Biyografi kim yazar?

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Biyografi Nedir?

Biyografi, bir kişinin yaşam öyküsünü anlatan yazı ya da kitaplardır. Genellikle o kişinin hayatının önemli olayları, başarıları, zorlukları ve kişisel özellikleri hakkında bilgi verilir. Biyografiler tarihçiler, yazarlar, gazeteciler ve diğer araştırmacılar tarafından yazılır.

Biyografi Yazma Süreci

Bir biyografi yazmak için, konu hakkında kapsamlı araştırma yapmak gerekir. Araştırmalar genellikle belge, günlük, mektuplar, röportajlar, gazete makaleleri, fotoğraflar ve videolar gibi kaynaklardan elde edilen bilgilerin değerlendirilmesini içerir.

Bu araştırmalar sonucunda, konunun hayatındaki önemli olaylar, insan ilişkileri, başarıları, başarısızlıkları gibi konular üzerinde yoğunlaşılır ve bir taslak oluşturulur. Bu taslağı daha sonra düzenleyerek, okuyucuların kolayca takip edebileceği bir akış haline getirilir.

Ünlü Biyografiler

Dünya literatüründe birçok ünlü biyografi vardır. Bunların arasında bazıları şunlardır:

- Steve Jobs Biyografisi: Walter Isaacson tarafından yazılan bu biyografi, Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un hayatını ve başarılarını anlatır.

- Tutku ve Zafer: Mahatma Gandhi Biyografisi: Louis Fischer tarafından yazılan bu biyografi, Hindistan'ın lideri Mahatma Gandhi'nin hayatını ve savaşlarını anlatır.

- Benjamin Franklin: Walter Isaacson tarafından yazılan bu biyografi, Amerikan Devrimi'nin önde gelen figürlerinden biri olan Benjamin Franklin'in hayatını anlatır.

Biyografi Yazmak İçin İpuçları

- Konuyu iyi araştırın ve kaynaklarınızı doğru seçin.
- Konunun hayatındaki önemli olayları belirleyin ve bunları takip eden bir akış oluşturun.
- Konunun kişisel özelliklerine odaklanın ve okuyucuların onun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayın.
- Düzgün dil kullanımı ve imla kurallarına dikkat edin.

Kaynakça

- Isaacson, W. (2011). Steve Jobs. Simon and Schuster.
- Fischer, L. (1951). The life of Mahatma Gandhi. Harper & Brothers Publishers.
- Isaacson, W. (2003). Benjamin Franklin: An American Life. Simon & Schuster.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü