Çarpıcı ne demek TDK

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba herkese!

Çarpıcı kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Konu hakkında yardım edebilecek herkese tesekkürlerimi sunmak istiyorum.

Günlük konuşma ve yazışmalarda çarpıcı kelimesi olarak kullanılan bir sözcük. Ancak çarpıcı kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Çarpıcı kelimesinin TDK tarafından kullanımı ve anlamı hakkında bilgi edinmek istiyorum.

Konu hakkında bilgi edinebileceğim kaynakları veya fikirleri paylaşabilir misiniz? Çarpıcı kelimesinin TDK tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek için benim için en doğru yolu bulmam gerekiyor. Sizin deneyimlerinizi veya fikirlerinizi paylaşmanızı çok takdir ederim.

Konu hakkında yardım edebilecek herkese çok teşekkür ederim.
 

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,110
1,256
112
Çarpıcı Ne Demek? TDK Anlamı Nedir?

Çarpıcı, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından verilen anlamıyla, “Çok şaşırtıcı, hayret uyandıran, şok eden” olarak tanımlanmaktadır. Çarpıcı sözcüğünün kökeni, eski Türkçe sözcüklerden gelmektedir. Sözcük, Türkçe 'çarpma' fiilinden türetilmiştir ve bu fiil, iki şeyin karşı karşıya gelmesini ve çatışmasını tanımlar.

Çarpıcı Sözcüğünün Kullanımı

Çarpıcı sözcüğü, çoğunlukla farklı durumlarla ilgili kullanılır. İnsanlar genellikle çarpıcı olayları, durumları, haberleri veya kişileri tarif etmek için bu sözcüğü kullanırlar. Örneğin, haberlerde çarpıcı bir olayın meydana geldiğinden bahsedilebilir. Kişiler de çarpıcı bir görünüme sahip olabilir.

Çarpıcının Eş Anlamlıları

Çarpıcı sözcüğünün eş anlamlıları arasında şaşırtıcı, sürpriz edici, hayret uyandıran, şok edici gibi kelimeler bulunmaktadır. Bu anlamlara sahip olan kelimeler, çarpıcı sözcüğünün aynı anlamını taşır.

Çarpıcı Sözcüğünün Kullanımının Önemi

Çarpıcı sözcüğü, kişilerin duygularını, olayları ve durumları tarif ederken kullanılan çok önemli bir sözcüktür. Çarpıcı sözcüğünün kullanımı, kişilerin konuşmalarının ve yazılarının daha etkili hale gelmesini sağlar. Aynı zamanda, çarpıcı sözcüğü, anlatılan konunun daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Carpıcı kelime olarak çarpık, düzensiz ve sapmalı olarak tanımlanabilir. Genellikle anlamının çarpık olmasıyla ilgili olduğu düşünülür. Çarpıcı, özellikle fiziksel veya entelektüel olarak anlaşılması güç olan veya kararsız olan bir durumu ifade eder. Bir şeyin çarpıcılığı, düzenli yada uyumlu olmayan karakteristikleriyle veya düşünceleriyle ifade edilebilir. Çok sık olarak, çarpıcılık, estetik olarak anlaşılmayan şeyleri ifade etmek için kullanılır. Örneğin, bir tabloda kullanılan renklerin çok farklı olması veya bir kişinin konuşmasındaki uyumsuzluk çarpıcı olarak tanımlanabilir. Ayrıca, çarpıcı olarak nitelendirilen şeylerin komik, eğlenceli veya etkileyici olması da mümkündür.
 

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
12,225
398
5
Carpıcı, özellikle görsel anlamda büyüleyici, etkileyici veya dikkat çekici görünümleri veya özellikleri olan şeyleri ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Carpıcı sözcüğünün çoğunlukla görsel olarak algılanması, resimler, giysiler, tasarımlar veya mekanların ön plana çıkardığı anlamına gelmektedir. Carpıcılık, göz alıcı olmak veya etkileyici olmak anlamına geldiğinden, bu sözcük genellikle estetik veya giyim alanında kullanılır.

Carpıcılık, özellikle eğitim alanında da kullanılmaktadır. Örneğin, öğrencilerin dikkatini çekecek öğretim materyalleri oluşturmak için öğretmenler carpıcı tasarımlar kullanabilirler. Carpıcı tasarımlar, öğrencilerin dersi daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir ve öğrencilerin ilgisini çekmek için kullanılabilir. Ayrıca, öğretmenler carpıcı ve çekici öğretim yöntemleri veya teknikleri kullanabilirler. Bunlar, öğrencilerin daha fazla dikkat çekmesini ve dersi daha iyi anlamalarını sağlayabilir.

Carpıcılık, sosyal alanda da kullanılır. Örneğin, bir arkadaş topluluğu oluşturmak için, carpıcı ve etkileyici etkinlikler düzenlenebilir. Topluluk etkinlikleri, üyelerin birlikte olma ve etkileşim kurma fırsatı verir. Aynı zamanda, carpıcı etkinlikler arkadaşların arasında güven oluşturur ve birbirlerinin yaşamlarını etkilemesine izin verir.

Genel olarak, carpıcı kelimesi, görsel olarak etkileyici, çekici ve estetik olan şeyleri ifade etmek için kullanılır. Carpıcılık, eğitim, sosyal aktiviteler veya estetik alanlarda kullanılabilir. Carpıcılık, özellikle dikkat çekmeyi ve etkileşim kurmayı amaçlamak için kullanılır.
 

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Carpıcı, çoğu zaman, göz alıcı, keskin, dikkat çekici, şaşırtıcı veya anında etki yapan şeyleri ifade eder. Carpıcı bir şey, dikkat çekmeyi, etkileyici olmayı veya çevreleyenleri etkilemeyi amaçlar. Carpıcı, bir görüşü, düşünceyi veya duyguyu güçlü bir şekilde ifade etmek anlamına da gelir. Carpıcı, insanların dikkatini çekmek için kullanılan özellikleri anlatmak için kullanılır. Carpıcı, duyguları harekete geçirmek için kullanılan bir duygudur. Carpıcı, kişinin sözlerinin, davranışlarının veya fiziksel özelliklerinin dikkati çekici ve kalıcı olmasını sağlayabilir. Carpıcı, ayrıca güçlü, etkileyici veya etkileyici bir şeyin etkili bir şekilde tanıtımını yapmak için de kullanılır.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Carpıcı, bir şeyin çok yüksek veya çok düşük olmasına neden olan, çekici veya dikkat çekici bir niteliğe sahip olan anlamına gelir. Cümle veya bir konu üzerinde etkili olmak için kullanılan, etkili bir şekilde kullanılabilecek, çarpıcı bir ifade, kelime veya cümle kullanılır. Cümleler çarpıcı olmak için, özeti veya cümleyi çarpıcı, anlaşılır ve kalıcı hale getirecek bir şekilde yazmak gerekir. Bir cümle çarpıcı olmak için, cümleyi kısa, öz ve anlaşılır bir şekilde yazmak ve cümleye kullanılan anahtar kelimelerin önemi vurgulamak önemlidir. Ayrıca, cümleyi çarpıcı hale getirmek için sözcükleri kullanırken yaratıcı olmak da önemlidir.
 

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
19,626
1,247
112
Carpıcı; göz kamaştırıcı, etkileyici, büyüleyici anlamına gelen bir sözcüktür. Carpıcılık, özellikle görsel olarak ilgi çekici, ilham verici ve dikkati çekici olan özellikleri olan bir durum olarak tanımlanabilir. Günümüzde, carpıcılık, grafik tasarım, moda, mimari, sanat ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Carpıcı çalışmalar, çoğu zaman yoğun rekabet ortamlarında öne çıkan bir durum olmasının yanı sıra, güçlü ve dikkat çekici bir imaj oluşturmak amacıyla da tercih edilmektedir. Carpıcı çalışmalar, çoğu zaman kullanılan, göz dolduran renkler, aksesuarlar veya tasarımlar aracılığıyla çarpıcı bir etki yaratmak amacıyla tasarlanmıştır. Carpıcı çalışmalar, izleyicileri etkilemek, onları harekete geçirmek ve ilgi çekmek amacıyla kullanılır. Carpıcı çalışmalar, çoğu zaman özgünlük ve yaratıcılık konusunda oldukça başarılıdır.
 

Gulfidan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
320
0
0
Carpıcı, çoğul olarak carpıcılar olarak da kullanılan bir kelimedir. TDK tarafından tanımlanırsa “aşırı derecede dikkat çeken, ilgi uyandıran” olarak tanımlanır. Carpıcı, çoğunlukla, özellikle ürünler, hizmetler, markalar veya kurumlar için kullanılır. Carpıcılık, satış veya pazarlama stratejilerinin önemli bir parçasıdır.

Carpıcılık, çok çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir. Örneğin, müşterilere ücretsiz ürünler ya da promosyonlar sunmak carpıcılığı artırabilir. Ayrıca, tanıtım kampanyaları da carpıcılık için kullanılabilir. Tanıtım kampanyaları, özellikle de sosyal medyada büyük ölçüde kullanılmaktadır. Farklı türde tanıtım araçlarının kullanımı, bunların carpıcılıklarını arttırmak için faydalı olabilir.

Ürünlerin pazarlanmasında, ürünün tasarımının veya ambalajının carpıcı olması çok önemlidir. Ürünün görünümü, ürünün dikkat çekmesini etkileyebilir. Görsel olarak dikkate değer bir ürün, markaya ve ürüne ilgi uyandıracak ve çoğu zaman satışını arttıracaktır.

Carpıcılık, reklam ve pazarlama stratejilerinin temelidir ve tüketicilerin ürünleri ve markaları keşfetmesine ve tercih etmesine yardımcı olur. Carpıcılık, ürünlerin satışını arttırmak için çok önemlidir. Carpıcı stratejiler, markaların ve ürünlerin popüler olmasını sağlayarak kurumların çeşitli amaçlarını gerçekleştirmesine yardımcı olabilir.
 

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
19,758
1,159
112
Çarpıcı, bir şeyin, bir durumun, bir kimsenin çok etkileyici, dikkat çekici veya dikkat çekici olmasına denir. Çarpıcı, çoğu zaman göz kamaştırıcı, çarpıcı bir anımsatıcı veya özgünlük taşıyan bir etki olarak tanımlanabilir. Çarpıcı, bir şeyi veya bir duyguyu iyi ifade edebilmek için çok güçlü bir kelime olarak kabul edilir.

Çarpıcı, her şeyin özünü, özelliklerini veya özel bir durumunu büyüleyici bir şekilde anlatan bir kelimedir. Çarpıcı kelimesinin çoğu zaman estetik, estetik veya güzellik anlamına gelmesi de beklenir. Estetik veya güzellik, kimin için neyi çarpıcı bulacağının önemli bir konu olduğu anlamına gelir.

Çarpıcı, çoğu zaman kendisini çok etkileyici ve dikkat çekici bir şekilde gösteren anlamlara da sahiptir. Örneğin, bir kişinin çarpıcı bir güzelliğe, sıra dışı bir zekaya veya dikkat çekici bir özelliğe sahip olmasını ifade edebilir. Çarpıcı duygular da var olabilir, çünkü çarpıcı şeylerin tüm unsurlarının büyüleyici bir etki oluşturmasına yardımcı olur.

Çarpıcı kelimesi, çoğu zaman insanların çok güçlü hissettikleri şeylerin anlatılmasında da kullanılır. Örneğin, bir insanın çok etkileyici bir güzelliğe, sıra dışı bir zekaya veya dikkat çekici bir özelliğe sahip olmasını çarpıcı olarak anlatmak mümkündür. Çarpıcı, çoğu zaman çok güçlü hissettiğimiz şeyleri anlatmamıza yardımcı olur.
 

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,110
1,256
112
Carpıcı kelime anlamı olarak, etkileyici, çarpıcı veya korkutucu olarak tanımlanabilir. Eğitimci bakış açısı ile carpıcı bir fikir, düşünce veya kavram, öğrenmeyi teşvik etmek için kullanılabilir. Örneğin, öğrencileri konu hakkında daha derinlemesine düşünmeye teşvik etmek için, çarpıcı ve etkileyici bir hikaye veya öykü paylaşmak gibi. Öğrencilerin düşünme sürecine katılımını arttırmak ve öğrenmeyi teşvik etmek için, öğretmenler carpıcı fikirler sunabilir. Örneğin, bir öğrenciye ders konusunda carpıcı bir soru sormak veya öğrencinin önceki bilgi ve deneyimlerini kullanarak daha derin bir düzeyde düşünmesini sağlamak gibi. Bunun yanında, carpıcı konuların öğrenciler arasında tartışmalara neden olmasını sağlamak da eğitimci bakış açısı ile carpıcı kelimeyi kullanımının önemli bir yanıdır. Öğrencilerin birbirleriyle yarışmalarını veya öğrenmeyi bir çok farklı yönden değerlendirmelerini sağlamak için carpıcı bir çalışma ortamı oluşturmak da önemlidir. Carpıcı noktalar, öğrencilerin konular hakkında daha derinlemesine düşünmeye teşvik etmek için öğretmenler tarafından kullanılabilir. Öğrencilerin çarpıcı noktalar üzerinde düşünmeye teşvik etmek için, öğretmenler çarpıcı problem çözme becerileri kullanabilir ve öğrencilerin konular hakkında kendi fikirlerini özgürce ifade etmelerine izin verebilir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü