Çekingen kişilik bozukluğu nedir

Efsunlu35

Tanınmış Üye
BaYaN
3 Nis 2023
1,292
102
47
Merhaba,

Çekingen kişilik bozukluğu nedir? Biraz araştırdım ama pek çok şey anlayamadım. Bu bozuklukla yaşayan kişilerin ne gibi zorluklar yaşadıklarını ve nasıl mücadele ettiklerini öğrenmek istiyorum. Bu konuda bilgisi olanların yardımını rica ediyorum. Lütfen bu konu hakkında bana paylaştıklarınızı bana özetleyebilir misiniz? Çekingen kişilik bozukluğu ile yaşayanların yaşadığı zorlukları, bu bozukluğun tedavisi hakkında bilgi verebilir misiniz? Teşekkür ederim.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,764
1,314
112
Çekingen kişilik bozukluğu nedir?

Çekingen kişilik bozukluğu, kişinin başkaları ile ilişkilerinde düşük sosyal becerileri veya düşük kendine güveni nedeniyle yaşadığı sosyal fobik durumların bir araya getirilmesiyle oluşan bir psikolojik bozukluktur. Çekingen kişilik bozukluğu, insanların sosyal ortamlarda oluşturdukları korku veya rahatsızlıklarının, kişinin sosyal etkileşimlerinde yaşadığı sürekli stres ve gerginliklerin neden olduğu bir durumdur.

Çekingen kişilik bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Çekingen kişilik bozukluğu olan kişilerin, diğer kişilerle etkileşim kurmalarında yaşadıkları sıkıntılar veya güçlükleri onların sosyal yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Çekingen kişilik bozukluğunun belirtileri, kişinin korkularının, kaygılarının veya kendine güvensizliklerinin oluşturduğu çeşitli dürtüler veya davranışlarını kapsayabilir. Bunlar arasında, sosyal etkileşimlerde çekingen davranışların gösterilmesi, çok fazla düşünmeden konuşamama, kendini ifade etmekte güçlük çekme, başarısızlık korkusu, negatif düşünceler, gerginlik hissi ve kişinin diğerlerinden daha uzak durması sayılabilir.

Çekingen kişilik bozukluğunun tedavisi nedir?

Çekingen kişilik bozukluğu olan kişiler, psikoterapi çeşitli teknikleri ile tedavi edilebilir. Çekingen kişilik bozukluğu olan kişilere, öz kabullenme, sosyal beceriler, düşünceleri yeniden düzenleme ve sosyal ortamlarda çekingenliğe çare olarak, öz-değer artırıcı düşünceler oluşturma gibi teknikler uygulanabilir. Diğer bir seçenek olarak, antidepresan ilaçlar da çekingen kişilik bozukluğunun tedavisinde kullanılabilir.

Çekingen kişilik bozukluğunun önlenmesi nedir?

Çekingen kişilik bozukluğunun önlenmesi, erken yaşta çekingenliği önlemek için önlemleri almaktan geçer. Çekingenliği önlemek için, öncelikle çocukların sosyal becerilerinin gelişimi için, onların çevrelerinde farklı sosyal etkileşimleri teşvik etmek ve güvenli sosyal ortamlara katılmalarını sağlamak önemlidir. Ayrıca, çekingenlikle baş etme konusunda yetişkinler tarafından desteklenmeleri ve kişinin kendine güvenini artırmak için çeşitli teknikler uygulanmaları da çekingen kişilik bozukluğunun önlenmesinde yararlı olacaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)