, çoğu zaman geçmiş zamanda kullanılmazlar; ancak, geçmiş zamanda bitimsiz fiiller, eylemi meydana getiren eylemi gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılır.

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Bir bitimsiz fiil, bir fiilin eylemi yapılmaya devam ederken kullanılan fiildir. Çoğul olarak, bitimsiz fiiller eylemleri ve durumları açıklayan sözcüklerden oluşur. Örneğin, "okumak" ve "yürümek" gibi eylemleri belirtmek için bitimsiz fiil kullanılır. Ayrıca, "evde kalmak" gibi durumları ifade etmek için bitimsiz fiil kullanılır. Bitimsiz fiiller, genellikle isim cümlelerinde kullanılır ve çoğunlukla geçmiş, şimdiki veya gelecek zaman kipi ile kullanılır. Bitimsiz fiiller, zaman zaman başka fiiller veya isimlerle birlikte kullanılır. Bu da fiil cümlelerinin oluşturulmasına yardımcı olur.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Timsiz fiil, bir eylemi tamamlamadan önce başlamış ve henüz bitmemiş eylemi ifade eden bir fiildir. Bu tür fiiller genellikle çoğu zamanlama kelimeleriyle kullanılır ve ek olarak bir yardımcı fiil alır. Örneğin, "Yazmak" fiilinin sürekli bir eylem halinde olduğunu ifade etmek için "Yazıyorum" kullanılır. Aynı şekilde, sürekli bir eylemi bitirmek üzere olduğunu ifade etmek için "Yazıyordum" kullanılır.

Bir diğer örnek olarak, "Çalışmak" fiilinin sürekli bir eylem halinde olduğunu ifade etmek için "Çalışıyorum" kullanılır. Aynı şekilde, sürekli bir eylemi bitirmek üzere olduğunu ifade etmek için "Çalışıyordum" kullanılır.

Timiz fiiller, zamanlamaları daha uzun süreler boyunca devam eden eylemleri ifade etmek için kullanılan fiillerdir. Öğrencilerin bu tür fiilleri çoğu zaman çalışmaları veya ders çalışmaları sırasında kullanmaları çok yararlıdır. Örneğin, öğrenci bir ders çalışırken, "Okuyordum" veya "Çalışıyordum" gibi sözler kullanarak, konu hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyor olma durumunu anlatabilir. Bu sayede öğrenci, öğrendiği konu hakkında daha kapsamlı bir bilgiye sahip olabilir.

Son olarak, bitimsiz fiil kullanımının özellikle öğrenciler için çok faydalı olduğunu vurgulamak isterim. Çünkü öğrenciler, bu fiilleri kullanarak daha kapsamlı bir anlayış kazanabilir ve öğrendikleri konular hakkında daha iyi bir şekilde çalışabilirler.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,410
398
5
Bir bitimsiz fiil, bir kelime veya bir grup kelimeden oluşan bir cümlede belirtilen eylemi tamamlamadan önce başlamış olan eylemi anlatmak için kullanılan bir zamanlama terimidir. Bitimsiz fiiller çoğu zaman “ing”, “er” veya “s” ile biten sözcüklerden oluşurlar. Örneğin, “çalışıyor”, “yürüyor” veya “yapıyor” bitimsiz fiil olabilir.

Bitimsiz fiiller, bazı anlam ifadeleri oluşturmak için kullanılır. Genellikle, eylemlerin devamlılığını, sürekliliğini veya eylemi yapan kişinin görevlerinin devamlılığını ifade etmek için kullanılır. Örneğin, “Geçen hafta eve gelirken, otobüsün yolculuğu sırasında alışveriş yapıyordu.” cümlesinde, alışveriş yapan kişinin eyleminin devamlılığını ifade etmek için “yapıyordu” bitimsiz fiili kullanılır.

Bitimsiz fiiller, kısaltılmış cümlelerde de kullanılabilir. Örneğin, ”Bana ders çalışıyorum” cümlesinde, bitimsiz fiil “çalışıyorum” kısaltılmış bir cümlede kullanılır. Aynı şekilde, “Çalışma odasında oturuyorum” cümlesinde de, bitimsiz fiil “oturuyorum” kullanılır.

Bitimsiz fiiller, çoğu zaman günlük konuşmalarda veya yazılı metinlerde kullanılmaktadır. Ancak, çoğu kez günlük konuşmalarda daha sık kullanılan bitimsiz fiiller, yazılı metinlerde kullanılmadığından, bu konuda dikkatli olunmalıdır. Bitimsiz fiiller yazılı metinlerde hatalı kullanımının önüne geçmek için, sözcükleri dikkatlice incelemek ve kullanımda güvenli olmak gerekmektedir.

Dilara

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
304
0
0
Bitimsiz fiil, bir fiilin tamamlanmamış ya da belli bir eylemi tamamlamamış hali olarak tanımlanır. Bitimsiz fiil, belirli bir eylemi ifade etmek için kullanılır. Bir bitimsiz fiil, bir eylemin tam olarak gerçekleşmediği zamandaki durumu ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "çalışıyorum" ifadesi, bir eylemin (çalışmak) devam ettiğini belirtir ve bu bitimsiz bir fiildir. Ayrıca, bitimsiz fiil gelecekte yapılacak olan bir eylemi ifade etmek için de kullanılır. Örneğin, "çalışacağım" ifadesi, gelecekte yapılacak bir eylemi belirtir ve bu da bir bitimsiz fiildir. Bitimsiz fiiller, genellikle fiilin sonuna -ing, -ir, -er veya -ar gibi ekler eklenerek oluşturulur.

Elmas

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
317
0
0
Bir bitimsiz fiil, fiilin kullanımının veya fiili oluşturan bileşenlerin herhangi bir zaman sınırlaması olmaksızın sürekli olarak gerçekleştiği anlamına gelir. Bitimsiz fiiller, İngilizce dilinde "ing" eki ile biten fiiller olarak da bilinir. Bitimsiz fiillerin özellikleri arasında, fiil cümlelerinde fiilerin aktif veya pasif yönde kullanılabildiği, fiilin aktif ya da pasif olarak kullanılabilecek biçimleri ile ilişkili olduğu ve bir fiil cümlesinde fiilin çekimlerini etkileyebilecek çeşitli tümleçlerin kullanılabildiği sayılabilir.

Bitimsiz fiiller, özellikle geniş zamanlarda kullanılan fiil cümlelerinde kullanılır. Bu fiiller, yapıları itibariyle cümlenin başında kullanılır ve bir eyleme ya da duruma odaklanırlar. Genellikle, bitimsiz fiiller bir eylemin merkezine odaklanır ve eylemin tamamlanmasına ait bir zaman ölçütü yoktur. Örneğin, “yürüyüş yapmak” fiili bitimsiz bir fiildir ve eylemin tamamlanmasına ait bir zaman ölçütü yoktur.

Bitimsiz fiiller, eylemin hedefi veya sonucu üzerinde durmazlar. Bu nedenle, fiil cümlelerinde bitimsiz fiilleri kullanırken, başka bir fiil ile desteklenmeleri gerekebilir. Örneğin, “arkadaşımın çiçekleri süslemek” fiili bitimsiz bir fiildir ve fiil cümlesindeki fiilin başka bir fiil ile desteklenmesi gerekir.

Bitimsiz fiiller, bir eylemin öznenin ya da eylemin yönünün nasıl belirleneceğini sağlayan bir anahtar görevi görebilir. Örneğin, “çiçekleri süslemek” fiilinde, özne “ben” olarak belirlenebilir ve cümle “Ben çiçekleri süslemek” olarak tamamlanır.

Bitimsiz fiiller, konuşma ve yazma dilinde çok sık kullanılan fiil cümlelerinde kullanılır. Bunlar genellikle bir eylemin ya da durumun başlangıcına veya sonuna değinmeksizin eylemin tüm sürecini vurgulamak için kullanılır. Bitimsiz fiillerin özellikleri arasında, fiil cümlelerinde fiillerin aktif veya pasif yönde kullanılabildiği, fiilin aktif ya da pasif olarak kullanılabilecek biçimleri ile ilişkili olduğu ve bir fiil cümlesinde fiilin çekimlerini etkileyebilecek çeşitli tümleçlerin kullanılabildiği sayılabilir.

Bahar

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
271
0
0
Bitimsiz fiil, bir fiilin kipi olarak tanımlanır ve genellikle eylemlerin sürekli olarak yapılmasını ifade eder. Bu, eylemin hangi zamanda başladığının ya da bitmesinin önemsiz olduğu anlamına gelir. Örneğin, “çalışmak” bitimsiz bir fiildir. Bu fiil, çalışmaya başladığınız zamanla ilgili değildir; çalışmayı sürekli yapmanız gerektiğini ifade eder. Diğer bitimsiz fiiller arasında “yürümek”, “okumak”, “dinlemek”, “yemek yemek” ve “uyumak” gibi eylemler yer alır. Bitimsiz fiiller, kip değişikliği yapılarak kullanılabilir. Örneğin, “çalışmak” fiilinin geçmiş zaman hali “çalışmıştı” olurken, bitimsiz fiil halinin geçmiş zamanı “çalışıyordu” olur. Bitimsiz fiil halinin öznesi ve zamanı değiştirilebilir, ancak eylemin sürekli yapıldığını ifade edecek şekilde kullanılmalıdır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,772
483
5
Bir fiilin bitimsiz olması, o fiilin herhangi bir zamir veya yardımcı fiil ile tamamlanmadan doğrudan kullanıldığı anlamına gelir. Örneğin, "Çalışmak" bitimsiz bir fiildir ve anlamı "çalışmak" olarak korunur. Bitimsiz fiiller genellikle anlama yardımcı olmak için kullanılır ve çoğu zaman "yapmak", "alıp", "gitmek" veya "bulmak" gibi fiil kalıplarının kullanıldığı eylemleri belirtir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)