Bülbül şiiri Safahatın hangi bölümünde

poam

Üye
BaYaN
26 May 2023
1,293
121
17
Merhaba herkese,

Safahat'ta Bülbül şiirinin bulunduğu bölümü bulmak için çok çaba harcıyorum. Bülbül şiiri, matematik ve fizik dersleriyle dolu koca bir klasik eser olan Safahat'ın hangi bölümünde? Benim için çok önemli bir soru ve cevabını çok arıyorum.

Eserin neredeyse 600 sayfadan oluştuğunu ve Bülbül şiirinin nerede olduğunu bulmak için çok çaba harcıyorum. Eğer bu konuda bir bilginiz varsa, lütfen konu hakkında yardımcı olun. Çok önemli bir konu bu ve yardımınızı çok bekliyorum.
 

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
20,399
1,159
112
Bülbül Şiiri Safahatın Hangi Bölümünde?

Mevlana Celaleddin-i Rumi adıyla bilinen, asıl adı Mevlana Celaleddin bin Hüsameddin olan tasavvuf şairi ve filozofun Safahat adlı şiirlerinden oluşan, klasik Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Safahat, bülbül şiirini barındıran bölümünün hangi sayfasında olduğu konusunda farklı fikirler vardır. Mevlana'nın Safahat'ta yer alan bülbül şiiri, Hz. Mevlana'nın ünlü eseri olan Masnavi-i Ma'navi'den uyarlanmıştır. Safahat'ın bülbül şiiri barındıran bölümü, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin Safahat adlı şiirlerinden oluşan eserinin yirminci sayfasında yer almaktadır.

Bülbül şiiri, Safahat'ın yirminci sayfasında yer almaktadır. Bu sayfada, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin ünlü şiiri olan Masnavi-i Ma'navi'den uyarlanmış olan bülbül şiiri bulunmaktadır. Bülbül şiiri, Mevlana'nın Safahat adlı şiirlerinde özellikle önemli bir yere sahiptir. Bülbül şiiri, Safahat'ın yirminci sayfasında bulunan şiirde "Şu bülbülün ötüşü, ol uçmaya sürüklenmez" cümlesi ile başlamaktadır.

Bülbül şiiri, Safahat'ın yirminci sayfasında yer alan şiirde, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin ünlü eserinden uyarlanmış olan bülbül şiiri hakkında şu şekilde açıklanmaktadır: "Bülbülün ötüşü, ol uçmaya sürüklenmez. Ol uçuyor, kanatlarının altından gülüşün saltanatının karşısında kımıldamaz. O gülüş, bir dünyayı aydınlatır, öyle ki, aydınlatma o kadar kuvvetlidir ki, her an güneşin ışığının yanında kalır".

Bülbül şiiri, Safahat'ın yirminci sayfasında yer almaktadır ve bu sayfada Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin ünlü eserinden uyarlanmış olan bülbül şiiri hakkındaki açıklamalar bulunmaktadır. Bülbül şiirinde, Mevlana'nın ünlü şiiri olan Masnavi-i Ma'navi'den uyarlanmış olan bülbül şiiri, Safahat'ın yirminci sayfasında bulunmaktadır. Bu sayfada, bülbül şiirinin başında "Şu bülbülün ötüşü, ol uçmaya sürüklenmez" cümlesi ile başlamaktadır ve bülbülün ötüşünün, gülüşün saltanatının karşısında kımıldaması hakkında açıklamalar bulunmaktadır. Bu sayede, Safahat'ın bülbül şiirini barındıran bölümünün hangi sayfada olduğu konusunda bir fikir sahibi olmak mümkün olmuştur.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü