Çevre kirliliğinin hayatımıza olumsuz etkileri nelerdir

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,022
1,314
112
Çevre Kirliliğinin Hayatımıza Olumsuz Etkileri

Çevre kirliliği, çevresel kalitenin bozulmasıyla ortaya çıkan bir durumdur. Son dönemde yaşanan çevre kirliliği, ülkemizin ve dünyanın sağlıklı yaşam için çok ciddi tehlikeler doğurmaktadır. Bu konu hakkında bilgi edinmek ve çevre kirliliğinin hayatımıza olumsuz etkileri hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

Çevre Kirliliğinin Nedenleri

Çevre kirliliğinin nedenleri geniş bir alana yayılmaktadır. İklim değişikliğinin neden olduğu bu kirlilik; ulaşım araçlarının salınımından kaynaklanan karbon dioksit, gaz ve sis emisyonları, fabrikaların atık su, hava ve toprak kirletmesi, tarımsal aktivitelerin yaptığı kirlilik, endüstriyel üretimin artması ve tüketimin artması, gıda ve atıkların doğaya atılması, hava kirliliği, radyasyon ve ses kirliliği gibi çok çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Çevre Kirliliğinin Hayatımıza Olumsuz Etkileri

Çevre kirliliğinin hayatımıza olumsuz etkileri çok sayıdadır. Bunların başında sağlık etkileri gelmektedir. Kirli hava, su ve toprak kullanımından kaynaklanan hastalıklar, ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. İklim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan yağışların artması, bölgemizde yüksek su seviyeleri ve sel baskınları gibi durumlar yaşanmaktadır. Kirliliğin diğer olumsuz etkileri arasında toprak kirliliği, bitki yetiştirmeyi zorlaştırması, hayvanların neslinin tükenmesi ve doğal kaynakların tükenmesi gibi durumlar yer almaktadır.

Çevre Kirliliğinin Önlenmesi

Çevre kirliliğinin önlenmesi için birçok önlem alınmalıdır. Bu önlemler arasında; enerji tasarrufu ve verimliliği, atık üretiminin azaltılması, yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi, doğal kaynakların korunması, ulaşım araçlarının daha temiz enerji kaynakları kullanması, tarımda kimyasal maddelerin kullanımının azaltılması ve çöplerin düzenli toplanması gibi unsurlar yer almaktadır.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü