Çakışmalı ne demek

TheZenith

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,306
107
62
Merhaba,

Ben çok yeniyim ve "çakışmalı" kelimesini tam olarak anlamıyorum. Hangi durumlarda kullanılır? Nasıl bir anlam ifade eder? Bununla ilgili yardım almak istiyorum.

Herkese merhaba,

Ben henüz çakışmalı kelimesini anlamıyorum. "Çakışmalı" kelimesini kullanmak için hangi durumlar söz konusu? "Çakışmalı" kelime neyi ifade ediyor? İş, sosyal yaşam veya eğitim gibi farklı alanlarda nasıl kullanılır? Bir dilbilimci olarak, bu kelimenin anlamı hakkında yardım almak istiyorum.

Çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Çakışmalı Ne Demek?

Çakışmalı kelimesinin anlamı, iki ya da daha fazla şeyin birbirleriyle çatışması ya da çelişmesi anlamına gelir. Çok sayıda insan, çakışmalının iki farklı fikir veya görüşler arasındaki zıtlaşmayı ifade eden bir anlam olduğunu düşünür. Ancak, çakışmalı terimi, sadece görüşler arasındaki çatışmayı değil, aynı zamanda fiziksel çatışmayı da ifade eder.

Çakışmalı, iki ya da daha fazla fikir ya da kavram arasında çatışmayı ifade eden bir terimdir. Bir örnek olarak, iki insan arasındaki bir tartışmada, her iki tarafın da haklı olacağı anlaşılıyorsa, bu çakışma olarak adlandırılır. Çakışmalı, iki ya da daha fazla taraf arasında etkileşimin çatışma ile sonuçlandığı durumlarda da kullanılır. Bu durumda, iki taraf arasındaki etkileşim olumsuz bir sonuç doğurur.

Çakışmalının Diğer Anlamları

Çakışmalı terimi, yalnızca fikir ya da kavramlar arasındaki çatışmayı değil, aynı zamanda fiziksel çatışmayı da ifade eder. Fiziksel çatışma, iki ya da daha fazla kişinin çatışmaya girmesi anlamına gelir. Fiziksel çatışma, iğrenç davranışlar, dövme, çekişme veya bazı fiziksel durumlarda çatışmaya girmek gibi olumsuz davranışları içerebilir.

Çakışmalının Kullanımı

Çakışmalı, genellikle çatışma çözme veya anlaşmaların sağlanması için kullanılan bir terimdir. Çakışmaların çözümü, çatışma taraflarının her birinin penceresinden görünümünün anlaşılmasına, her tarafın taraflarının nedenlerini anlamasına ve tarafların arasında bir anlaşma sağlanmasına bağlıdır.

Sonuç

Çakışmalı, iki ya da daha fazla fikir veya kavram arasındaki çatışmanın ifade edilmesi için kullanılan bir terimdir. Çakışmalı, aynı zamanda fiziksel çatışmaya da işaret edebilir. Çakışmaların çözümü, tarafların her birinin penceresinden görünümünün anlaşılmasını, her tarafın taraflarının nedenlerini anlamasını ve tarafların arasında bir anlaşma sağlanmasını gerektirir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Çakışmalı, çoklu kaynaklı bir kaynaktan alınan bilgi veya aktivitelerin zaman üst üste gelmesi anlamına gelir. Çakışma, özellikle toplumsal aktiviteler, eğitim, işler ve hizmetler açısından çok önemlidir.

Çakışmanın önemi, herhangi bir kaynaktan alınan bilgi veya aktivitelerin optimum kullanımının sağlanmasıdır. Bir çakışmanın önemi, çeşitli kaynakların tek bir zamanda ve tek bir yerde etkin bir şekilde kullanılmasıdır. Çakışma, zamanı daha verimli kullanmak için en iyi çözümler sunar.

Çakışmalı kaynak kullanımı, özellikle toplumsal ve ekonomik olarak kalkınmanın sağlanmasında önemlidir. Örneğin, bir ülkede eğitim, sağlık ve sanayi kaynaklarının çakışmalı olarak kullanılması, toplumsal kalkınma ve ekonomik refahın sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca, çakışmalı kaynak kullanımı, farklı kaynakların etkileşimlerinin daha iyi anlaşılmasına ve daha verimli kullanılmasına da yardımcı olur. Örneğin, bir sağlık hizmeti kaynağının eğitim ve sanayi kaynaklarıyla etkileşimini anlamak, kaliteli hizmet vermek için önemlidir.

Çakışmalı kaynak kullanımının küresel ölçekteki önemi, çeşitli ülkeler arasındaki ticari ve ekonomik alışverişin artmasına ve çeşitli alanlardaki teknolojik gelişmelere olanak sağlamasına bağlıdır. Çakışmalı kaynak kullanımı, dünyanın her yerindeki insanların daha iyi hizmet almalarını sağlar.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Çakışmalı, çoğu durumda, iki farklı şeyin zaman veya mekânda bir araya gelmesi olarak tanımlanabilir. Bu kavram, çoğunlukla teknik veya stratejik anlamda kullanılır. Bu kavram, bir proje veya görevde başarılı olmak için iyi bir planlama gerektirdiğini vurgulamak için kullanılır.

Çakışmalı, özellikle projelerde çalışanların takvimlerini yönetmek için yararlıdır. Örneğin, bir proje planlayıcısı, çeşitli çalışanların özelliklerini ve işlerin sürelerini organizasyon için kullanarak, çalışanların zaman ve mekânı özgün biçimde planlamalarını sağlayabilir.

Çakışmalı, aynı zamanda, bir projenin başarısının sağlanması için stratejik düşünmeyi de önemli bir rol oynayabilir. Örneğin, bir proje planlayıcısı, çalışanların çalışmalarını yürütecek kapasiteyi arttırmak için farklı taktikler kullanarak, projenin başarısını arttırabilir.

Çakışmalı, çoğu zaman, sadece teknik veya stratejik anlamda değil, aynı zamanda ekonomik anlamda da kullanılabilir. Örneğin, bir proje planlayıcısı, çalışanların çalışma performanslarını arttırmak ve giderleri azaltmak için çalışanların çalışmalarını çakıştırabilir.

Son olarak, çakışmalı, çalışanların özelliklerini ve işlerin sürelerini organize etmek için önemli bir araçtır. Bir proje planlayıcısı, çalışanların çalışmalarını verimli ve etkili bir şekilde yürütebilmek ve projenin başarısını arttırabilmek için çakışmalı kullanabilir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
13,060
398
5
Çakışmalı, bir kavramın farklı anlamlarının, karşılıklı olarak etkileşim içinde oldukları anlamına gelir. Bu, öğrenme sürecinde öğrencilerin, çoğu zaman çelişkili fikirler arasında karar vermek için zorlanmaları anlamına da gelir. Bu, öğrenciler arasında çeşitli fikirler arasına bakış açılarının karşılaştırılmasını sağlar ve öğrenme sürecini zenginleştirir.

Çakışmalı eğitimin avantajlarından biri de, öğrencilerin farklı bakış açılarını gözlemlemeleridir. Öğrenciler, öğrenme sürecinde daha fazla farklı bakış açısını kavrayabilirler. Görüşler arasında çelişmeler olması, kişisel düşüncelerin öğrencilerin kendilerini geliştirmesine yardımcı olabilir.

Çakışmalı eğitim, öğrencilerin, konu hakkında karşılaştıkları engelleri aşmalarına yardımcı olur. Öğrenciler, konu hakkında kendi düşüncelerini daha fazla geliştirebilir ve daha fazla bilgi toplayabilirler. Böylece, öğrenciler, konu hakkında daha derinlemesine düşünebilirler.

Çakışmalı eğitim, aynı zamanda öğrencilerin konu hakkında kendilerini ifade etme ve diğerlerinin fikirlerini anlama fırsatı da sağlar. Öğrenciler, kendi düşüncelerini ifade etmek ve diğerlerinin fikirlerini anlamak için kendi fikirlerini tartışabilir ve karşılıklı olarak konuşabilirler. Bu, öğrencilerin konu hakkında daha derin ve kapsamlı bir şekilde düşünmelerini sağlar.

Çakışmalı eğitim, öğrencilerin, çözüm üretmek için farklı yaklaşımları gözlemlemelerine ve çözümleri uygulamalarına da yardımcı olur. Bu, öğrencilerin, konu hakkındaki düşüncelerini daha ayrıntılı bir şekilde tartışmalarını ve karşılıklı olarak diğerlerinin görüşlerini kavramalarını sağlar. Bu, öğrencilerin, daha verimli ve etkili çözümler üretmelerini sağlar.

Çakışmalı eğitim, öğrencilerin çözüm odaklı düşünmelerini ve daha yüksek akademik başarılarını destekler. Öğrenciler, konu hakkındaki görüşlerini karşılaştırmaları ve daha derin bir şekilde düşünmeleri sayesinde, daha yüksek notlar alma ve daha iyi bir anlayış geliştirme fırsatı elde ederler.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Çakışmalı, birbiriyle uyumsuz veya çelişen şeyleri veya düşünceleri ifade eden bir terimdir. Çakışma, iki ya da daha fazla unsuru, kavramı veya fikri bir arada tutan bir durumdur. Birbirine çakışan unsurların her biri, diğerinden farklı özellikleri ve fikirleri içerir. Bir çakışma, çatışma veya karmaşa yaratabilir, ancak daha fazla öğrenme ve fikirleri paylaşma fırsatları da sunabilir.

Çakışmalı kavramının farklı ortamlarda kullanılması mümkündür. Örneğin, eğitim ortamlarında çakışmalı öğrenme yaklaşımı, öğrencilerin farklı düşünceleri ve farklı öğrenme tarzlarını kullanarak konulardaki bilgilerini genişletmesini sağlamak amacıyla kullanılır. İş dünyasında, çakışmalı fikirler, yeni fikirler ve daha etkili şekillerde çözümler sunmak için kullanılabilir. Ayrıca, siyasi ve toplumsal konularda çakışmalı yaklaşımlar, önemli konulara karşı farklı bakış açılarının tartışılmasının ve bunun sonucunda daha iyi sonuçların elde edilmesinin sağlanmasını amaçlar.

Çakışmalı ortamlar, farklı bakış açılarının dile getirilmesi ve farklı fikirlerin paylaşılması ile öğrenme ve büyüme fırsatlarını arttırır. Bununla birlikte, çakışmalı ortamlar zor olabilir ve kimi zamanlar gerginlik ve çatışmalara neden olabilir. Dolayısıyla, herhangi bir çakışma ortamında, çakışma yaratan unsurların çözüme odaklı bir şekilde ele alınması önemlidir.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,936
1,256
112
Çakışmalı olarak tanımlanabilecek kavram, farklı kurallar, değerler, çıkarlar, fikirler veya kültürlerin bir arada bulunması anlamına gelmektedir. Bu çakışmalar, bir çeşit rekabet ya da çatışma durumu oluşturur ve birbiriyle çelişen ya da uyumsuz olan bu kavramlar, farklı kültürlerin etkileşimlerini gösterir. Bu etkileşimler, herkesin özgürce kendini ifade etmesine izin verirken, herkesin kendi değerlerini ve inançlarını korumasını da sağlar. Çakışmalı durumlar, kültürler arası diyalogun gelişmesine yardımcı olurken, zenginliklerin çoğalmasına da neden olmaktadır.

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Çakışmalı, birbiriyle çatışan veya çelişen iki ya da daha fazla kavram, fikir veya eylem arasındaki uyumsuzluğu ifade eder. Bir çakışma, çatışma ya da çatışmayı temsil edebilir. Çakışmalar, kişisel veya toplumsal olarak ortaya çıkabilir ve her iki durumda da ihtilaf veya anlaşmazlıklara neden olabilir.

Çakışmaların kaynağı, herhangi bir durumda farklı beklentilerin, değerlerin veya çıkarların çatışması olabilir. Örneğin, bir çiftin evliliklerini üzerinde anlaşamadıkları bir konu hakkında çakışmaları olabilir. Aynı zamanda, toplumsal çakışmalar ya da ayrışmalar da ortaya çıkabilir. Bu çatışmalar, toplumsal cinsiyet, etnik köken ya da dinsel kimlik gibi farklılıklar arasındaki çatışmaların ürünü olabilir.

Çakışmaların çözümlenmesi, çatışan taraflar arasındaki iletişimin geliştirilmesini, tarafların birbirlerinin niyetlerini anlamalarını ve aralarındaki uyumsuzluğu çözmek için müzakereler yürütmesini gerektirir. Aynı zamanda, tarafların, çatışmanın tüm tarafları için en iyi çözümü aramalarını ve kalıcı bir çözüm üretmelerini de sağlamalıdır.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
9,411
483
5
Çakışmalı, çakışan, çelişen veya karşıt görüşleri ifade eden kelimelerle anılır. Örneğin, eğitim alanında, çakışmalı konuların üzerinde durulması, konu ve fikirlerin tartışılması ve çakışmalı fikirlerin ifade edilmesi, öğrencilerin konu hakkında düşünme yeteneklerini geliştirmelerini sağlayacaktır.

Örneğin, okullarımızda öğrencilere çakışmalı konular hakkında tartışma ve fikirlerini ifade etme fırsatı verilmelidir. Örneğin, öğrencilerin kendilerine sunulan konu hakkında çelişen veya karşıt fikirleri tartışmasının teşvik edilmesi eğitim sürecini daha verimli hale getirecektir.

Öğrencilere farklı düşünceleri destekleyici yaklaşımda bulunmak ve onları eleştirel düşünmeye teşvik etmek, öğrencilerin sorgulama becerilerini geliştirecek ve öğrencilerin çakışmalı konularda kendi fikirlerini karşılaştırıp çözümler üretme becerisini geliştirecektir.

Çakışmalı konuların üzerinde durulması, öğrencilerin problem çözme ve öz disiplin kazanma becerilerini geliştirecektir. Bu becerilerinin geliştirilmesi, öğrencilerin hayatları boyunca kendilerini geliştirmelerini sağlayacaktır.

Çakışmalı konuların üzerinde durulması, öğrencilerin farklı konularda farklı bakış açılarını öğrenmelerini ve karşılaştırmalı düşünme becerilerini geliştirmelerini de sağlayacaktır. Öğrencilerin bu becerilerinin geliştirilmesi, onların karar ve problem çözme yeteneklerini geliştirecektir.

Çakışmalı konuların üzerinde durulması, öğrencilerin etkili iletişim becerilerini geliştirmelerini de sağlayacaktır. Çakışmalı konuların konuşulması, öğrencilerin farklı bakış açılarını kabullenme ve diğerlerinin görüşlerini değerlendirme becerilerini geliştirmesini sağlayacaktır.

Çakışmalı konuların üzerinde durulması, öğrencilerin konu hakkındaki fikirlerini ifade etmeyi öğrenmelerini de sağlayacaktır. Öğrencilerin çakışmalı konularda kendi fikirlerini ifade etme becerilerinin geliştirilmesi, öğrencilerin kendilerini ifade etme ve iletişim becerilerini geliştirmelerini sağlayacaktır.

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Çakışmalı, çeşitli görüşlerin, düşüncelerin, kavramların veya fiziksel nesnelerin bir araya gelmesiyle oluşan karışımı ifade eder. Örneğin, çakışmalı bir sınıf içeriği, öğrencilerin farklı konularda çeşitli bilgileri bir araya getirerek yaratılan eğitim programıdır. Çakışmalı bir ortam, çeşitli konuların, farklı kişilerin veya farklı görüşlerin bir araya getirilmesini sağlayarak öğrenmeyi teşvik eder.

Çakışmalı öğrenme, öğrencilerin daha fazla bilgi sahibi olmalarını, problem çözme becerilerini ve kritik düşünme becerilerini geliştirmelerini sağlar. Çakışmalı öğrenme, öğrencilerin çevrelerindeki çeşitli kaynakları kullanarak öğrenme ve anlama süreçlerine katılmalarını teşvik eder. Bu, öğrenciye farklı konulara temel kavrayışlar geliştirmek ve yeni bağlantılar kurmak için çok daha fazla seçenek sunar.

Çakışmalı öğrenme, öğrencilerin farklı konuları, farklı görüşleri ve farklı bakış açılarını karşılaştırmalarını ve analiz etmelerini sağlar. Aynı zamanda, çakışmalı öğrenme, öğrencinin konu hakkında çok daha fazla bilgi toplamasını ve tüm bilgileri anlamasını sağlar. Zorlukları çözmek ve çözümleri uygulamak için çok daha fazla bilgiye sahip olacaktır. Çakışmalı öğrenme, öğrencileri tek yönlü düşünmeye mahkum etmez, aksine farklı konular arasındaki bağlantıları kurmak ve çözümler üretmek için kreatif düşünmeyi teşvik eder.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)