Bitkilerin kaç gruba ayrılır

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba,

Bitkilerin kaç gruba ayrılır? sorusuna cevap arıyorum. Bilim insanları tarafından bitkilerin çeşitli biyolojik kriterlere göre 5 ana gruba ayrıldığını biliyorum. Bunlar; çiçekli bitkiler, çiçeksiz bitkiler, mantarlar, dişi bitkiler ve algler. Ancak, bu kategorileri daha ayrıntılı hale getiren başka sınıflandırmalar var mı? İlgili bilimsel araştırmaları inceledim ve bu konuda fikirlerimi tartışmak istedim. Lütfen, bitkilerin ayrılma kriterleri ve bitkilerin sınıflandırılması hakkında katkıda bulunanların katılımını bekliyorum.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Bitkilerin Sınıflandırılması: Genel Bakış

Bitkiler, tüm yaşayan canlılar arasında en çeşitlilik gösteren grupların başında gelir. Doğada binlerce farklı bitki türü bulunmaktadır ve bu bitkilerin her biri, çevrelerindeki değişikliklere uyum sağlamak için farklı özellikler gösterir. Bitkiler, doğal sınıflandırma ve tanımlama için çok sayıda sınıflandırma sistemi kullanılarak sınıflandırılmıştır. Bu yazıda, bitkileri sınıflandırmada kullanılan en yaygın sınıflandırma sistemi olan taksonomi hakkında kısaca bilgi verilecektir.

Taksonomik Sınıflandırma

Taksonomi, bitkilerin sınıflandırılmasını kolaylaştırmak için geliştirilmiş bir sınıflandırma sistemidir. Sınıflandırmada, bitki özellikleri dikkate alınarak bir kategorize edilme yapılır. Taksonomi, bitkileri en genel kategorilere kadar sınıflandırmak için kullanılan bir yöntemdir. Örneğin, bitkiler, türler, cinsler, familyalar, sınıflar, sınıflar, phylumlar ve kraliyetler gibi geniş kategorilerde sınıflandırılabilir.

Bitkilerin Sınıflandırılmasında Kullanılan Anahtar Özellikler

En önemli bitki özelliklerinden bazıları, bitkinin morfolojisi, anatomisi, kromozom sayısı, kimyasal özellikleri ve çevresel faktörlerdir. Bitkilerin morfolojisi, bitkilerin ne kadar geliştiğini ve görünümünün ne olduğunu açıklar. Bitki anatomisi, bitkinin iç yapısı hakkında bilgi verir. Bitkilerin kromozom sayısı, bitki çeşidinin ne kadar çok olduğunu belirler. Bitkilerin çevresel faktörleri, bitkinin yaşayabileceği farklı çevre koşullarını gösterir.

Bitkilerin Kaç Gruba Ayrıldığı

Bir taksonomik sınıflandırma sistemiyle bitkiler, genellikle beş basamaklı bir sınıflandırma sistemi kullanılarak sınıflandırılır. Bu beş basamak, tür, cins, familya, sınıf ve phylumdur. Bitkilerin toplam sayısını tam olarak bilmek mümkün değildir, ancak mevcut verilere göre, 300.000'den fazla bitki türü olduğu tahmin edilmektedir.

Sonuç

Bitkiler, taksonomik sınıflandırma sistemine göre sınıflandırılır. Bu sistem, bitkileri en genel kategorilere kadar sınıflandırmak için kullanılır. Bitkilerin sınıflandırılmasında kullanılan anahtar özellikler, bitkinin morfolojisi, anatomisi, kromozom sayısı, kimyasal özellikleri ve çevresel faktörlerdir. Bitkilerin sınıflandırılmasıyla, doğada 300.000'den fazla bitki türü olduğu tahmin edilmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)