Çilemek ne demek TDK

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba,

Araştırmalarımda Çilemek kelimesinin ne anlama geldiğini bulamadım. TDK'nın ne anlama geldiğini biliyorum, ancak Çilemek kelimesinin ne anlam ifade ettiğini öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardım almak için buraya yazıyorum. Çilemek kelimenin ne anlama geldiğini, nereden öğrenebilirim? Lütfen bu konuda kısa bir açıklama yapabilir misiniz? Ayrıca Çilemek kelimesinin kökeni nedir? Bu soruları cevaplamak için çok minnettar olacağım.

Teşekkürler,

Saygılarımla.

PusulaRüya

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
31
0
0
Çilemek Ne Demek TDK Hakkında

Çilemek, TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından tanımlanmış bir sözcüktür. Sözcük, çoğunlukla üzüntü veya baskının altında olan kişinin, zorluklarla baş edebilmek için direnç gösterdiği anlamındadır. Aynı zamanda çilemek, çalışmak ve zorlukların üstesinden gelmek için verilen çabayı da ifade edebilmektedir.

Çilemek, TDK tarafından dört ayrı şekilde tanımlanmıştır. Bu şekiller şöyle sıralanabilir;

1. Zorluklarla Baş Etmeyi Göstermek

Bu anlamda, çilemek, zorluklarla baş etmeyi göstermek anlamına gelmektedir. Kişi, zorluklar karşısında direnç gösterir ve üstesinden gelmeye çalışır.

2. Sıkıntıya Maruz Kalmak

Çilemek, sıkıntıya maruz kalmak anlamına da gelebilir. Kişi, zorluklar karşısında zorlukların üstesinden gelmeye çalışır.

3. Çabalamak

Kişi, başarıya ulaşmak için çaba gösterdiği zaman çilemek anlamına da gelmektedir.

4. Baskı Altında Kalmak

Baskı altında kalmak anlamında, çilemek, kişinin baskı altında kaldığı zorlukların üstesinden gelmeye çalıştığı anlamına da gelebilir.

Çilemek TDK tarafından üzüntü ve stres altında olan kişinin direnç gösterdiği zorluklarla baş etmeyi gösterdiği, sıkıntıya maruz kaldığı, çabaladığı ve baskı altında kaldığı anlamlarıyla tanımlanmıştır.