Çılbır sosu nasıl yapılır

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Merhaba, çılbır sosu nasıl yapılır? benim bu konudaki bilgim kısıtlı ve aradığım bilgilere ulaşamadım. İsterim ki bu tarifini bana öğretebilen biri olsun. İçerisinde salça, maydanoz, bol limon, tuz ve zeytinyağı olan çılbır sosunu öğrenmek istiyorum. Bu özellikle hafta sonu yapılacak bir parti için planladığım tarifi tamamlamama yardımcı olabilir. Herhangi bir sosu olsa dahi nasıl yapılacağını bilmiyorum ve sabırsızlanıyorum. Bu tarifin kolay olmasını umuyorum. Eğer biri bu tarifi bilirse çok sevinirim. Lütfen, yardımcı olmak isteyenlerin desteğini bekliyorum. Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Çılbır Sosu Nasıl Yapılır?

Çılbır sosu, közlenmiş biber güveci veya makarnalar gibi klasik Türk yemeklerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu lezzetli sos, sıcak ve tatlı olmak üzere iki türde yapılabilir. Aşağıdaki tarif, ikisini de nasıl yapabileceğinizi anlatıyor.

Malzemeler

- 1/2 bardak sıcak su

- 1/2 bardak yoğurt

- 1 çay kaşığı tuz

- 1 çay kaşığı karabiber

- 2 çorba kaşığı tereyağı

- 1/2 çay kaşığı pul biber

- 1 çay kaşığı kırmızı toz biber

- 1 çay kaşığı domates salçası

- 1 çay kaşığı kıyılmış maydanoz

Yapılışı

1. Tüm malzemeleri yoğurma kabına alın ve çok iyi karıştırın.

2. Sıcak suyu ekleyin ve karıştırmaya devam edin.

3. Tuzu, karabiberi, pul biberi, kırmızı toz biberi ve domates salçasını ekleyin ve karıştırmaya devam edin.

4. Tereyağını ekleyin ve karıştırmaya devam edin.

5. Maydanozu ekleyin ve karıştırmaya devam edin.

6. Sosu servis tabağınıza koyun ve kızartılmış biber güveci veya makarnalarla servis edin.

Çılbır Sosu Nasıl Saklanır?

Çılbır sosu, kapalı bir kapta sıcak bir yerde iki gün boyunca saklanabilir. Sosu buzdolabında muhafaza etmeyin.