Çıldırmak ne demek TDK

JovenopheSophi

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,290
112
0
Antalya
Merhaba!

Çok merak ettiğim konu hakkında yardım istiyorum: Çıldırmak ne demek TDK? İngilizce'de bu ifadeyi açıklamak için neler kullanılıyor?

Bir arkadaşım, bu ifadeyi TDK'da 'çılgınca davranmak veya hareket etmek' olarak açıkladı. Ancak, bu ifadenin doğru anlamda kullanımını tam olarak anlamak istiyorum. Çılgınca davranmak veya hareket etmek tam olarak ne demek? Bu ifadeyi daha iyi anlayabilmem için konu hakkında açıklamalar yapılır mı?

Herhangi bir TDK kaynağından çıldırmak hakkında detaylı bilgi alabileceğimi sanmıyorum.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
20,603
1,159
112
Çıldırmak Ne Demek TDK

Çıldırmak, duygusal olarak kontrol kaybedilerek çok fazla üzüntü ya da sevinç yaşanması olarak tanımlanır. Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre, çıldırmak, “uyuşukluk, alaycılık, çılgınlık, huysuzluk veya çok fazla üzüntü ya da sevinç yaşamak” olarak tanımlanır.

Çıldırmanın Fizyolojik Belirtileri

Çıldırma durumunda, vücutta bazı fizyolojik belirtiler görülebilir. Bunlar arasında, titreme, terleme, nefes darlığı, düşük tansiyon, kalp çarpıntısı, kas gerginliği, kusma, hıçkırık, ani öfke patlamaları ve uykusuzluk sayılabilir.

Çıldırmanın Nedenleri

Çıldırma durumu, bazı psikolojik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunlar arasında, kişinin sıkıntıyla baş edememesi, günümüzün yoğun yaşam temposu, stres, kaygı ve depresyon gibi durumlar bulunur. Ayrıca, çıldırma durumu, uyuşturucu veya alkol kullanımı gibi fiziksel etkenlerin de etkisiyle ortaya çıkabilir.

Çıldırmanın Tedavisi

Çıldırma durumunda etkenlerin ortadan kaldırılması, önemli bir tedavi yöntemidir. Ayrıca, kişinin çevresindeki insanların desteği, onun durumuyla başa çıkmasını kolaylaştırabilir. Psikolojik danışmanlık ve terapi, çıldırma durumunun giderilmesinde önemli bir rol oynayabilir. Uyku bozuklukları, stres ve kaygı gibi durumların tedavisi için de doktorlar tarafından önerilen ilaçlar kullanılabilir.