Çakıldak ne demek TDK

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba,

Yeni konu açmak için buradayım. Çok yeniyim ve TDK'nın ne demek olduğu hakkında bilgim yok. Çakıldak kelimesini açıklamak için TDK'yı kullanmak istiyorum. Çakıldak kelimesinin anlamı nedir? TDK ile nasıl açıklanır? Bu soruların cevaplarını öğrenmek istiyorum.

Lütfen, bu konuda bana yardımcı olur musunuz? Çok önemli bir konu olduğu için size ne kadar teşekkür etsem azdır. TDK kullanarak çakıldak kelimesinin anlamını ve ne demek olduğunu öğrenmek istiyorum.

Teşekkürler.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Çakıldak Ne Demek TDK

Çakıldak ne demek TDK hakkında konuşanlar için bu makale size genel bir açıklama sunmak için hazırlanmıştır. Çakıldak kelimesi, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından "çırpılmış, çalkalanmış" şeklinde tanımlanmıştır. Bu terim özellikle suların sert çalkalarının söz konusu olduğu durumlarda kullanılır.

Çakıldak terimi özellikle su üzerinde kullanılırken, suların hızlı ve sert çalkalarının gerçekleştiği durumlarda kullanılmaktadır. Bu durumda, su çalkalamak için kullanılan enerji çok yüksek seviyededir. Bu durumda, su çok hızlı bir şekilde çalkalanarak, çakıldak oluşturulur. Oluşan bu çakıldak, suyu çalkalayarak dalgaların oluşmasına neden olur.

Çakıldak terimi, özellikle deniz seviyesinde meydana gelen su yükselmesi sonucunda oluşan olası tehlikeli durumlarda kullanılmaktadır. Çakıldak oluşumu, deniz seviyesi yükselmesi sonucunda oluşan dalga ve çalkaların, deniz tabanındaki kaya yüzeylerine çarpmasıyla oluşur. Bu durumda, su çok fazla kuvvet uygulayarak, kaya yüzeyine çarparak çakıldak oluşturur.

Çakıldak kelimesi, aynı zamanda doğada meydana gelen depremlerin etkisiyle oluşan olası tehlikeli durumlar için de kullanılmaktadır. Deprem sonrası oluşan çalkalar, su üzerinde çakıldak oluşumuna neden olabilir. Deprem oluşumlarındaki çalkalar, oluşan çakıldaklar ile birlikte su üzerinde yıkıcı etkilere neden olabilir.

Çakıldak Ne Demek TDK Özeti

Çakıldak ne demek TDK hakkında konuşanlar için, Türk Dil Kurumu tarafından "çırpılmış, çalkalanmış" şeklinde tanımlanan çakıldak kelimesi özellikle suların sert çalkalarının oluştuğu durumlarda kullanılmaktadır. Çakıldak terimi deniz seviyesinde meydana gelen su yükselmesi sonucunda oluşan olası tehlikeli durumlarda ve doğada meydana gelen depremlerin etkisiyle oluşan olası tehlikeli durumlarda kullanılmaktadır.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Çakıldak, Türkçede, çakıl taşı ile döşenmiş yerleri ifade eder. Genellikle dış mekanlarda, kaldırımlar, bahçeler, parklar, gibi alanlarda kullanılır. Çakıl taşları, çeşitli renklerde ve boyutlarda bulunur ve çok dayanıklıdır. Çakıl taşının kullanım amacı, yürümek veya oturmak için güvenli, konforlu ve estetik bir ortam oluşturmaktır. Çakıldaklar, normal olarak büyük ve küçük çakıl taşlarının düzenli bir şekilde dizilmesiyle oluşturulur. Çakıldaklar, çoğunlukla beton ve asfalt üzerinde yer alır ve yürümeyi kolaylaştırır. Çakıldaklar, normal olarak su ve yağmur altında çabucak kurumaya meyillidir. Aynı zamanda çok temiz olması ve mikropların çoğalmasını önlemek için, çok sık aralıklarla yıkanmalıdır. Çakıldaklar, ayrıca, alanların daha estetik görünmesini sağlamak ve insanların yürüyüş için daha uygun bir ortam oluşturmak için kullanılabilir.
 

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
12,260
398
5
Çakıldak, Türkçede üzüntülü, ümitsiz, hüzünlü ve çöküntülü durumu ifade eden bir deyimdir. Bir kişinin yaşadığı bazı olaylar sonucunda moral ve ümitlerinin kırılması, üzüntüsünün artması ve buna bağlı olarak kişinin kendisine güvenini, özgüvenini ve enerjisini kaybetmesiyle oluşur. Bu durum öğrencilerde de görülebilir. Örneğin, öğrencinin öğretmenleri tarafından algılanması veya öğrencinin kendisine güveni olmadığı için başarısız olması, çakıldak durumuna sebep olabilir.

Çözüm olarak, öğrencilerin çevreleriyle ve öğretmenleriyle iyi iletişim kurmaları, planlı ve disiplinli çalışmaları ve kendilerine güven duymaları çok önemlidir. Öğrencilerin öncelikli olarak hedeflerini netleştirmeleri ve bunu elde etmek için başarıya odaklanmaları gerekir. Öğrencilerin sevgi, destek ve saygıyı görerek, kendilerine güven duymaları ve çevreleriyle pozitif iletişim kurmaları çok önemlidir. Ayrıca, öğrencilerin başarısızlık duygusundan kurtulmak için motivasyon ve özgüven geliştirmeleri de önemlidir.

Öğrencilerin çakıldak durumunu aşmalarının yolu, onlara çalışma disiplinine, hedeflerini belirleme ve bunları gerçekleştirmede başarılı olma becerileri kazandırmaktan geçer. Eğitimciler, öğrencilere bu becerileri kazandırmak için destek ve motivasyon sağlamalıdır. Bu desteğin etkili olması için öğrencilere sevgi, nezaket ve anlayış gösterilmelidir. Ayrıca, öğrencilerin başarılı olmalarını destekleyen bir öğrenme ortamı oluşturulmalıdır. Öğretmenler, öğrencilerin başarısını sağlamak için öğrencilerin güvenini kazanmalı ve öğrencilere sonuçlar konusunda gerçekçi olmalıdır.
 

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Çakıldak, Türkçede genellikle toprak veya taş parçalarının havaya fırlatılarak oynanan bir oyundur. Oyunda, iki ya da daha fazla oyuncu tarafından oynanabilir. Oyuncuların amacı, toprak ya da taş parçalarını fırlatıp, çakıldaklarının arasına sıkıştırmak veya bir çukura düşürmektir. Oyunda, her oyuncu kendi toprak ya da taş parçasını fırlatır ve sonra diğer oyuncuya geçer. Oyuncunun attığı taş ya da toprak parçasının, çakıldakların arasında sıkışması ya da çukura düşmesi durumunda puan kazanır. Çoğu zaman, çakıldak oyunu, çocuklar arasında oynanan ve eğlenceli bir etkinlik olarak bilinir.

Çakıldak oyununda kullanılan taş veya toprak parçaları, genellikle küçük ve yuvarlak şeklindedir. Oyunun oynanması için gerekli olan malzemeler, çoğu zaman en yakın parkta ya da bahçede bulunabilecek taş, toprak veya çakıl parçalarından oluşur. Oyuncular, attıkları taş veya toprak parçasının, çakıldakların arasına sıkışması ya da çukura düşmesi durumunda puan alırlar. Oyunda puan almak için, oyuncunun uygun pozisyonları bulması ve taş ya da toprak parçasını o pozisyonda fırlatması gerekir.

Çakıldak oyunu, çoğu zaman çocuklar arasında oynanan eğlenceli bir etkinlik olarak tanınır. Oyunda, eğlenceli bir atış yapmak ve puan kazanmak için çaba harcanır. Oyunun oynanması, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimlerini arttırmakta önemli bir rol oynar. Oyun, oyuncuların fiziksel koordinasyonu, dikkat ve odaklanma yeteneklerini geliştirir. Çakıldak oyunu, çocuklar arasında çok sevilen bir oyundur ve doğal ortamların keyfini çıkarmalarını ve arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmelerini sağlar.
 

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Çakıldak, Türkçe’de ‘yorgun, bitkin’ anlamına gelen bir sözcüktür. Sözcük, İstanbul ağzında kullanılmaktadır. Genellikle bitkinlik, yorgunluk ve kendini tükenmiş hissetmek gibi durumlarda kullanılır.

Çakıldak, sözcük olarak tam olarak çakıl+dak şeklinde yazılır. Çakıl kelimesi, Türkçe’de ‘taş’ anlamına gelir. Sözcük özellikle uzun süreli bir işin bitmesiyle ya da yorucu bir durumla karşı karşıya kalınca, yorgunluk, bitkinlik ve tükenmişlik hissine verilen bir ifadedir.

Çakıldak sözcüğünün kökeni hakkında çeşitli teoriler vardır. Bazılarına göre, bu sözcük Eski Türkçeden gelmektedir. Diğerlerine göre ise, çakıldak sözünün kökeni Osmanlı dönemine kadar gidebilmektedir. Bu teorilerin tam olarak doğru ya da yanlış olduğu konusunda ortak bir görüş yoktur.

Çakıldak sözcüğünün çoğulunun ise ‘çakıldaklar’ biçiminde olduğu bilinmektedir. Bu sözcük, yalnızca Türkçe’de kullanılmaz. Arapça, Farsça ve İngilizcede de çeşitli benzer sözcükler vardır.

Çakıldak sözcüğü, özellikle günlük konuşmalarda sıklıkla kullanılır. Bu sözcük, özellikle uzun süreli ve yorucu bir durumun bitmesinden sonra kullanılan bir ifadedir. Bazen de, çok yorgunluk hissedildiğinde bu sözcük kullanılır. Bu sözcük, aynı zamanda çok bitkin ve tükenmiş hissettiğimiz zamanlarda da kullanılır.
 

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Çakıldak, Türkçede bir deyimdir ve genellikle bir kişinin korkudan çökmüş, donuk veya çökük olmasını ifade eder. Çoğunlukla, bir kişinin korkudan çökmüş, korkudan donuk, çökük veya ürkek olması durumunda kullanılır. Çakıldak aynı zamanda bir kişinin korkuyla donuk, çökük veya ürkek olmasının nedenini ifade eder. Bir kişinin çakıldak durumuna girmesi, o kişinin korkudan çok güçlü bir şekilde etkilendiği anlamına da gelir. Çakıldak, genellikle “korkudan çöküvermiş”, “korkudan donuk” veya “korkudan ürkek” gibi deyimlerle de tanımlanır.
 

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,146
1,256
112
Çakıldak, Türkçe'de çakıldık, çakıldı, çakılıp gitmek veya çakılmak anlamına gelen bir sözcük olup, genellikle bir kişinin kendine verdiği kararları düşünüp üzerinde çalışmasını ifade eder. Çakıldak, özellikle yaşamının bazı kısımlarını etkileyen kararlar almak için kendisine zaman ayırmayı ve düşünmeye çekilmeyi anlatmak için kullanılan bir deyimdir. Çoğu zaman, çakıldak ile yaşamına yeni bir yön vermek ya da gelecekteki başarısının temellerini atmak için kendisine zaman ayırmak kastedilir. Çakıldak sırasında, kişi kendisi için en iyi kararın ne olduğunu, gerçekten istediği şeylerin ne olduğunu ve zamanının nasıl değerlendirilmesi gerektiğini düşünebilir. Bu düşüncelerin sonunda, kişi kendisine verdiği kararları uygulamaya başlayabilir ve gelecekteki yaşamını düzenleyebilir.
 

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Çakıldak, çoğunlukla taş veya tüf taşından oluşan deniz kıyısında veya nehirde oluşan bir kaya yığını olarak tanımlanır. Bu kaya yığınları, denizin vurduğu tüm taşların bir araya toplanmasıyla oluşur. Çakıldaklar, denizin vurduğu taşların aşınması ve etkilenmesiyle meydana gelir. Çakıldaklarda görülen küçük taşlar, deniz tabanından çıkarak bir araya toplanır. Denizin vurduğu taşlar, denizin vurduğu kaya yüzeylerinin aşınmasıyla küçük taşların oluşmasına neden olur. Bu küçük taşlar, birbirleri üzerine konarak deniz tabanındaki çakıl taşlarının bir araya toplanmasıyla çakıldaklar oluşur.

Çakıldakların oluşumu, çoğunlukla okyanuslar veya denizlerde görülür. Fakat, nehirlerin akışında oluşan taşların bir araya toplanmasıyla oluşan kaya yığınları da çakıldak olarak adlandırılır. Çakıldakların oluşumu, denizin vurduğu taşların aşınması ve etkilenmesine bağlıdır. Çakıldaklar, deniz tabanındaki çakıl taşlarının bir araya toplanmasıyla meydana gelir.

Çakıldaklar, çoğunlukla deniz kıyısında veya nehirde oluşur. Deniz tabanındaki çakıl taşlarının küçük parçalara ayrılması ve denizin vurduğu taşların bir araya toplanmasıyla oluşan kaya yığınları, çakıldak olarak adlandırılır. Çakıldaklar, deniz tabanındaki çakıl taşlarının aşınması ve etkilenmesiyle oluşur. Çakıldaklar, denizin vurduğu taşların bir araya toplanmasıyla meydana gelir. Denizin vurduğu taşların aşınması, küçük taşların oluşmasına ve çakıldakların oluşmasına neden olur.
 

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
19,660
1,247
112
Çakıldak, Türkçe dilinde bir kişinin çok çalışıp yorulması anlamına gelir. Çok çalışan, çalışmaktan yorulan bireyler, çakıldak olarak adlandırılır. Çakıldak, özellikle öğrenciler için kullanışlı ve anlamlı bir sözcüktür. Çünkü öğrenciler eğitim süreçlerini gerçekleştirirken çok çalışmak zorunda kalırlar. Öğrencilerin ulaşabilecekleri başarı seviyesini arttırmak için çok çalışmaları gerekir.

Çoğu zaman öğrencilerin çok çalışmasının bir sonucu olarak, çalışmaktan yorulma, bitkinlik ve uykusuzluk gibi belirtiler gözlenir. Öğrencilerin çok çalışmasının yol açtığı bu belirtilerin önüne geçmek için, öğrencilerin günlük rutinlerinin düzenli olması ve düzenli olarak dinlenmeyi aralıksız çalışmaya ayırmak gerekir. Öğrencilerin, çalışma süreçlerinin gerektirdiği yoğun çalışma temposunu koruması ve zamanı etkin kullanması da çok önemlidir.

Öğrencilere çok çalışmaktan çok bitkin düşmesini engellemek için, öğretmenlerin öğrencilere günlük yaşam rutinleri oluşturmaları ve günlük dinlenme süreleri önermeleri önerilir. Ayrıca, öğrencilerin çalışma süreçlerini rahatlatmak için, öğretmenlerin öğrencilere çalışma planları oluşturmaları ve ders çalışmalarını sınıf çalışması, kişisel çalışma ve ödevler gibi üçe ayırmaları önerilir. Böylece, öğrenciler çok çalışmamakla birlikte, düzenli olarak çalışma süreçlerini daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilirler.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü