Çengi türü nedir

mimikralicesi

Üye
BaYaN
1 May 2023
1,341
102
17
Merhaba,

Bir süredir müzik çalmaya başladım ve çalgı türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Çokça duyduğum çengi türünün ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu türün ne olduğunu ve nasıl çalınacağı hakkında bilgili olanlar lütfen yardım edin. Çenginin, notalarının, müzik teorisi ve teknikleri hakkında ne kadar fazla bilgi edinebilirsem o kadar memnun olurum. Sizin anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Çengi Türleri Nedir?

Çengi, dünyanın çeşitli bölgelerinde çok eski zamanlardan beri kullanılan bir müzik aletidir. Dünyanın çeşitli kültürlerinde farklı türleri vardır. Çengi türleri, çenginin fiziksel yapısı, çalgıların üretimi ve kullanımının tarihi ortamına göre değişebilir. Çengi türleri arasında en çok bilinenleri, Afrika'daki kalimba, Küba'daki marimba, Brezilya'daki berimbau ve İran'daki santur'dur.

Afrika Kalimbası

Afrika kalimbası, genellikle mini bir çengi olarak tanımlanır ve Afrika'da yaygın olarak kullanılan bir çalgıdır. Kalimba, çoğunlukla ahşaptan yapılmıştır ve çok sayıda küçük metal çubuk, plastik çubuk veya metal tel üzerinde uçlarına konmuş olan çeşitli ses üretmek için kullanılır. Kalimbasının sesini çıkarmak için, çubukların uçlarından parmaklarla vurulur veya parmaklarınızın uçlarından çubukların uçlarına hafifçe bastırarak yumuşak bir ses çıkarılır.

Küba Marimbası

Küba marimbası, küba kültürünün ünlü bir çalgısıdır. Marimba, genellikle ahşaptan yapılır ve çeşitli ses üretmek için kalın ve ince çubuklar üzerinde çalınır. Marimba, üzerinde kalın ve ince çubukları vurmak için kullanılan bir çengi türüdür. Marimba genellikle orkestra veya solist performansları için kullanılır ve sesinin farklı tonlarına ve çeşitli ritimlerine sahip olduğu için çok çeşitli tarzların çalınmasına izin verir.

Brezilya Berimbau'ları

Berimbau, Brezilya'da çok popüler olan bir çengi türüdür. Berimbau, bir tahta ya da ahşap parçasından yapılmış bir veya iki çubuğun üzerinde çalınan bir çalgıdır. Berimbau'nun sesi, çubukları vurmak veya çubukların uçlarını hafifçe bastırarak çıkarılır. Berimbau'da çok sayıda çeşitli ses üretebilen çeşitli çubuklar kullanılır ve kullanılan çubukların boyutu ve türü, çıkartılan sesi etkileyebilir.

İran Santur'u

İran santur'u, İran'da yaygın olarak kullanılan bir çengi türüdür. Santur, genellikle ahşaptan yapılmış ve üzerinde çok sayıda çubuk olan bir çalgıdır. Çubuklar çeşitli ses üretmek için vurulur ve santur'un sesi, çubukların ayarına bağlı olarak değişebilir. Santur genellikle orkestra veya solist performansları için kullanılır ve çoğunlukla klasik İran müziğinde kullanılır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)