Çekimli eylem nedir örnek cümleler

ViCe

Yeni Üye
BaY
7 Nis 2023
1,295
114
0
Merhaba, Çekimli eylem nedir ve örnek cümleleri nelerdir? Bu konuda yaşadığım kafa karışıklığına yardımcı olabilen herkesin yardımına ihtiyacım var. Çekimli eylemler, çekim eki kullanılmasıyla oluşturulan fiil cümlelerinin tümü demektir. Bu cümleler genellikle özne ve eylemciyi içerir ve çeşitli durumları ifade eder. Örnek cümleler arasında; "geliyorum", "geldin", "geliyoruz" ve "geliyorduk" gibi cümleleri yer alır. Bu çekimli eylemlerin anlaşılması ve kullanılması için çekim eki ve çekimli fiil tablosu çok önemlidir. Bu konuda çok fazla yardıma ihtiyacım var, lütfen bana yardımcı olun.
 

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
20,547
1,159
112
Çekimli Eylem Nedir?

Çekimli eylem, dilbilimin bir parçası olan çekim kurallarına göre kurulmuş bir cümlede dolaylı ya da dolaysız olarak belirtilmiş olan bir eylemdir. Çekimli eylem, çekim kurallarına göre kurulmuş cümlelerin özünü oluşturur. Bir çekimli eylemin cümlede ne şekilde ifade edildiği, çekim kurallarının ne olduğuna ve cümlenin kimliğine göre değişir. Çekimli eylemi anlamak, dilbilim alanında önemli bir konudur.

Çekimli Eylemin Örnek Cümleleri

Çekimli eylem örnek cümleleri şu şekildedir:

1. "O, evi topladı."
2. "O, arkadaşını aradı."
3. "O, araba sürdü."
4. "Onlar, gölde yüzdüler."
5. "O, kitap okudu."
6. "Biz, sözlerimizi tuttuk."
7. "Öğrenciler, konuştular."
8. "Onlar, tatil yaptılar."
9. "Çocuklar, çiçekleri sürdüler."
10. "Köpek, evde oturdu.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü