Calip ne demek TDK

Dusunenyolcu

Yeni Üye
BaYaN
2 Nis 2023
1,271
114
2
Merhaba,

Calip ne demek TDK tarafından sıkça sorgulanan bir konu. Bu konuda yardım istiyorum. Benim anlayamadığım konu, calip ne demek, ne anlama geliyor? TDK'nın sözlüğünde ne ifade ediyor? Benim kafamda bir fikir oluşturmam gerekiyor, ama bu konuda çok bilgim yok.

Kısaca, calip ne demek, TDK'nın sözlüğündeki tanımı nedir ve bu kelime ne anlama geliyor? Çok şey öğrenmek istiyorum, bu konuda yardım edebilecek herkese çok teşekkür ederim.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Calip Ne Demek? TDK Anlamı Nedir?

Calip, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından belirtilen anlamlarıyla, 'bir yerin tahrip edilmesi' veya 'çürümüş, çürük' anlamlarına gelmektedir. Bu sözcük, özellikle kültürel mirasların zarar gördüğü durumlarda kullanılmaktadır.

Calip, TDK, çürümüş, tahrip, kültürel miras

Calip sözcüğü, yaygın olarak kültürel mirasların korunmasına ilişkin yürürlükte olan yasalara göre kullanılmaktadır. Bu sözcük, özellikle tarihi yerlerin tahrip edilmesi, çürümüş, çürük veya hasarlı olarak bulunması durumunda kullanılmaktadır.

Kültürel mirasların korunmasına ilişkin yürürlükte olan mevzuat çerçevesinde, Calip sözcüğünün kullanımı oldukça önemlidir. Bu sözcük, özellikle kültürel mirasların hasar gördüğü durumlarda kullanılmaktadır.

Calip, TDK, çürümüş, tahrip, kültürel miras, yasalar, mevzuat

Calip, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından belirtilen anlamıyla, "bir yerin tahrip edilmesi" veya "çürümüş, çürük" anlamına gelmektedir. TDK'nın belirlediği anlamıyla, Calip sözcüğünün kullanımı, kültürel mirasların korunmasına ilişkin yürürlükte olan yasalara uygun olarak yapılmalıdır.

Calip sözcüğünün doğru kullanımı, mevzuat çerçevesinde kültürel mirasların korunmasına katkı sağlayacaktır. Bu nedenle, Calip sözcüğünün doğru ve hatasız bir şekilde kullanılması önemlidir.

Calip, TDK, çürümüş, tahrip, kültürel miras, yasalar, mevzuat, doğru kullanım

Son olarak, özellikle kültürel mirasların tahrip edilmesi, çürümüş, çürük veya hasarlı olarak bulunması durumunda, TDK tarafından belirtilen anlamıyla, Calip sözcüğünün doğru ve hatasız bir şekilde kullanılması önemlidir. Böylelikle, kültürel mirasların korunmasına ilişkin mevzuat çerçevesinde katkı sağlanmış olur.
 
  • Love
Reactions: MaviGöçer

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Calip, İngilizce “Calibration” kelimesinin kısaltması olarak kullanılan Türkçe bir kelimedir. Genellikle, özellikle mühendislik alanında kullanılan bir terim olarak, “Kalibrasyon” anlamına gelir. Kalibrasyon, bir ölçüm aletinin, yüksek doğruluk seviyesine sahip olmasını sağlamak için işaretleri, sinyalleri veya ölçümleri kontrol etmek anlamına gelir. Kalibrasyon, ölçüm aletlerinin işaretlerini, sinyallerini ve ölçümlerini kontrol etmek için özel bir kalibrasyon işlemi uygulanmasını gerektirir. Bu kalibrasyon süreci, her zaman doğru ve güvenilir ölçümlerin alınmasını sağlamak için çok önemlidir. Bu kalibrasyon işlemi, bir ölçüm aletinin kalibrasyonu olarak da bilinir ve Calip olarak kısaltılmıştır.
 

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Calip, İngilizcede “kalip” olarak tanımlanan bir terimdir. Bir kalip, uygun bir şekilde düzenlenmiş veya biçimlendirilmiş bir materyal aracılığıyla özellikle sıvı veya yoğun maddelerin kontrollü bir şekilde şekillendirilmesi için kullanılan bir tür tezgah aletidir. Kalipler, çoğunlukla tekstil, metal, plastik, ahşap veya çimento gibi malzemeler için kullanılır. Kalip, çeşitli türlerde ve boyutlarda çıkarılabilir veya sabitlenebilir. Kalipler, çoğunlukla metal, ahşap, plastik veya diğer malzemelerden üretilir. Kalip, çoğunlukla basınç, elle tutma veya kalıplama makineleri aracılığıyla kullanılan ürünlerin üretiminde kullanılır. Kalip üretiminde, özellikle çelik ve alüminyum alaşımların kullanımı çok yaygındır. Kalip, ürünlerin üretiminde çok önemli bir araçtır, çünkü kalip, ürünlerin tasarımının ve özelliklerinin sınırlandırılmasını sağlar. Kalip, ürünlerin tasarımının, kalite kontrolünün ve üretim maliyetlerinin önemli ölçüde etkilenmesinde önemli bir rol oynar.
 

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Calip, bir aksiyon kamera çeşididir. Bu kameralar, kullanıcıların kolayca hareket halindeyken, spor yaparken veya çevresel koşulların vahşi olduğu ortamlarda fotoğraf ve video çekmek için tasarlanmıştır. Aksiyon kameralarının en önemli özelliği, hareketli ortamları yakalamak için tasarlanmış çok çeşitli kamera açılarına sahip olmasıdır. Calip aksiyon kameraları, akıllı telefonlarla veya diğer Bluetooth cihazlarla kullanıcılarının kolayca fotoğraf ve video çekmesine izin vermek için tasarlanmıştır. Bu kameralar, kullanıcıların güvenli ve kullanımı kolay bir şekilde kamera görevlerini çözebilmesini sağlamak için çok sayıda özellik sunmaktadır. Calip aksiyon kameraları genellikle düşük ışık durumlarında iyi netlik ve çözünürlük sağlamak için özel bir optik sisteme sahip olan Sony Exmor IMX323 sensörüne sahiptir. Ayrıca, bu kameralar, kullanıcılarının kolayca zorlu koşullarda fotoğraf ve video çekmelerine izin vermek için çok çeşitli çekim modlarına da sahiptir. Örneğin, Calip aksiyon kameraları, çoklu çekim modları, çoklu kare hızı çekimleri veya çoklu çekim modu ile çoklu kare hızı seçenekleri arasından seçim yapma imkanı sunmaktadır. Calip aksiyon kameraları, ayrıca kullanıcılarının hareketli ortamlarının kusursuz ve gerçekçi bir şekilde yakalamasını sağlamak için çok çeşitli kamera açılarını sunmaktadır. Bunlar arasında, yakın çekim açıları, çok geniş açılar, uzaktan kumanda ve kablosuz kontrol özellikleri, kablosuz akıllı telefon kontrolü, ekstra kontrol özellikleri ve diğer özellikler de yer almaktadır.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Calip, kalıplaşmış davranışların önlenmesi için kullanılan bir terimdir. Bir insanın sürekli olarak tekrarlanan veya yanlış düşünce ve davranışlarının değiştirilmesi için kullanılan bir süreçtir. Kalıplaşmış davranışlar, insanların çevrelerine ve diğer insanlara karşı tepkilerinin tekrarlanmasıyla oluşur. Calip, bu tür davranışların bozulma veya değiştirilmesine yardımcı olur. Bu, özellikle yetişkinler, çocuklar ve ilaç kullanımı gibi zor durumlarla karşı karşıya kalan kişiler için önemlidir.

Calip, özellikle çocuklar için etkili bir yöntemdir. Çocukların kalıplaşmış davranışlarını değiştirmek için ödül ve cezalar, tepkisel düzeltme, öğretim teknikleri, günlük rutinler, konuşma terapisi, görevler gibi teknikler kullanılır. Calip, çocukların özgüvenini arttırmak ve sosyal becerilerini geliştirmek için de kullanılabilir. Ayrıca, geçmişteki travmatik olayların etkilerini azaltmada, kişinin duygusal durumlarını kontrol etmesine yardımcı olur.

Calip, çeşitli türleri vardır. Psikoloji ve davranış bilimleri alanında kullanılan en yaygın türleri psikodinamik, kognitif davranışçı ve biyolojiktir. Psikodinamik calip, geçmişteki travmatik olayların etkilerinin azaltılmasına yardımcı olmak için kişinin düşünce ve duygu durumunu değiştirmek amacıyla kullanılır. Kognitif davranışçı calip, kişinin düşünce ve davranışlarını etkileyen faktörleri anlamak ve değiştirmek amacıyla kullanılır. Biyolojik calip, ilaç veya diğer araçlar kullanarak kişinin duygusal durumunu düzenlemek için kullanılır.

Calip, çeşitli amaçlar için etkili bir yöntemdir. İnsanların kalıplaşmış davranışlarını değiştirmek, özgüvenlerini arttırmak, sosyal becerilerini geliştirmek, travmatik olayların etkilerini azaltmak ve duygusal durumlarını düzenlemek için kullanılabilir. Ancak, calip uygulanırken her durumun farklı özellikleri ve sonuçları olabileceği unutulmamalıdır.
 

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Calip, çoğul biçiminde “calip” olarak da bilinir ve genellikle internet üzerinden işlem yapmak veya işlemleri izlemek için kullanılır. Bilgisayar korsanları tarafından kullanılan calip, internette şüpheli aktivitelerde bulunmak amacıyla kötü niyetli kodlama teknikleri ile üretilmiş bir yazılımdır. Calip, kullanıcının tarayıcısının hafızasına bir kod yerleştirilmesiyle, kişisel bilgileri ve giriş bilgilerini çalabilen ve kötü niyetli amaçlarla kullanıcının bilgisayarını etkileyebilen bir yazılım olarak sınıflandırılır.

Calip, bilgisayar korsanları tarafından kullanılarak, internetteki işlemleri izlemek ve düzenlemek için kullanılan kötü amaçlı yazılımlardan biridir. Kişisel bilgileri ve giriş bilgilerini çalabilen ve kötü niyetli amaçlarla kullanıcının bilgisayarını etkileyebilen bu yazılım, kullanıcının tarayıcısının hafızasına bir kod yerleştirilmesiyle ortaya çıkar. Bu kötü amaçlı yazılım, internetteki işlemleri izlemek ve kontrol etmek için kullanılarak, bilgisayar korsanlarının çeşitli amaçlar için kişisel bilgileri veya giriş bilgilerini çalmalarına izin verir. Kötü niyetli yazılımlar, kötü amaçlı programların çalışmasını sağlamak için kullanılan kodlar, veri çalma, veri yok etme, sistemleri kilitleyen kötü amaçlı kodlar veya bilgisayar sistemlerinin hasar görmesine neden olan kötü amaçlı kodlar da içerebilir.
 

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Calip, İngilizce metinlerin Türkçe'ye çevrilmesi sürecinde kullanılan bir kavramdır. Calip, çeviri için başlangıç noktası oluşturmak için, öncelikle özgün metnin Türkçe'ye uyarlanmış hali olan çağrışımlı metin oluşturulmasını içerir. Çağrışımlı metin oluşturma, özgün metinin Türkçe'ye aktarılması sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu süreçte, çevirmenin özgün metne uygun olarak çağrışımlı metin oluşturma becerisini kullanması gerekmektedir. Calip, özgün metnin anlamının bozulmadan Türkçe'ye aktarılmasını sağlayan bir yöntemdir.
 

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Calip, kalıp yapımında kullanılan bir araçtır. Kalıplar, döküm ve metal işleme gibi çeşitli sanayi uygulamalarında genel olarak kullanılan bir araçtır. Kalıplar, üretilen parçaların kalıplama işlemi sırasında özelliklerini koruyacak şekilde dökümü sağlamak için kullanılır. Calip, kalıp yapımında kalıbın içinde kullanılan ve kalıbın dış kenarındaki detayların üretiminde kullanılan bir araçtır. Calip, düzgün kalıp üretimi için önemlidir.

Caliplar, çoğunlukla metal veya plastikten yapılır. Plastik caliplar, daha hafif olan ve ağır işlemler için uygun olan kalıpların üretiminde kullanılır. Metal caliplar, daha ağır işlemler için kullanılır ve üretilen kalıpların daha sağlam olması için tercih edilir. Calipların dayanıklılık ve keskinlikleri, üretim için özellikle önemlidir.

Calip, kalıbın dış kenarındaki detayların üretiminde özel kesim araçları kullanılarak kesilir. Bu kesim araçları, çoğu zaman kızgın ve soğuk kesim olarak adlandırılır. Kızgın kesim, kalıp üretiminde kullanılan kesim araçlarının kalıbın sıcaklığına maruz kalması ile gerçekleştirilir. Soğuk kesim, kalıbın dış kenarının soğuk araçlarla kesilmesi ile gerçekleştirilir. Bu iki kesim tekniği, kalıbın üretiminde kullanılan calipların kalıp üretiminde kullanılan malzemelere göre değişebilir.
 

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
14,845
1,031
15
Calip, öğrencilerin öğrenme süreçlerini daha iyi anlayabilmek için, öğretmenlerin öğrencilerin öğrenmeyle ilgili davranışlarını, motivasyonlarını, öğrenme ortamlarını, süreçlerini ve etkileşimlerini inceleyen bir yaklaşım olarak tanımlanır. Bu yaklaşım, öğrencilerin öğrenme süreçlerinin tüm aşamalarını ve etkileşimlerini daha iyi anlamak için geliştirilmiştir. Bu yaklaşım, öğrencilerin davranışlarının ve öğrenme süreçlerinin üstesinden gelmek için öğrencilerin öğrenme ortamının ve öğrenme etkinliklerinin nasıl optimize edilebileceğini de belirleyebilmek için kullanılır.

Calip yaklaşımının temel amacı, öğrencilerin öğrenme süreçlerini anlamak ve öğrenme etkinliklerini optimize etmektir. Bu yaklaşım öğrenme ortamının ve sürecinin öğrenmeye ne kadar etkili olduğunu ve öğrencilerin öğrenme deneyimlerinin nasıl daha iyi hale getirilebileceğini öğrenmek için kullanılır. Calip yaklaşımı, öğrencilerin öğrenme deneyimlerini daha etkili hale getirebilmek için, öğrenme ortamının ve öğrenci motivasyonunun optimize edilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Calip yaklaşımı, öğrencilerin öğrenme ortamının ve öğrenme sürecinin nasıl daha verimli hale getirilebileceğini anlamak için kullanılır.

Calip yaklaşımının uygulanması, öğrenci odaklı olmalıdır ve öğrencilerin öğrenme süreçlerinde herhangi bir engele takılmadan başarılı olmalarını sağlamalıdır. Öğretmenler, öğrencilerin öğrenmeyi destekleyecek davranışlarını öğretmek için çeşitli etkinlikler ve ödüller sağlayabilirler. Öğretmenler, öğrencilerin motivasyonu arttırmak için öğrencilerin öğrenme süreçlerinin önemli olmasını fark etmelerini sağlayabilirler. Öğretmenler ayrıca öğrencilerin öğrenme süreçlerinin her aşamasını anlamalarına yardımcı olmak için öğrenme ortamını optimize etmelidir.
 

Ela

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
162
0
0
'Calip' kelimesi, genellikle kamu ve özel sektörlerin veri tabanına erişim ve kayıtların kontrolü için kullanılan bir sistem anlamına gelmektedir. Calip sisteminin temel amacı, kurumların yetkilendirme, kimlik doğrulama ve erişim kontrolü için gerekli olan güvenlik önlemlerini sağlamaktır. Calip sistemi, kullanıcıların belli bir veri tabanına veya kurumun çeşitli hizmetlerine erişim izinleri için kullanılır.

Calip sisteminin çalışma prensibi, kullanıcının kullanıcı adı, parola veya başka bir güvenlik önlemi kullanarak kurumun erişim kontrol sistemine bağlanmasıdır. Bu sistem tarafından kontrol edilen bilgilere erişim, kullanıcının yetkileri ve sorumluluklarının tanımlanması için kullanılmaktadır. Bu yetkiler, örneğin, kullanıcının dosyaları incelemesi, düzenlemesi veya silmesi gibi farklı seviyelerde erişim ve kontrol verebilmektedir.

Calip sistemi, güvenlik duvarları tarafından korunmasını sağlayan çeşitli türde güvenlik önlemleri de sağlamaktadır. Kurumlar, kullanıcının tüm erişim izinlerini sistem üzerinde tanımlayabilir. Böylece kullanıcıların belirli sınırlar içerisinde hareket etmesi sağlanmaktadır. Ayrıca, kurumun tüm kullanıcılarının izinlerini tek bir yerde kontrol edebilmesi için kullanıcıların izinlerini sisteme kesintisiz olarak iletmelerine de izin verilmektedir.

Calip sistemi, çeşitli uygulamalar ve hizmetler için gerekli olan güvenlik duvarlarını sağlamak ve kullanıcıların belirli erişim izinleri ile sınırlandırılmış olan güvenli bir ortam yaratmak için kullanılmaktadır. Bu sistemler, kurumların verilerinin ve hizmetlerinin güvenli bir şekilde korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca, kurumların veri tabanının güvenli bir şekilde korunmasına yardımcı olmaktadır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü