Çekimli olmayan fiil nedir

Nilrafya

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,302
103
0
Merhaba,

Ben çekimli olmayan fiil nedir? hakkında biraz bilgi edinmek istiyorum. Yapılan araştırmalarım sonucunda, çekimli olmayan fiil olgusunu anlamaya çalışıyorum. Ancak, bu konu hakkında biraz destek almak istiyorum. Bu nedenle, çekimli olmayan fiil konusunda bilgili olanların fikirlerini merak ediyorum. Çekimli olmayan fiiller nedir? Hangi fiiller çekimli olmayan fiillerdir? Çekimli olmayan fiiller kullanımda ne gibi avantajlar sağlar? Bunların yanı sıra, konuyla ilgili diğer sorularım vardır. Bu konuda yardımcı olmanıza ve konu hakkında görüşlerinizi paylaşmanıza çok teşekkür ederim.
 

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
20,547
1,159
112
Çekimli Olmayan Fiil Nedir?

Konuşma ve yazımda sıkça kullanılan kelimeler arasında çekimli olmayan fiil bulunmaktadır. Çekimli olmayan fiil, tamlamaların ve cümlelerin anlamını tamamlayan, anlamlarını değiştirmeyen, cümlelerin anlamının anlaşılmasını sağlayan kelimelerdir. Bu kelimeler, cümleyi anlamsız ya da anlaşılmaz hale getirmezler. Çünkü çekimli olmayan fiil, cümlelerin anlamını tamamlayan kilit kelimelerdir.

Çekimli Olmayan Fiilin Özellikleri Nelerdir?

Çekimli olmayan fiiller, hece çekimi, çoğul çekimi, zaman çekimleri veya diğer çekimler göstermezler. Çoğul ve zaman çekimleri, çekimli fiillere özgüdür. Bu nedenle, çekimli olmayan fiiller her zaman aynı anlamda kullanılır. Bu kelimeler, konuşma ve yazımda sıkça kullanılan kelimelerdir. Çekimli olmayan fiiller, sıralama, zaman, durum veya çoğulluk gibi özellikleri ifade etmez.

Çekimli olmayan fiiller, genellikle yardımcı fiil olarak kullanılır ve cümlelerin anlamını tamamlayan önemli kelimelerdir. Bu fiiller, çoğu zaman cümlenin başına gelir ve cümleyi nerede başlayacağını belirler. Bunlar arasında en sık kullanılanlar arasında ise olmak, gitmek, vermek, almak, yapmak, sevmek, seçmek, yüklemek, kontrol etmek, düşünmek, planlamak, tedarik etmek, üretmek, korumak, kullanmak, göndermek, kullanmak, kontrol etmek, aramak, değiştirmek, incelemek, öğrenmek, karar vermek, gözlemlemek, aramak, düzeltmek, raporlamak, düzenlemek, izlemek, değerlendirmek, dikkat etmek, önermek, uygulamak, anlamak, düşünüp gözden geçirmek gibi fiiller bulunur.

Çekimli Olmayan Fiil Nasıl Kullanılır?

Çekimli olmayan fiiller, çoğu zaman cümlenin başına gelir ve cümleyi nerede başlayacağını belirler. Bunlar arasında en sık kullanılanlar arasında ise olmak, gitmek, vermek, almak, yapmak, sevmek, seçmek, yüklemek, kontrol etmek, düşünmek, planlamak, tedarik etmek, üretmek, korumak, kullanmak, göndermek, kullanmak, kontrol etmek, aramak, değiştirmek, incelemek, öğrenmek, karar vermek, gözlemlemek, aramak, düzeltmek, raporlamak, düzenlemek, izlemek, değerlendirmek, dikkat etmek, önermek, uygulamak, anlamak, düşünüp gözden geçirmek gibi fiiller bulunur.

Bunların yanı sıra, çekimli olmayan fiillerin başka bir kullanımı, cümlede yardımcı fiil olarak kullanılmaktır. Yardımcı fiil cümlenin anlamının ve yaşamının anlaşılmasını sağlar. Bunlar arasında olmak, gitmek, vermek, almak, yapmak, sevmek, seçmek, yüklemek, kontrol etmek gibi fiiller bulunur.

Çekimli Olmayan Fiil Çeşitleri Nelerdir?

Çekimli olmayan fiiller, konuşma ve yazımda sıkça kullanılan kelimeler arasındadır. Bunlar arasında olmak, gitmek, vermek, almak, yapmak, sevmek, seçmek, yüklemek, kontrol etmek, düşünmek, planlamak, tedarik etmek, üretmek, korumak, kullanmak, göndermek, kullanmak, kontrol etmek, aramak, değiştirmek, incelemek, öğrenmek, karar vermek, gözlemlemek, aramak, düzeltmek, raporlamak, düzenlemek, izlemek, değerlendirmek, dikkat etmek, önermek, uygulamak, anlamak, düşünüp gözden geçirmek gibi fiiller bulunur.

Çekimli olmayan fiillerin özellikleri nelerdir?

Çekimli olmayan fiiller, hece çekimi, çoğul çekimi, zaman çekimleri veya diğer çekimler göstermezler. Çoğul ve zaman çekimleri, çekimli fiillere özgüdür. Bu nedenle, çekimli olmayan fiiller her zaman aynı anlamda kullanılır. Bu kelimeler, konuşma ve yazımda sıkça kullanılan kelimelerdir. Çekimli olmayan fiiller, sıralama, zaman, durum veya çoğulluk gibi özellikleri ifade etmez.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü