Çalakalem nasıl yazılır TDK

CounteSS

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,366
115
62
Merhaba, çalakalem nasıl yazılır TDK'de? Çalakalem yazmak çok zor gibi görünüyor ve çok fazla bilgiye ihtiyacım var. Bu nedenle, TDK'de çalakalem yazmayı öğrenmek istiyorum ve bu konu üzerinde destek almak istiyorum. Ne tür bilgilere ihtiyacım var? Nasıl başlayacağımı ve hangi ipuçlarını izleyeceğimi bilmiyorum. Yani, bu konuda ne tür ipuçları alabileceğimi ve nasıl çalakalem yazacağımı öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Lütfen bana yardım etmekten çekinmeyin.

HüzünRüyası

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Çalakalem Yazımı Hakkında TDK'den

Günümüzde çalakalem yazımı, konuşma ve yazılı dil arasındaki farkı kapatmak için kullanılmaktadır. Çalakalem yazımının kullanımı, çoğu kez konuşma dili ile yazı dilinin arasındaki farkı ortadan kaldırarak, konuşma ve yazı dilinin arasındaki geçişi kolaylaştırmak istenilmektedir. Çalakalem, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanmış ve kullanılmakta olan bir dil türüdür.

Bir çalakalem yazısının özellikleri, öncelikle sözcüklerin dilbilgisi kurallarına göre kullanılmamasıdır. Bu kural, özellikle bitişik sözcüklerin kullanımıyla ilgilidir. Sözcüklerin bitişik olarak kullanılması, çalakalem yazılarda oldukça yaygındır.

Bir diğer özellik, özne ve fiil arasındaki ilişkiyi gölgelemektir. Çalakalem yazımında, özne ve fiil arasındaki ilişki oldukça belirsizdir. Çalakalem yazımının bu özelliği, çoğu kez anlamın karışmasına neden olur.

Çalakalem yazımında, sözcüklerin uygun sözcüklerle değiştirilmesi de sıklıkla kullanılır. Bu durum sözcüklerin anlamını değiştirmesi nedeniyle oldukça güvenilir bir yöntem değildir.

Çalakalem yazımında ayrıca, sözcüklerin çoğu kez kısa cümleler halinde kullanılması da sık görülür. Kısa cümleler, anlamın kolayca kavranmasını sağlar.

Çalakalem Yazımında Kullanılan Anahtar Sözcükler

Çalakalem yazımında kullanılan anahtar sözcükler arasında, geçiş sözcükleri, sözcüklerin kısaltılması, sözcüklerin araya konması ve özne fiil ilişkisinin kesin olmaması bulunur.

Geçiş sözcükleri, çalakalem yazımında anlamın akışını kolaylaştırmak için kullanılır. Kullanılan geçiş sözcükleri arasında, özellikle “ki” ve “gibi” sözcükleri bulunur.

Sözcüklerin kısaltılması, çalakalem yazımında kullanılan bir diğer özelliktir. Kısaltılan sözcükler, genellikle belli bir konu hakkında yazılan yazıların anlaşılırlığını arttırmak amacıyla kullanılır.

Sözcüklerin araya konması, çalakalem yazımının özelliklerinden biridir. Bu durumda, sözcükler arasına bağlaç sözcükler veya araya konulan diğer sözcükler eklenir.

Çalakalem yazımında, özne ve fiil arasındaki ilişki oldukça belirsizdir. Bu durum, kullanılan sözcükler arasında anlamsal bağların kurulmasının oldukça zor olduğu anlamına gelir.

Çalakalem Yazımına Genel Bakış

Çalakalem yazımı, konuşma dili ile yazı dilinin arasındaki farkı ortadan kaldırarak, konuşma ve yazı dilinin arasındaki geçişi kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Çalakalem yazımının kullanımı, özellikle anlaşılırlığı arttırmak amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Çalakalem yazımında sözcüklerin dilbilgisi kurallarına göre kullanılmaması, sözcüklerin bitişik olarak kullanılması, sözcüklerin çoğu kez kısa cümleler halinde kullanılması, geçiş sözcüklerinin kullanılması, sözcüklerin kısaltılması, sözcüklerin araya konması ve özne fiil ilişkisinin kesin olmaması gibi özellikleri bulunur.

Türk Dil Kurumu tarafından çalakalem yazımının kullanımı ve özellikleri tanımlanmıştır. Çalakalem yazımının kullanımı, özellikle konuşma dili ile yazı dilinin arasındaki farkı ortadan kaldırarak, anlaşılırlığı arttırmak amacıyla kullanılmaktadır.