Çilingir ne demek TDK

pembikeller

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,342
108
47
Merhaba,

Çilingir kelimesinin Türk Dil Kurumu tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum. Konu hakkında yardım edebilecek olanların varsa, lütfen beni çilingir kelimesinin TDK'deki anlamı hakkında bilgilendirmelerini rica ediyorum.

Çilingir kelimesi, çok eski zamanlardan beri kullanılan bir terim. Genel olarak, çilingirlerin anahtar kopyalama ve kilit açma işleriyle uğraşan kişi veya kuruluşlara denildiği bilinmektedir. Dolayısıyla, çilingir kelimesini Türk Dil Kurumu tarafından ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum.

Eğer bu konuya hakim olan kişiler varsa, lütfen beni bilgilendirir misiniz? Ayrıca, çilingir kelimesinin TDK'deki anlamının ne olduğunu konuyla ilgili kaynaklar önerebilir misiniz?

Çok teşekkür ederim.

PusulaKahve

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
33
1
0
Çilingir Ne Demek TDK

Kelime olarak "çilingir" Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde şöyle tanımlanıyor: "Kilit ve anahtarla uğraşan, bu işle uğraşan veya kapıları açan işiyle uğraşan kimse". Çilingir, genel olarak olası kilit ve anahtar sıkıntılarını çözmek için aranılan kişidir. Çilingir, kilitleri açmak veya değiştirmek, anahtarları koparmak veya yeniden imal etmek gibi pek çok görevi yerine getirebilir.

Çilingir İşi Nasıldır?

Çilingir işi, çeşitli kilitleri ve anahtarları tamir etmek, değiştirmek veya kapı ve diğer kilitli kapıları açmak için gerekli olan yöntemleri kullanmaktan oluşur. Çilingir işi, çoğu zaman kapıların anahtarı kaybettiği durumlarda yapılır. Çilingir, tamir veya değiştirme gerektiğinde, anahtar veya kilit parçalarını yeniden imal etmek de dahil olmak üzere çok sayıda teknik bilgi gerektiren bir iştir.

Çilingir İşinde Gerekli Beceriler

Çilingir işi, çoğu zaman zorlu bir iştir ve çilingirler, bu işi yaparken gerekli beceri ve donanımlara sahip olmalıdır. Çilingirler, kilit ve anahtar tasarımlarının mantığını anlamalı, çeşitli kilitleri tamir etme ve değiştirme tekniklerini öğrenmeli ve bunları kullanmalıdır. Eğer çilingir bir kilit açmak için bir alet kullanıyorsa, bu aletleri doğru şekilde kullanmalı ve kilitler üzerinde çalışırken uygun koruyucu giysiler giyilmesi gerekmektedir.

Çilingir İşinin Faydaları

Çilingir işi, oldukça dikkat gerektiren ve aynı zamanda bazı teknik becerileri gerektiren zorlu bir iştir. Ancak, çilingir işi insanların kilitleri, anahtarları ve kapıları tamir etme ve değiştirme becerilerini geliştirmesini ve aramalarını kolaylaştırmasını sağlar. Ayrıca, çilingirlerin günlük hayatlarında, kilitli kapıların ve diğer kilit ve anahtar sıkıntılarını çözmek için daha fazla beceri gerektiği durumlarla karşılaşmalarına yardımcı olur.

Çilingir Ne Demek TDK: Sonuç

TDK sözlüğünde, "çilingir" kelimesi kilit ve anahtarla uğraşan, bu işle uğraşan veya kapıları açan işiyle uğraşan kişi anlamına gelmektedir. Çilingir işi, çeşitli kilitleri ve anahtarları tamir etmek, değiştirmek veya kapıları açmak için gerekli olan yöntemleri kullanmaktan oluşur. Çilingir işi, oldukça dikkat gerektiren ve aynı zamanda bazı teknik becerileri gerektiren zorlu bir iştir. Bununla birlikte, çilingir işi insanların kilitleri, anahtarları ve kapıları tamir etme ve değiştirme becerilerini geliştirmesini ve aramalarını kolaylaştırmasını sağlar.