Çağıran ne demek

kizingucu

Yeni Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,323
100
0
Merhaba,

Son zamanlarda çokça duyduğum ve anlamakta zorlandığım bir kelime olan çağıran kelimesinin ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Bu konu hakkında size fikirlerinizi ve bilgilerinizi paylaşarak bana yardımcı olabileceğinizi umuyorum.

Çağıran kelimesinin ne anlama geldiği hakkında sorularıma cevap bulmak için ne yapmam gerekiyor? Ne tür kaynaklardan yararlanabilirim? İngilizce veya diğer dil kökenli olup olmadığını öğrenmek için ne yapmam gerekiyor?

Bu sorularının yanıtlarını bulmak için herhangi birinizin yaklaşımının olup olmadığını merak ediyorum. Birçok arkadaşımla bu konuyu konuştuğumda, çoğu kişinin bu kelimenin ne anlama geldiğini bilmediğini ve araştırmaya başladıklarını gördüm.

Sizin görüşlerinizi ve bilgilerinizi paylaşmanızı umuyorum. Çağıran kelimesinin ne anlama geldiği hakkında size yardımcı olabilirsem çok sevineceğim.

Teşekkürler.
 

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,420
1,314
112
Çağıran Ne Demek?

Çağıran kelime anlamı olarak, bir kişiyi veya bir şeyi çağırmaya yönelik bir sözcük olarak tanımlanabilir. Çağırmak, insanları veya şeyleri bir araya toplamak için kullanılan bir yöntemdir. Sözcük, çoğunlukla konuşma dilinde kullanılır ve genellikle, çağıran kişinin isteğini belirtmek veya bir araya toplanmasını sağlamak için kullanılır. Çağıran, ayrıca, bir olayın, bir araya toplanmanın veya bir şeyin oluşturulmasının başlangıcını ifade edebilir.

Çağıran Sözcüğünün Kullanımı

Çağıran, çoğunlukla konuşma dilinde kullanılır. Bir kişiyi çağırmak için "çağıran" sözcüğü kullanılabilir. Örneğin, bir kişiyi evden çağırmak için "Anne, çağıran!" veya "Çağıran!" diyebilir. Ayrıca, çağıran sözcüğünü birbirlerine arama yapmak, arkadaşlarını veya diğer kişileri aramak için kullanabilir. Örneğin, "Şimdi çağıran!" veya "Hey, çağıran!".

Çağıran sözcüğü ayrıca, çalışma ortamında kullanılabilir. Bir kişiyi çağırmak için "Çağıran!" veya "Büyük oda çağıran!" diyebilir. Ayrıca, çalışma ortamında bir araya toplanmak için "Toplantıya çağıran!" veya "Tüm personel çağıran!" diyebilir.

Çağıran Sözcüğünün Etimolojisi ve Geçmişi

Çağıran sözcüğü, İngilizce'den gelen bir sözcüktür. Sözcük, İngilizce cümle içerisinde çağrı yapmak için kullanılmıştır. Ayrıca, İsveç'in kökenli bir sözcüktür ve "kall" veya "kalla" olarak da bilinir. İsveççe sözcük, "çağıran" anlamına gelen "kalla" sözcüğünden türemiştir.

Çağıran Sözcüğünün Farklı Anlamları

Çağıran sözcüğü, farklı anlamlar taşıyabilir. Sözcük, bir kişiyi aramak veya çağırmak için kullanılabilir. Ayrıca, sözcük etkinlikleri, toplantıları veya toplantıları çağırmak için de kullanılabilir. Çağıran sözcüğü ayrıca, bir araya toplanmak veya bir şeyi oluşturmak için başlangıç noktasını ifade etmek için de kullanılabilir.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Çağıran, bir kişinin ya da bir grubun çevresindeki kişileri toplamak veya onları bir etkinliğe katılmaya ya da bir işi yerine getirmeye çağırmak için kullanılan bir kelimedir. Genellikle, çağıran bir kişi tarafından önerilen etkinlikler, çağrılan kişiler tarafından kabul edilir ve katılım gerçekleşir. Çağıran, çoğunlukla kamusal alana dair etkinlikler veya toplantılar için kullanılır, ancak aynı zamanda kişisel ya da özel etkinlikler ya da toplantılar için de kullanılabilir. Örneğin, bir parti veya tören için çağrıda bulunmak, bir araya toplanmak veya herhangi bir işi tamamlamak için herkesi çağırmak gibi.

Çağıran sözcüğü, dilimizde, kişileri bir araya getirmek için kullanılan bir terim olarak kullanılmaktadır. Çağıran, araya gelen kişileri hedef alan birlik, bir etkinlik veya bir işe katılmaya çağırmak için kullanılan bir sözcük olarak kullanılır. Bir etkinliğe çağrıda bulunmak, çağıran kişinin hedeflediği insanların etkinliğe katılmasını sağlamak için kullanılan bir sözcüktür. Çağıran, etkinliğe katılmayı kabul eden kişiler tarafından da kullanılır, ancak çoğunlukla çağrıya uyulmaz. Çağıran sözcüğünün başka anlamları da vardır, ancak bütün anlamların ortak özelliği, insanların bir araya gelmesini sağlamaktır.
 

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Çağıran, birini, bir şey ya da bir yerden aramak anlamına gelen bir sözcüktür. Birçok farklı durumda kullanılabilir. Örneğin, bir arkadaşınızı aramak için onu çağırabilirsiniz. Ayrıca, bir çağırma, bir mesaj ya da bir çağrı da çağırmak olarak tanımlanabilir.

Çağırmak, bir konu konuşmak için gerekli olan fiziksel varlıkların bir araya getirilmesidir. Bir arama ya da çağrı, genellikle insanları ziyarete çağırmaya yönelik olarak kullanılır. İnsanlar arasındaki iletişimin bir parçası olan çağırma, herhangi bir etkinlik ya da olaya katılmak için bir çağrıya cevap olarak kullanılabilir.

Çağırmak, bir arama yoluyla bir şeyi aramak ya da bulmak için kullanılabilir. Örneğin, bir ürünü aramak için bir satıcıyı çağırabilirsiniz. Ayrıca, bir ekibin bütün üyelerini bir araya getirmek için de çağırma yapabilirsiniz.

Çağırmak, duygusal olarak da bir anlam taşıyabilir. Bir arkadaşınıza arkadaşlık bağlarını tazelemek için arkadaşınızı çağırabilirsiniz. Aynı zamanda, bir arkadaşınızın üzüntülerini hafifletmek için onu çağırabilirsiniz.

Çağırmak, bir durumda bir kişinin desteğini almak için de kullanılabilir. Örneğin, bir arkadaşınızın yardımına ihtiyacınız olduğunda onu çağırabilirsiniz. Ayrıca, bir arkadaşınızın desteğini almak için onu çağırmayı tercih edebilirsiniz.

Çağırmak, her zaman bir kişinin ya da bir topluluğun dikkatini çekmek için kullanılır. Bir toplantıya çağırılmak, bir haber programına katılmak veya bir konferansa konuşmacı olarak katılmak gibi birçok farklı durumda çağırma yapılır.

Çağırmak, genellikle bir aramanın sonucu olarak kullanılır. Bir arama, bir şeye ulaşmak için verilen çağrıdır. Arama sonucu, aranan şeye ulaşmak için gerekli olan araçlara sahip olma durumudur.

Çağırmak, çoğu zaman bir çağrıya cevap olarak kullanılır. Genellikle bir arama sonucu, aranan şeye ulaşmak için bir çağrıya cevap olarak çağırma yapılır. Çağırmak, bir arama sonucunda aranan şeye ulaşmayı sa
 

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
12,415
398
5
Çağıran kelime anlamı olarak çağırmak, davet etmek veya çekmek olarak tanımlanır. Eğitimci bakış açısı ile bu kavramın örneklerini gösterebiliriz. Örneğin, bir öğretmen okulunu temiz tutmak için öğrencilerini çağırabilir. Bir veli de çocuğunu evde çalışırken gözetlemek için çağırabilir. Bir öğretmen de bir öğrencinin sınıf arkadaşlarıyla arkadaş olmasını çağırabilir. Bir eğitimci aynı zamanda öğrencilerin kendilerini geliştirmelerini ve çalışmalarını sürdürmelerini çağırabilir.

Çağıran kelimesi, bir kişiye başka bir kişiden bir şey istemek veya başka bir kişiyi etkilemek için kullanılır. Eğitimci bakış açısından, çağıran kelimesinin kullanımı öğrencilerin davranışlarını etkilemek için kullanılabilir. Örneğin, bir eğitimci öğrencilerin ilgisini çekmek ve öğrenme sürecini desteklemek için çağırabilir. Eğitimci, öğrencileri öğrenme ve etkileşim becerilerini geliştirmek için çağırabilir. Aynı zamanda, öğrencilerin çalışma ve ders çalışma alışkanlıklarını geliştirmelerini çağırabilir.

Çağıran kelimesi, eğitimciye öğrencilerin davranışlarını etkileme ve öğrenmelerini desteklemek için kullanılır. Eğitimci, öğrencilere çağırarak, özgüvenlerini artırmak, güvenliklerini hissetmelerini sağlamak ve öğrenme sürecini desteklemek için çağırabilir. Eğitimci, öğrencilerin özgüvenlerini arttırmak ve öğrenme sürecinin desteklenmesini sağlamak için çağırabilir. Böylece, çağıran kelimesi eğitimciye öğrencilerin davranışlarını etkileme ve öğrenmelerini desteklemek için kullanılır.
 

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Çağıran, bir kişinin veya kuruluşun, önceden belirlenmiş bir amaç veya görev için diğer kişileri veya kuruluşları arayıp, onların hizmetlerini veya yardımını istemek anlamına gelir. Çağıran, herhangi bir çağrının, çoğu zaman görünmeyen bir kaynağın, tüm hareketleri ve sonuçlarından sorumlu olduğu anlamına da gelir. Çağıran, çoğu zaman, kişilerin veya kuruluşların, kendileri için özel bir işi yapmaları veya katkıda bulunmaları için isteklerini ifade etmek için kullanılır. Çağıran, bir çağrının, çoğu zaman belirsiz bir kaynaktan veya sessiz bir ses tarafından yapıldığını da ifade eder. Çağıran, bir çağrının, çoğu zaman gösterişli veya ciddi bir şekilde yapıldığını da ifade eder. Çağıran, çoğu zaman, bir hareketin, önceden belirlenmiş bir amaç üzerinde çalışmaya başlamak veya önceden belirlenmiş bir hedefe ulaşmak için gerekli olan ilk adımın atılması anlamına da gelir.
 

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Çağıran, bir kişinin başka bir kişiye ya da bir şeye çağrıda bulunmasını ifade eder. Birçok durumda, çağıran, bir çağrı yapan kişi tarafından gerçekleştirilen veya çağrının hedefi olan kişi tarafından algılanan sesli bir çağrıdır. Çağıran, aynı zamanda bir mektup, e-posta, mesaj veya çağrıya davet gibi dijital çağrılar da olabilir. Çağıran, birbirleriyle iletişim kurmak isteyen iki ya da daha fazla kişiyi bir araya getirmek için de kullanılabilir. Çağıran, bir kişinin başka bir kişiye ya da bir şeye çağrıda bulunma eyleminin kısaltılmış hali olarak da bilinir ve genellikle bir araya gelerek ortak bir amaca ulaşmayı amaçlar.
 

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,420
1,314
112
Çağıran, bir kişinin veya bir şeyin başka bir kişi veya şeye cevap vermesini istemek için yapılan bir çağrıdır. Genellikle çağrı, bir ses ya da iletişim aracı aracılığıyla yapılır. Ses aracılığıyla çağrı, genellikle bir sözcük veya kısa bir cümle ile yapılır ve aynı zamanda iletişim aracı aracılığıyla da yapılabilir. Çağrının amacı, bir kişi veya şeyin, diğer kişi veya şeye cevap vermesini sağlamaktır. Çağrı, bir işi yapmaya çağıran veya bir etkinliğe katılmaya çağıran bir davetin aynısı olabilir. Çağrı, mesajın karşı tarafa ulaşmasını sağlayan bir yöntemdir. Bir çağrı, arayan kişi tarafından ya da aranan kişi tarafından yapılabilir. Bir kişinin arama gerçekleştirmesi, arayan kişinin aranan kişiyi tanımasını ve aranan kişinin arayan kişiyi tanımasını sağlar. Bir çağrının karşılığı olarak, arayan kişiden veya aranan kişiden cevap alınabilir. Böylece, arayan ve aranan kişi arasında bir iletişim kurulmuş olur.
 

Caesar

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,423
132
62
Çağıran, bir kişinin veya kuruluşun, bir başkasından belli bir eylemi yerine getirmesini istemek için kullandığı bir sözdür. Çoğu durumda, çağıran kişi veya kuruluş bazı olumlu sonuçların gerçekleşmesini beklemektedir. Çağırana karşı verilen cevap, çağıranın isteğini veya çağrıyı haklı çıkarmak için gerekli olan nedenleri içerebilir. Çağıran, çoğu zaman iletişim veya etkileşimin bir parçası olarak kullanılır. Örneğin, bir kişi bir ürünün satın alınmasını isteyebilir veya bir işletme müşterilerini kendi ürünlerini satın almaya çağırabilir.

Bir çağrının sonuçları çok çeşitli olabilir. Çağrıya uyulması durumunda, çağıran odaklı olumlu sonuçların gerçekleşmesi beklenir. Örneğin, bir ürünün satın alınması çağrısına uyulması durumunda, üretici belli miktarda kar elde edebilir. Aynı şekilde, bir işletmenin müşterilerini ürünlerini satın almaya çağırması durumunda, işletme de belli miktarda gelir elde etmiş olur.

Çağrıya uyulmaması durumunda ise, çağırana bağlı olarak, çok çeşitli olumsuz sonuçlar gerçekleşebilir. Örneğin, bir ürünün satın alınması çağrısına uyulmaması durumunda, üretici olası kar elde edemez. Aynı şekilde, bir işletmenin müşterilerini ürünlerini satın almaya çağırması durumunda, işletme olası gelir elde edemez. Bu sonuçlar, çağıran kişi veya kuruluşu zarara uğratabilir.

Sonuç olarak, çağıran, bir kişi veya kuruluş tarafından, belli bir eylemi gerçekleştirmesini istemek için kullanılan bir sözdür. Çağrının sonuçları, çağıran kişi veya kuruluşa bağlı olarak, çok çeşitli olumlu veya olumsuz sonuçları da beraberinde getirebilir.
 

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
12,415
398
5
Çağıran, bir kişinin bir hedefe ulaşmak için kendi kabiliyetlerini, özelliklerini ve yeteneklerini kullanmak için çağrıda bulunması anlamına gelir. Eğitimci bakış açısıyla, çağıran özellikle öğrenciler için önemlidir. Özellikle bireylerin kendini geliştirmek için isteksiz olmaları durumunda, çağıran öğrencilere motivasyon sağlamak için kullanılabilir.

Örneğin, bir öğrencinin başarılı olmak için kendini geliştirmesi gerektiğini anlaması için öğretmen çağırıcı konuşmalar yapabilir. Öğretmen, öğrencilere istekli olmaları gerektiğini, çalışmak ve çaba sarf etmek zorunda olduklarını ve başarılı olmak için kendilerini geliştirmeleri gerektiğini anlatabilir. Öğretmen, öğrencilerin dersleri düzenli olarak gözden geçirmeleri, ödevlerini özenle çalışmaları veya okuma ve konuşma becerilerini geliştirmeleri gerektiği konusunda çağırıcı konuşmalar yaparak öğrencileri motive edebilir.

Ayrıca, öğretmenler, öğrenciler için çağıran konuşmalarını sınıf ortamının dışına taşıyabilirler. Örneğin, öğretmenler konferanslara, seminerlere veya konuşmalara katılmaları için öğrencileri çağırabilir veya öğrencilerin kendi konuşma yeteneklerini geliştirmeleri için onların konuşmalar yapmalarını teşvik edebilir. Öğretmenler ayrıca öğrencilerin kendilerini geliştirmek için kendi becerilerini kullanmalarını önermek için çağırıcı konuşmalar yapabilir.

Son olarak, öğretmenler öğrencilerin hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için çağırıcı konuşmalar yapabilirler. Öğrencilerin hedeflerine ulaşmak için sabırlı ve azimli olmaları gerektiğini anlatmak için öğretmenler çeşitli örnekler, hikayeler ve teşvik etme konuşmaları yapabilirler. Örneğin, başarılı olmak için kendilerini geliştirmeleri gerektiğini anlatmak için öğretmenler öğrencilere başarılı olan kişilerin hikayelerini anlatabilir. Bu tür çağırıcı konuşmalar öğrencilerin hedeflerine ulaşmak için çaba göstermelerini ve kendilerini geliştirmelerini teşvik edebilir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü