Çevre kirliliğine neden olan şeyler

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,196
1,314
112
Çevre Kirliliğine Neden Olan Şeyler?

Günümüzde çevre kirliliği konusundaki artan kaygı, çevreyi kirletecek faktörleri anlamamızı gerektiriyor. Çevre kirliliğine neden olan şeylerin çok olduğu gerçeği, çevresel kirlenmeyi önlemek için kapsamlı çözümler geliştirmemizi gerektiriyor.

Doğal ve İnsan Kaynaklı Çevre Kirliliği

Doğal kaynaklı çevre kirliliği, tabii olayların çevreyi kirletmesine neden olan kaynaklardır. Örneğin, yanardağ patlamaları ve iklim değişikliği tarzı doğal afetler çevreyi kirletme potansiyeline sahiptir. İnsan kaynaklı çevre kirliliği, insan faaliyetlerinin çevreyi kirletmesine neden olan kaynaklardır. Örneğin, tarım, enerji üretimi, ulaşım ve atık yönetimi gibi insan faaliyetleri insanlar tarafından çevreye verilen zararı arttırmaktadır.

Hava Kirliliği

Hava kirliliği, çevreye zarar veren hava kirleticilerinin havayı kirletmesine neden olan bir çevre sorunudur. Hava kirliliği, solunum yolu hastalıklarına, çevresel hastalıklara ve özellikle de karbon dioksit gibi sera gazlarının artmasına neden olur. Hava kirliliği, çoğunlukla motorlu araçların emisyonlarından ve sanayi faaliyetlerinden kaynaklanır.

Su Kirliliği

Su kirliliği, suyun kirlenmesine veya kirletilmesine neden olan çeşitli faktörlerin bileşimidir. Su kirliliği, çevreye ve insan sağlığına zarar veren çeşitli atık maddelerin suya karışmasına neden olur. Su kirliliği, çoğunlukla atık su arıtma tesislerinin iyi işletilmemesi, tarım ve sanayi faaliyetlerinden kaynaklanır.

Gürültü Kirliliği

Gürültü kirliliği, insanın çevresindeki gürültü düzeylerinin artmasına neden olan bir çevre sorunudur. Gürültü kirliliği, insanların rahatsızlık hissetmesine ve sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olmasına neden olur. Gürültü kirliliği, çoğunlukla motorlu araçların emisyonlarından, havalimanlarından, trenlerden ve sanayi faaliyetlerinden kaynaklanır.

Çözümler üreterek çevre kirliliğini azaltmak için, çevre kirliliğine neden olan şeyleri anlamamız gerekir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü