Çekişmeli ve çekişmesiz yargı nedir

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba arkadaşlar, Çekişmeli ve çekişmesiz yargı nedir? sorusunu sormak istiyorum. Yargılamaların nasıl çekişmeli ve çekişmesiz olacağı konusunda bilgi sahibi olmak istiyorum. Hangi durumlarda çekişmeli yargılamaların kullanılması gerektiğini ve çekişmesiz yargılamaların ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Bir avukat olarak, soruma en iyi cevabı verebilecek olan arkadaşlarımın lütfen burada katkıda bulunmasını istiyorum. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Çekişmeli ve Çekişmesiz Yargı Nedir?

Yargı sistemi, ülkelerin yasalarını uygulayıp korumak için kurulmuş olan bir sistemdir. Yargı sistemi kuralların uygulanmasını ve çalışmalarının kontrol altında tutulmasını sağlar. Yargı sistemi içerisinde, çekişmeli ve çekişmesiz yargı da mevcuttur. Bu iki farklı sistem, kurallara uygun olarak işlemleri yürüten ve hükümleri tatbik eden bir sistemdir.

Çekişmeli Yargı Nedir?

Çekişmeli yargı, iki taraf arasında çatışma veya çekişme meydana geldiğinde uygulanan bir yargı sistemidir. Bu sistemde her iki taraf da hakkındaki konuyu savunmak için kanıtlar sunar ve mahkeme tarafından karar verilir. Çekişmeli yargı sistemi, kanıtların güvenilirliği ve tarafların konuşma yetkisine dayanır.

Çekişmesiz Yargı Nedir?

Çekişmesiz yargı, herhangi bir tarafın konuya karşı bir muhalefeti olmaması durumunda uygulanan bir yargı sistemidir. Bu sistemde, mahkeme tarafından karara bağlanan konuya taraf olmayan kişilerin veya kurumların katılımı olmaksızın bir karar verilir. Çekişmeli yargıya göre daha kolaydır, çünkü taraflar arasında çekişme olmadan, mahkeme tarafından karara bağlanan konu üzerinde daha hızlı bir karar verilir.

Sonuç

Çekişmeli ve çekişmesiz yargı, kurallara uygun olarak işlemleri yürüten ve hükümleri tatbik eden bir sistemdir. Çekişmeli yargı, iki taraf arasında çatışma veya çekişme meydana geldiğinde uygulanan bir yargı sistemidir. Çekişmesiz yargı ise, herhangi bir tarafın konuya karşı bir muhalefeti olmaması durumunda uygulanan bir yargı sistemidir. Çekişmeli yargının avantajı, tarafların konuşma yetkisine dayanmasıdır, çekişmesiz yargı ise taraflar arasında çekişme olmadan, mahkeme tarafından karara bağlanan konu üzerinde daha hızlı bir karar verilmesini sağlar.