Çevre Bakanlığı ne iş yapar

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,232
1,315
112
Çevre Bakanlığı Ne İş Yapar?

Çevre Bakanlığı, ülkemizde çevresel etkilerin ve çevrenin korunmasının sorumluluğunu yürütmektedir. Çevre Bakanlığı, çevresel konularla ilgili çalışmaları planlamak, yürütmek ve denetlemek için zorunlu hale getirdiği çevre yönetim kurallarını uygulamakla sorumludur. Bakanlık, çevresel etkilerin önlenmesi, azaltılması veya ortadan kaldırılması için çok sayıda önlem almaktadır.

Çevre Bakanlığı'nın Görevleri Nelerdir?

Çevre Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar arasında özellikle çevresel etkileri azaltmak ve çevresel zararları önlemek amacıyla özel çevre düzenlemeleri yapılır. Çevre Bakanlığı, çevresel etkilerin önlenmesi, azaltılması veya ortadan kaldırılması için çok sayıda önlem almaktadır. Bunlar arasında; hava kirliliği kontrol programlarının yürütülmesi, çevresel etkilerin ölçülmesi, atık su arıtma tesislerinin inşası, orman koruma programlarının yürütülmesi, çevre yönetimi konularında danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, çevresel eğitim programlarının yürütülmesi, çevresel konularda uzmanlık hizmetlerinin sağlanması ve çevresel etkilerin ölçülmesi gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Çevre Bakanlığı'nın Diğer Görevleri

Çevre Bakanlığı, ülkemizde çevrenin korunmasına ilişkin çalışmaların yürütülmesi için gerekli olan çevresel uygulamaları ve önlemleri almakla sorumludur. Bunlar arasında; çevresel uyum konularında danışmanlık hizmetlerinin verilmesi, çevresel ölçümlerin yapılması, çevresel eğitim programlarının yürütülmesi, çevresel konularda uzmanlık hizmetlerinin sağlanması, çevresel etkilerin ölçülmesi ve çevresel konularda kamuoyu bilinçlendirmesi gibi çalışmalar yapılmaktadır.

Çevre Bakanlığı'nın Önemi

Çevre Bakanlığı, çevresel etkilerin önlenmesi, azaltılması veya ortadan kaldırılması amacıyla çok sayıda önlem almaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)