Bizans imparatorluğuna kim son verdi

CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Merhaba arkadaşlar,

Bizans İmparatorluğu'na kim son verdi? bu soruyla ilgili cevabı öğrenmek için sizin yardımınıza ihtiyacım var. Bizans İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu'nun tarihi devleti olarak biliniyor. İmparatorluk, 8. yüzyılın ortalarında başladı ve çoğu zaman Doğu Roma İmparatorluğu'nun devamı olarak kabul edildi. Bizans İmparatorluğu, 1453 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedildi ve sona erdi. Osmanlı İmparatorluğu tarafından Bizans İmparatorluğu'na son verilmesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihinde çok önemli bir anıdır.

Bizans İmparatorluğu'nun sona ermesiyle ilgili bilgileri öğrenmek için sizin bilgilerinize ihtiyacım var. Bana bu konuda herhangi bir bilgi verebilir misiniz? İmparatorluğun sona ermesiyle ilgili hikayeler, detaylar veya diğer önemli bilgiler hakkında ne biliyorsunuz?

Sizin yardımınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.
 

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
20,480
1,159
112
Bizans İmparatorluğu Nedir?

Bizans İmparatorluğu, 324'ten 1453'e kadar Balkanlar, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'ya kadar bir krallık olan ve imparatorluk olarak yönetilen bir siyasi yapıdı. Bizans İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu'nun Doğu Bölümü olarak bilinir. Bizans İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu'nun Batı Bölümü'nün 476'da yıkılmasından sonra ortaya çıktı. Bizans İmparatorluğu, imparatorluğunun yönetiminde ve teokrasisinde, Grek ve Roma kültürlerinin harmanlanmasını sağlayarak, Bizans kültürünü oluşturdu.

Bizans İmparatorluğuna Kim Son Verdi?

Bizans İmparatorluğu, Osmanlı Devleti tarafından 1453'te yıkıldı. Osmanlı saldırısının öncüsü olan Sultan Mehmed II, Bizans İmparatorluğu'nun son imparatoru Konstantin XI'in İstanbul'u fethettiği 10 Mayıs 1453'te Konstantinople'yi aldı. Bizans İmparatorluğu'nun yıkılması, Doğu Ortodoksluğu'nun Osmanlı tarafından baskı altına alınmasına ve Bizans kültürünün yok olmasına neden oldu.

Sonuç

Bizans İmparatorluğu, Osmanlı Devleti tarafından 1453'te yıkıldı. Bizans İmparatorluğu'nun yıkılması, Doğu Ortodoksluğu'nun Osmanlı tarafından baskı altına alınmasına ve Bizans kültürünün yok olmasına neden oldu. Bizans İmparatorluğu'nun son imparatoru Konstantin XI'in İstanbul'u fethettiği 10 Mayıs 1453'te Konstantinople'yi aldı.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü